
Płatnościami odroczonymi można finansować zakup nie tylko towarów. Kredyt BNPL w VeloBanku, który w istocie jest miksem trzech usług, służy do automatycznego regulowania zobowiązań wobec dostawców mediów.
Płatności odroczone dość szybko zyskały popularność w Polsce. Wg danych BIK-u z połowy 2024 po tę formę finansowania sięgnęło prawie 2,3 mln osób. Na koniec czerwca br. aktywny kredyt BNPL miała przeszło połowa z nich.
Produkt typu kup teraz, zapłać później to raczej domena instytucji niebankowych jak Allegro Pay, PayPo czy Twisto. Banki (np. Alior Bank, PKO BP, Bank Millennium) dopiero wkraczają do tego segmentu. Ostatnio kredyt BNPL pojawił się w VeloBanku.
Darmowe odroczenie płatności za media w mieszkaniu
Płatności odroczone kojarzą się raczej z towarami. Jednak finansować nimi można także usługi, np. stomatologiczne, pogrzebowe czy z zakresu medycyny estetycznej.
Kredyt BNPL w VeloBank ma jeszcze inne zastosowanie. To właściwie połączenie płatności odroczonych z limitem odnawialnym i poleceniem zapłaty. Jak to działa?
Klient co miesiąc otrzymuje stałą kwotę w ramach kredytu odnawialnego na uregulowanie rachunków za media typu prąd, gaz, woda, internet, telefon, czynsz. W praktyce dba o to bank, opłacając należności. Wcześniej klient wskazuje tylko dostawców, od których faktury mają być opłacone.
Limit nie może być wykorzystany na żaden inny cel. Klient ma 30 dni na oddanie pieniędzy. Właściwie musi jedynie zapewnić na koncie osobistym środki na spłatę zadłużenia. Ta odbywa się automatycznie pierwszego dnia kolejnego okresu rozliczeniowego. Oczywiście konsument może to zrobić samodzielnie wcześniej.
Jeśli spłata nastąpi we wskazanym terminie, kredyt BNPL w VeloBanku będzie darmowy. Organizacja, której właścicielem od wiosny br. jest amerykański fundusz Cerberus, nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania ani nie nalicza odsetek od wykorzystanej części limitu. Jedynym kosztem mogą być ewentualne odsetki za opóźnienie.
Jak wziąć kredyt BNPL w VeloBanku
Ten nietypowy kredyt BNPL w VeloBanku nazywa się „Płacę na Raz”. Żeby z niego korzystać, należy:
- W bankowości elektronicznej aktywować usługę Moje rachunki świadczoną przez firmę BillTech
Znajdziemy ją w zakładce Usługi. - Wskazać dostawców mediów, których faktury mają być opłacane z użyciem funkcji „Płacę na Raz”
W bazie BillTecha znajduje się ich ponad 1800, wśród nich – m.in. Orange, Play, PGNiG, Vectra, Tauron, wspólnoty mieszkaniowe. Konieczne jest też podanie danych logowania do eBOK dostawcy. - Zawnioskować o kredyt BNPL w VeloBanku
We wniosku na zasadzie oświadczenia podaje się m.in. dochody, ich źródło oraz wielkość gospodarstwa domowego. Na tej podstawie (oraz ewentualnie na bazie historii faktur od wskazanych dostawców) bank proponuje wielkość limitu. Maksymalnie może to być 6500 zł. - Zawrzeć umowę online
Dokumenty otrzymuje się mailem. Umowę zawiera się na czas nieokreślony. Po przyznaniu limitu odnawialnego można dodawać kolejnych dostawców mediów.
Czytaj również
VeloBank poszerzy ofertę o własne fundusze inwestycyjne, którymi będzie zarządzać Velo TFI.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz