Minister straszy banki, a obligacje antyinflacyjne wciąż nie zachwycają

obligacje antyinflacyjne z terninem zapadalności za 4 lata i 10 lat

Przedstawiciele rządu krytykują banki za zbyt niskie oprocentowanie lokat, tymczasem emitowane przez ministra finansów obligacje antyinflacyjne wciąż mają parametry gorsze, niż wynikałoby to z realiów makroekonomicznych.

Wraz ze stopami procentowymi mocno w górę idzie koszt kredytów. Tymczasem oprocentowanie lokat zwiększa się w wolniejszym tempie.

Podczas ogłaszania propozycji rozwiązań mających ograniczyć wzrost rat kredytowych premier Mateusz Morawiecki wezwał banki do podniesienia odsetek od depozytów. Później apel, w nieco ostrzejszym tonie, powtórzył minister rozwoju Waldemar Buda, strasząc instytucje finansowymi „instrumentem nakazowym”.

Wyższe odsetki od obligacji skarbowych

Tak się składa, że rząd również może pomóc obywatelom chronić oszczędności i bezpiecznie je pomnażać. Jak? Poprzez obligacje antyinflacyjne i papiery ze stałym oprocentowaniem, które można kupić całkowicie online oraz w placówkach PKO BP.

oprocentowanie kont oszczędnościowych

Na początku pandemii, w związku z cięciem stóp procentowych przez RPP niemal do zera, również minister finansów zredukował oprocentowanie obligacji skarbowych. Zaczął je podnosić dopiero w lutym tego roku, gdy koszt pieniądza był już sporo wyższy nie tylko w porównaniu z wiosną 2020 r., ale też erą sprzed koronawirusa.

W kwietniu i maju szef resortu finansów ponownie zwiększył odsetki od emitowanych przez siebie detalicznych papierów dłużnych. W przypadku obligacji 4-letnich i 10-letnich są one najwyższe od września 2014 r. Mimo to ich oferta pozostaje mniej atrakcyjna niż jeszcze na początku 2020 r.

Rodzaj obligacji zmiennokuponowych Emitowane do 30 kwietnia 2022 Emitowane od 1 maja 2022
Oprocentowanie w I okresie Marża od II okresu
(doliczana do inflacji)
Oprocentowanie w I okresie Marża od II okresu
(doliczana do inflacji)
3-letnie 2,1%
(od II półrocza WIBOR 6M)
- 3,1%
(od II półrocza WIBOR 6M)
-
4-letnie 2,3% 1% 3,3% 1%
10-letnie 2,7% 1,25% 3,7% 1,25%
6-letnie* 2,5% 1,5% 3,5% 1,5%
12-letnie* 3% 1,75% 4% 1,75%
Rodzaj obligacji stałokuponowych Do 31 stycznia Od 1 lutego 2022 Od 1 kwietnia 2022 Od 1 maja 2022
3-miesięczne 0,5% 1% 1,5% 1,5%
2-letnie 1% 1,5% 2% 3%

(Nie)atrakcyjne obligacje antyinflacyjne

Wszystko przez bardzo wysoką inflację (11 proc.) i marżę, która nie wróciła do poziomu sprzed pandemii (mimo wyższych stóp procentowych). Teraz wynosi ona 1 pkt dla obligacji 4-letnich i 1,25 pkt dla obligacji 10-letnich. Przez lata, przy niższej niż dziś dynamice wzrostu cen i mniejszym koszcie pieniądza, było to odpowiednio: 1,25 i 1,5. Jakie to ma znaczenie?

Marżę dolicza się do wskaźnika inflacji za ostatni rok. Tak powstaje oprocentowanie obligacji 4-letnich i 10-letnich w drugim oraz kolejnych okresach odsetkowych. Dlatego w środowisku określa się je jako obligacje antyinflacyjne.

obligacje antyinflacyjne a stopa referencyjna NBP

W dodatku, jak zauważył Bartosz Turek z HRE Investments, oprocentowanie w I okresie, choć najwyższe od ośmiu lat, jest niższe od stopy referencyjnej NBP. Przez lata było odwrotnie. To sprawiało, że obligacje antyinflacyjne stanowiły w miarę dochodowe rozwiązanie dla osób szukających bezpiecznego sposobu na pomnażanie oszczędności.

Patrząc na historię, należałoby się spodziewać, że wspomniane stawki powinny wzrosnąć do co najmniej 4-4,5 proc. Jednak trudno wyobrazić sobie, żeby w obecnych realiach minister finansów był aż tak szczodry – studzi oczekiwania oszczędzających Bartosz Turek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.