Kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim już bez WIRON-u

IKZE w ING Bank Śląski oraz oprocentowanie konta OKO

Poniedziałek 24 czerwca 2024 jest ostatnim dniem, w którym można uzyskać możliwość wnioskowania o kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIRON. Instytucja kierowana przez Brunona Bartkiewicza wycofuje ten produkt z oferty.

Kredyt mieszkaniowy z WIRON-em w ING Banku Śląskim pojawił się dokładnie rok temu. Organizacja z lwem w logo wprowadziła go do oferty po kilku miesiącach przygotowań. Była jedynym bankiem mającym go w ofercie. Teraz go wycofuje.

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim tylko z okresowo stałym oprocentowaniem

Klienci, którzy do poniedziałku 24 czerwca 2024 otrzymają formularz informacyjny z ofertą, będą jeszcze mogli zawnioskować o kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim ze zmiennym oprocentowaniem. Będą mieć na to czas do 7 lipca. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 5 ustawy o kredycie hipotecznym okres ważności informacji zawartych w formularzu informacyjnym wynosi co najmniej 14 dni.

Kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIRON
Fot. ING Bank Śląski

Co potem? ING Bank Śląski znów będzie udzielać finansowania na zakup nieruchomości jedynie z okresowo stałą (przez pięć lat) stopą. Poprzednio działo się tak w I połowie 2023. Pod koniec 2022 organizacja z lwem w logo zrezygnowała bowiem z udzielania kredytów hipotecznych ze stawką uzależnioną od WIBOR-u. Później tak samo zrobiły BNP Paribas i Bank Millennium.

Co się stanie po upływie pięciu lat? ING Bank Śląski zaproponuje klientowi ponownie skalkulowane stałe oprocentowanie (na kolejne pięć lat) lub przejście na stawkę zmienną.

Ta ostatnia, jak podaje serwis Forsal, będzie wyznaczana na podstawie… WIBOR-u. Jednak kredytodawca w umowie zastrzeże sobie możliwość zmiany WIBOR-u na wskaźnik, który ostatecznie go zastąpi.

Co z już udzielonymi przez ING Bank Śląski kredytami zmiennoprocentowymi powiązanymi z WIRON-em?

WIRON i WIBOR nadal są wskaźnikami notowanymi przez GPW Benchmark. Dlatego wycofanie z oferty kredytów zmiennoprocentowych nie będzie mieć wpływu na zawarte umowy. Na wypadek urzędowej zmiany wskaźnika referencyjnego w kontraktach znajdują się zapisy umożliwiające dostosowanie do takiej sytuacji — wyjaśnia Joanna Majer-Skorupa, ekspertka ds. komunikacji w ING Banku Śląskim.

Reforma WIBOR-u a kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim z WIRON-em

Dlaczego ING Bank Śląski wycofuje kredyt mieszkaniowy z WIRON-em? Wiąże się to z niedawnymi postanowieniami Narodowej Grupy Roboczej ws. reformy wskaźników referencyjnych.

— Podjęliśmy tę decyzję, ponieważ chcemy ograniczyć poziom niepewności klientów co do ostatecznego kształtu reformy wskaźników referencyjnych — wyjaśnia Joanna Majer-Skorupa.

Refinansowanie kredytu hipotecznego
fot. Tumisu || pixabay.com

Przypomnijmy, że od dwóch lat Narodowa Grupa Robocza pracuje nad zastąpieniem WIBOR-u innym wskaźnikiem. Pierwotnie miał być to WIRON. Jednak pod koniec marca 2024 NGR ogłosiła, że jeszcze raz przeanalizuje wskaźniki alternatywne dla WIBOR-u.

Obecnie trwają publiczne konsultacje w tej sprawie. Ponowny przegląd następców WIBOR-u ma wg NGR-u nie wpłynąć na ostateczną datę wycofania tego współczynnika z porządku prawnego, czyli koniec 2027.

Możliwe są ewentualne zmiany kamieni milowych w dotychczasowym harmonogramie, ale bez zmiany ostatecznego terminu zakończenia reformy wskaźników referencyjnych. Prace nad nią cały czas trwają. Będą kontynuowane aż do pełnego, najbardziej efektywnego i bezpiecznego zakończenia procesu zastąpienia nowym wskaźnikiem stawek WIBOR i WIBID – informuje w komunikacie NGR.

ING Bank Śląski jest jednym z pięciu, który udziela kredytów mieszkaniowych wyłącznie ze stałym oprocentowaniem. Sprawdź cztery pozostałe.


Maciej Kusznierewicz

Maciej Kusznierewicz, dziennikarz, bloger i copywriter — twórca treści

Autor tego bloga, którego prowadzi od 2012. Dziennikarz i copywriter z 19-letnim doświadczeniem w prasie drukowanej i elektronicznej. Pasjonat finansów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.