Księgowi i przedsiębiorcy coraz częściej pytają o ubezpieczenie od Polskiego Ładu. Wszystko przez znacząco większe prawdopodobieństwo pomyłek w rozliczeniach ze skarbówką. To wzrosło wraz z rewolucyjnymi zmianami podatkowymi, które zostały wprowadzone w ekspresowym tempie. Zwiększyły się też sankcje za takie błędy.
Wg ekspertów Polski Ład jest największą zmianą w systemie podatkowym od 30 lat. Problem w tym, że jego wdrożenie odbyło się za szybko. Efektem jest chaos prawny i jeszcze większy stopień skomplikowania przepisów, na co od lat narzekali księgowi, doradcy podatkowi i przedsiębiorcy.
Dla kogo ubezpieczenie od Polskiego Ładu
Sama ulga dla klasy średniej występuje w czterech wariantach. Wiele zapisów Polskiego Ładu budzi wątpliwości interpretacyjne i wymaga doprecyzowania lub choćby skomentowania przez Ministerstwo Finansów.
Niepewność interpretacyjna wzmaga ryzyko popełnienia błędów w rozliczeniach podatkowych. Zdaniem specjalistów negatywne skutki pomyłek mogą się ujawnić z dużym, nawet kilkuletnim, opóźnieniem.
Sankcje mogą być dotkliwe. Z początkiem 2022 r. zwiększyła się bowiem wartość grzywien za wykroczenia skarbowe(301 – 60 tys. zł) i przestępstwa skarbowe (1 tys. zł – 28,9 mln zł).
W takich okolicznościach warto rozważyć ubezpieczenie od Polskiego Ładu, które zapewni ochronę na wypadek błędów w rozliczeniach ze skarbówką. W praktyce jest to polisa karno-skarbowa dla:
- głównego księgowego,
- księgowego,
- członka zarządu,
- dyrektora finansowego,
- przedsiębiorcy samodzielnie dokonującego rozliczeń fiskalnych,
- innych osób wykonujących czynności księgowe bądź je nadzorujących, np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Polisa podatkowa na czasie
Wg przedstawicieli środowiska ubezpieczeniowego zainteresowanie taką polisą wzrosło w ostatnim czasie o 60 proc. w porównaniu z II kw. 2021.
– Niepewność interpretacyjna sprawia, że wielu księgowych obawia się popełnienia błędów, za które grozić im będą sankcje karno-skarbowe. W związku z tym odczuwają dużą presję. Niewątpliwie to dla nich trudny okres – mówi Aurelia Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Na razie ceny polis podatkowych pozostały stabilne. Jednak niewykluczone, że w perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy pójdą znacząco w górę. Wiele zależy od tego, czy i jak rządzący poradzą sobie z wywołanym przez siebie chaosem: rozwieją wątpliwości, rozwikłają dylematy, przedstawią jasne wytyczne.
Ponadto na wycenę składki polisy karno-skarbowej wpływa przebieg szkodowy ubezpieczonego. Innymi słowy: więcej zapłacą ci, którzy już skorzystali z przewidzianej ubezpieczeniem ochrony.
Zakres ubezpieczenia od Polskiego Ładu
Ubezpieczenie od Polskiego Ładu znajdziemy w ofercie dwóch towarzystw. Chodzi o Allianz oraz Uniqę.
Przed czym chroni polisa podatkowa? W standardzie zapewnia pokrycie kosztów:
- mandatów, grzywien i kar administracyjnych,
- opinii prawnych,
- reprezentacji prawnej w postępowaniach karnych i karno-skarbowych,
- odtworzenia zniszczonych dokumentów,
- ochrony dobrego imienia.
Ważne! Ubezpieczenie karno-skarbowe nie wyłącza odpowiedzialności towarzystwa za winy umyślne osoby ubezpieczonej. To ważne, ponieważ większość postępowań w tych sprawach kończy się orzeczeniem o takiej winie.
Ze względu na zakres podmiotowy polisa karno-skarbowa dostępna jest w dwóch wariantach. W pierwszym ochroną obejmuje się konkretne osoby, wskazane z imienia i nazwiska. W drugim ubezpiecza się niespersonalizowaną grupę osób, która w firmie bądź instytucji bezpośrednio i pośrednio odpowiada za sprawy podatkowe, np. dział księgowości.
Ubezpieczenie od Polskiego Ładu można (za dopłatą) rozszerzyć o wiele opcji. Klient może zapewnić sobie m.in. pokrycie kosztów ochrony prawnej w sporze podatkowym, który poprzedza postępowanie karno-skarbowe, i doradztwo podatkowego.
Wyłączenia w polisie karno-skarbowej
Ubezpieczenie od Polskiego Ładu nie zadziała, jeśli szkody powstały wskutek:
- korzystania z usług osób bez uprawnień,
- umyślnego udzielenia przez ubezpieczonego nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji,
- zatajenia dokumentów mogących oddziaływać na przebieg postępowania lub świadczenie pomocy prawnej,
- świadomego dostarczenia sfałszowanych dokumentów,
- zdarzeń powstałych poza terytorium Polski – postępowań toczących w zagranicznych sądach lub na gruncie przepisów innych krajów.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz