Polski Ład i jego znaczenie dla przedsiębiorców

Polski Ład i podatki dla firm sprawiły, że rejestracja działalności gospodarczej stała się mniej popularna
fot. materiały reklamowe / Eurocash

Polski Ład, nad którym pracuje parlament, przewiduje szereg zmian w zakresie podatków. Część z nich dotknie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjaśniamy, na co przedsiębiorcy muszą się przygotować, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, co nastąpi już z początkiem 2022 r.

Materiał zewnętrzny

Choć Polski Ład wciąż znajduje się na etapie prac legislacyjnych, już teraz wywołuje spore poruszenie wśród przedsiębiorców. Ci próbują dowiedzieć się, co czeka ich od Nowego Roku w związku z planowanymi przez partię rządzącą zmianami podatkowymi.

A te dla biznesu mają być naprawdę rewolucyjne. W wielu przypadkach zmuszą właścicieli firm do sporych modyfikacji w sposobie prowadzenia działalności.

Czym jest Polski Ład?

Mianem Polskiego Ładu określa się ogólnie szereg forsowanych przez obóz Zjednoczonej Prawicy reform w ramach rządowego programu rozwoju. Ma on być impulsem dla gospodarki dotkniętej negatywnym skutkami pandemii koronawirusa.

Polski Ład i zmiany podatkowe dla przedsiębiorców
fot. materiały reklamowe

Jego zapisy, jeśli zostaną uchwalone przez parlament, wywołają szereg zmian w wielu dziedzinach życia i funkcjonowania państwa. Polski Ład dotknie nie tylko przedsiębiorców i sektor biznesu jako całość. Wpłynie także na system emerytalny, budownictwo mieszkaniowe i nieruchomości, ubezpieczenia społeczne i rolnictwo.

Co konkretnie zmieni się dla biznesu po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Jakiej rewolucji mogą spodziewać się przedsiębiorcy od początku 2022 roku (o ile ustawa zostanie przyjęta do 30 listopada)?

Składka zdrowotna NFZ a Polski Ład

Jednym z podstawowych obciążeń stałych dla przedsiębiorców są składki na ubezpieczenie zdrowotne, które należy uiszczać każdego miesiąca. Bywają szczególnie uciążliwe dla mikrofirm, których przychody z powodu pandemii znacząco zmalały lub przestały być regularne.

Do tej pory kwota składki na NFZ była określana odgórnie i miała charakter ryczałtowy, czyli równy dla wszystkich podmiotów bez względu na wielkość czy osiągane przychody. Podstawą do jej wyliczenia było 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a wymiar daniny stanowił 9 proc. tej kwoty. W 2021 r. daje to 381,81 zł miesięcznie.

prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne
fot. Darko Stojanovic || pixabay.com

Polski Ład zakłada, że przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej (17 lub 32 proc.) albo liniowo (19 proc.) w 2022 r. będą naliczać składkę zdrowotną od dochodu. W dodatku nie dokonają już odliczenia jej części (7,75 proc. wymiaru) od podatku. W większości przypadków będzie to równoznaczne ze wzrostem obciążeń publicznoprawnych.

Warto wspomnieć, że wg Polskiego Ładu składkę na ubezpieczenie zdrowotne będą musieli odprowadzać również członkowie zarządu spółek, którzy pełnią swoje obowiązki na podstawie powołania. Teraz ten obowiązek ich nie dotyczy.

Nowa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Ukłonem w stronę drobnych przedsiębiorców rozliczających się według progresji będzie zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, wzrośnie ona do 30.000 zł. Obecnie wynosi 8.000 zł.

Kolejna zmiana dotyczy poziomu dochodów, od którego obowiązuje drugi próg podatkowy (32 proc. od nadwyżki). Wzrośnie on z 85.528 zł do 120.000 zł rocznie.

Ulgi dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie

Ustawodawca, by zrównoważyć obciążenia podatkowe, planuje wprowadzenie lub zwiększenie dostępności ulg. Z części z nich będą mogły korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Do najciekawszych rozwiązań należy zaliczyć:

  • ulgę na robotyzację,
  • ulgę badawczo-rozwojową,
  • podwyższenie autorskich kosztów uzyskania przychodu dla twórców.

Warto dokładnie zapoznać się z możliwościami obniżenia danin na rzecz fiskusa. Wiele zależy tu od specyfiki konkretnego biznesu.

Fachowych informacji w tej kwestii udzieli biuro rachunkowe. Znajdziemy je poprzez platformę UslugiKsiegowe.pl.

(Nie)pewny Polski Ład

Zatwierdzony 1 października 2021 r. przez izbę niższą parlamentu Polski Ład najpewniej niebawem wejdzie w życie. Obecnie jego projektem zajmuje się Senat.

ważne pytania o Polski Ład
fot. pixabay.com

Tam większość ma opozycja, która nie zgadza się z wieloma zapisami. Ponadto optuje za przesunięciem terminu wdrożenia nowych regulacji o 12 miesięcy (czyli na początek 2023 r.). Jednak poprawki partii opozycyjnych mogą zostać odrzucone przez Sejm, do którego ustawa niebawem wróci.

Przedsiębiorcy powinni już teraz zapoznać się z proponowanymi zmianami. Dzięki temu odpowiednio się do nich przygotują i zapewnią swojej firmie stabilne funkcjonowanie przez dalsze lata.


UslugiKsiegowe.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.