Minister finansów tnie oprocentowanie obligacji skarbowych

3-miesięczne obligacje skarbowe

Zaprezentowane w majowej ofercie oprocentowanie obligacji skarbowych jest zdecydowanie gorsze od dotychczasowego. Szef resortu finansów dostosował je do realiów rynkowych, które w ostatnich tygodniach mocno się zmieniły – na niekorzyść oszczędzających.

„Skoro stopy procentowe są tak niskie, po co mam przepłacać?”. Tak mógłby pomyśleć minister finansów Tadeusz Kościński, zastanawiając się nad nową ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Dostosował ją więc do aktualnych realiów ekonomicznych, co dla oszczędzających ma fatalne skutki.

Oprocentowanie obligacji skarbowych mocno w dół

Od 1 maja emitowane przez skarb państwa papiery dłużne będą znacznie gorzej oprocentowane niż dziś. Cięcia stawek dotknęły wszystkich rodzajów obligacji będących w sprzedaży – od trzymiesięcznych po 12-letnie. W porównaniu do stanu obecnego różnice w odsetkach wahają się od 1 do 1,3 pkt proc. – w zależności od okresu zapadalności danego instrumentu. Mniej więcej odpowiada to łącznej wartości ogłoszonych w marcu i kwietniu obniżek kosztu pieniądza (1 pkt proc.).

oprocentowanie IKZE
fot. freeimages.com

W przypadku obligacji detalicznych indeksowanych inflacją spadło nie tylko oprocentowanie w I roku, ale też marża, która jest doliczana do wskaźnika wzrostu cen od II roku trwania obligacji. Wartość redukcji wynosi 0,5 pkt proc.

Dla najpopularniejszych w ostatnich miesiącach papierów 4-letnich oznacza to skurczenie się marży z 1,25 do 0,75 pkt proc. Jeśli więc za rok ceny urosną o – jak przewidywał niedawno NBP – 2,7 proc., to instrumenty te przyniosą 3,45 proc. odsetek, a nie 3,95 proc.

Oprocentowanie obligacji skarbowych przed i po zmianach 1 maja

Rodzaj obligacji Oferta od 1 maja Oferta obecna
Oprocentowanie w I okresie Marża od II okresu Oprocentowanie w I okresie Marża od II okresu
3-miesięczne 0,5% - 1,5% -
2-letnie 1% - 2,1% -
3-letnie 1,1%
(od II półrocza WIBOR 6M)
- 2,2%
(od II półrocza WIBOR 6M)
-
4-letnie 1,3% 0,75% 2,4% 1,25%
10-letnie 1,7% 1% 2,7% 1,5%
6-letnie* 1,5% 1,25% 2,8% 1,75%
12-letnie* 2% 1,5% 3,2% 2%

* – dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”.

Źródło: ObiektywneFinanse.pl na podstawie obligacjeskarbowe.pl

Popyt na obligacje skarbowe nie ucierpi

W I kwartale Polacy wydawali na obligacje skarbowe po 2,5 mld zł miesięcznie, co nie zdarzało się nigdy wcześniej. W styczniu popyt na papiery 4-letnie był tak duży, że ich zabrakło.

Wzrost zainteresowania oferowanymi przez rząd instrumentami finansowymi napędza wysoka inflacja. W ostatnich miesiącach znacznie przekracza ona cel RPP wraz z dopuszczalnymi odchyleniami (1,5-3,5 proc.). W marcu wyniosła 4,6 proc., w lutym – 4,7, a w styczniu – 4,4. Czy niższe oprocentowanie obligacji skarbowych zmniejszy popyt na nie?

rekordowa sprzedaż obligacji skarbowych

Raczej nie, a na pewno – nie znacząco. Dlaczego? Dla przeciętnego konsumenta, który chce oszczędzać w sposób bezpieczny i bezobsługowy oraz mieć przy tym gwarancję zysku, alternatywą są tak naprawdę depozyty bankowe.

Sęk w tym, że oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych od kilku lat maleje. W lutym osiągnęło najniższy poziom w historii (1,2 proc.). Po marcowych i kwietniowych decyzjach RPP odnośnie stóp procentowych jest pewne, średnie stawki na depozytach bankowych osuną się jeszcze bardziej – w okolice 0,5 proc. Wiele banków już zredukowało wypłacane odsetki, a kolejne zapowiedziały taki ruch.

Średnie oprocentowanie lokat w bankach w okresie 2012-2020

Dodatkowo pojawił się pomysł wyemitowania przez należący do państwa Polski Fundusz Rozwoju tzw. koronawirusowych obligacji, które byłyby skierowane do klientów detalicznych. Wpływy z ich sprzedaży miałyby zasilić rządowy pakiet pomocowy dla firm (tarcza finansowa PFR). Oprocentowanie takich antykryzysowych papierów ponoć ma być lepsze od standardowej oferty ministra finansów, choć szczegóły jeszcze nie są znane.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że PFR ma zaproponować pulę 5 mld zł. Z myślą o klientach detalicznych wyemituje papiery 7-letnie ze stałym kuponem 1,875 proc.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.