Obrót nieruchomościami mieszkalnymi wystrzelił

kredyt na dom

W 2021 r. obrót nieruchomościami mieszkalnymi zwiększył się o prawie 1/4 i osiągnął wartość 94 mld zł. Przez ostatnie sześć lat liczba transakcji sprzedaży lokali o tym przeznaczeniu urosła o 2/3. To trzeci najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Wyprzedziły nas jedynie dwa kraje z południa kontynentu.

Z informacji GUS-u wynika, że w 2021 r. zawarto w Polsce nieco ponad 700 tys. aktów notarialnych dotyczących przeniesienia prawa własności nieruchomości. To o 1/4 więcej niż rok wcześniej.

W tym czasie wartość rynku nieruchomości zwiększyła się o 38 proc. – do 197 mld zł. To 7,5 proc. polskiego PKB za 2021 r., który GUS wstępnie oszacował na 2,622 bln zł.

Największy popyt na działki i mieszkania

W ub. r. najmocniej wzrósł handel działkami niezabudowanymi (+33 proc.) oraz obrót nieruchomościami mieszkalnymi (+23 proc.). Łącznie obie te kategorie odpowiadały za 2/3 transakcji.

Obrót nieruchomościami mieszkalnymi w Polsce w latach 2010-2021

Znacząco (po 22 proc.) zwiększyła się również sprzedaż gruntów rolnych i działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym. Niewiele mniejsza dynamika (+19 proc.) wystąpiła w zakresie obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Po części tak duży wzrost była efektem niskiej bazy. W pandemicznym 2020 r., w związku z lockdownami, sprzedaż mieszkań czy gruntów nieco przyhamowała. Jednak także w porównaniu z latami wcześniejszymi aktywność na rynku wyraźnie się zwiększyła.

Wielkość i struktura obrotu nieruchomościami mieszkalnymi w Polsce

W 2021 r. na obrót nieruchomościami mieszkalnymi złożyło się 257,3 tys. aktów notarialnych. Ich sumaryczna wartość wyniosła 94 mld zł. Zatem średnio jedna transakcja opiewała na 347 tys. zł.

To o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Wtedy za mieszkanie lub dom nabywcy płacili przeciętnie 307 tys. zł, a skumulowana wartość umów wyniosła niespełna 68 mld zł, tj. o 39 proc. mniej.

Struktura obrotu nieruchomościami w Polsce w 2021

Gdzie i jak handlowano nieruchomościami? Lokale mieszkalne miały największy udział w całości transakcji w województwach:

  • pomorskim – 80 proc.,
  • dolnośląskim – 59 proc. i
  • mazowieckim – 49 proc.

Natomiast przede wszystkim gruntami obracano:

  • na Podkarpaciu – 59 proc. zawartych umów sprzedaży nieruchomości,
  • w woj. świętokrzyskim (54 proc.) i
  • na Lubelszczyźnie (52 proc.).

Obrót nieruchomościami mieszkalnymi w Polsce i Unii Europejskiej

Wg Eurostatu od 2015 r. obrót nieruchomościami mieszkalnymi w Polsce wzrósł o 63 proc. Wtedy zawarto niespełna 158 tys. umów.

Obrót nieruchomościami mieszkalnymi w Polsce i Unii Europejskiej: dynamika wzrostu od 2015

Jak zauważa Oskar Sękowski z HRE Investments, pod względem dynamiki liczby transakcji daje to naszemu krajowi trzecie miejsce w Unii Europejskiej. W tym okresie intensywniej rozwinęły się jedynie rynki w Portugalii (85 proc.) i Hiszpanii (76 proc.).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.