Kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao z „krótkim” WIBOR-em

Kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao od lat tworzy najcenniejsze polskie marki finansowe

Zmiennoprocentowy kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao jako jedyny na rynku powiązany jest z WIBOR-em 1M. Oznacza to, że szybciej reaguje na spadki i wzrosty ceny pieniądza. Jednak na nie przynajmniej do przyszłego roku się nie zanosi.

Bank Pekao to jedna z tych instytucji, która oprócz kredytu mieszkaniowego ze stałym oprocentowaniem ma w ofercie hipotekę także ze stopą zmienną. Jednak w przeciwieństwie do pozostałej dziewiątki (lista na końcu artykułu) zmiennoprocentowy kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao oparty jest o WIBOR 1M. Pozostałe banki ustalają odsetki na podstawie wskaźnika wyznaczonego dla trzech miesięcy (WIBOR 3M) i sześciu miesięcy (WIBOR 6M).

Kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao powiązany z WIBOR-em 1M

Dotychczas bank z żubrem w umowach o kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem stosował SBKM. Pod tym skrótem kryła się stopa bazowa kredytu mieszkaniowego. To autorski wskaźnik, który organizacja nr 2 na rynku wyliczała na bazie uśrednionych odczytów WIBOR-u 6M. Indeks z krótszym tenorem wprowadziła do umów zawieranych od początku lipca 2024.

Konto Przekorzystne i konto oszczędnościowe banku pekao

Co w praktyce oznacza, że oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w Banku Pekao powiązane jest z WIBOR-em 1M? Teoretycznie szybciej reaguje na zmiany wskaźnika bazowego. Jego aktualizacja następuje w ostatni dzień roboczy każdego miesiąca poprzedzającego kolejny okres obrachunkowy.

Aczkolwiek przy obecnych stawkach WIBOR-u jego poziom właściwie nie różni się od kredytów powiązanych ze wskaźnikiem z dłuższym tenorem. Dla przykładu 11 lipca WIBOR 1M wynosił 5,87 proc. Taką samą wartość miał WIBOR 6M. Ten trzymiesięczny był o 0,01 niższy.

Przy marży standardowej 3,84 dawało to oprocentowanie w wysokości 9,68 proc. Jednak w zależności od wielkości wkładu własnego, kwoty zobowiązania oraz w zamian za zakup ubezpieczenia spłaty można było zmniejszyć marżę do 1,84-2,5. W efekcie oprocentowanie hipoteki w Banku Pekao spadało nawet do 7,68-7,73 proc.

Kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao z WIBOR-em do 2027

Identyczne kwotowania ceny pieniądza na rynku międzybankowym dla różnych przedziałów czasowych są normalne w okresie stabilnej polityki pieniężnej. A na taką, jak zapowiada prezes NBP, zanosi się przynajmniej do 2026. Niektórzy ekonomiści prognozują (warunkowo) obniżki w drugiej połowie 2025.

Refinansowanie kredytu hipotecznego
fot. Tumisu || pixabay.com

Jednak, gdy już nastąpi redukcja stóp procentowych, która wywoła spadek WIBOR-u, klienci mający kredyt mieszkaniowy w Banku Pekao oparty o WIBOR 1M powinni szybciej to odczuć.

Przy czym pamiętajmy, że WIBOR ma zostać wycofany do końca 2027. Jeszcze nie wiadomo, który wskaźnik go zastąpi.

Pierwotnie miał być to WIRON. Jednak pod wpływem różnych czynników Narodowa Grupa Robocza zdecydowała, że ponownie przeanalizuje inne opcje. Z tego powodu ING Bank Śląski wycofał z oferty kredyt mieszkaniowy oparty o WIRON po roku od jego wprowadzenia.

»Zapytaj o kredyt hipoteczny w Banku Pekao«

Banki mające w ofercie kredyt mieszkaniowy z WIBOR-em

BankJaki WIBOR
PKO BPWIBOR 6M
Bank PekaoWIBOR 1M
SantanderWIBOR 3M
ING Bank Śląski
(od 30 września 2024)
WIBOR 1M
mBankWIBOR 3M
Alior BankWIBOR 3M
Citi HandlowyWIBOR 3M
Credit AgricoleWIBOR 3M
BOŚWIBOR 6M
BPSWIBOR 3M
Bank PocztowyWIBOR 3M
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Stan na 27.09.2024

Banki oferujące kredyty mieszkaniowe tylko ze stałym oprocentowaniem

  • ING Bank Śląski — przez 5 lat (30 września 2024 przywrócił do oferty kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem — powiązanym z WIBOR-em 1M),
  • BNP Paribas – 5 lub 10 lat,
  • Bank Millennium – 5 lat,
  • VeloBank – 5 lat,
  • SGB – 5 lat.

WIBOR wykorzystywany jest nie tylko w kredytach mieszkaniowych. Przeczytaj też, jaką część rynku stanowią zobowiązania leasingowe firm powiązane z tym wskaźnikiem.

Przeczytaj również
Można już zaciągnąć kredyt hipoteczny całkowicie online. Na razie udziela go PKO BP.


Maciej Kusznierewicz

Maciej Kusznierewicz, dziennikarz, bloger na ObiektywneFinanse.pl i copywriter — twórca treści

Autor tego bloga, którego prowadzi od 2012. Dziennikarz i copywriter z 19-letnim doświadczeniem w prasie drukowanej i elektronicznej. Pasjonat finansów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.