IKZE w PKO BP — już wkrótce

IKZE w PKO BP

Największy bank w Polsce zapowiada, że jeszcze przed końcem roku stworzy możliwość odkładania na prywatną emeryturę w ramach konta pozwalającego zmniejszyć podatek dochodowy. Na razie szczegóły IKZE w PKO BP nie są znane. Jednak z przecieków wiadomo już coś o konstrukcji produktu.

Szykujący się do startu Dobrowolny Fundusz Emerytalny Generali może zostać uprzedzony przez innego debiutanta na rynku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnegoPKO BP.

Zamierzamy do końca roku wdrożyć do oferty pakiet produktowy obejmujący m.in. IKZE – mówi Monika Floriańczyk z biura prasowego największego banku w Polsce. Nie chce zdradzić szczegółów.

IKZE w funduszach PKO, czyli trzy w jednym

Nieoficjalnie wiadomo, że produkt będzie formą zbliżony do Pakietu Emerytalnego, któryinwestowanie w IKZE obecnie sprzedaje inny podmiot z grupy PKO BP – Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Pakiet stanowi połączenie trzech rozwiązań z zakresu III filaru:

  • IKZE,
  • IKE,
  • planu systematycznego oszczędzania (nazywanego w tym przypadku Wyspecjalizowanym Programem Inwestycyjnym).

Wpłaty klientów trafiają na jeden indywidualny rachunek. Z niego w pierwszej kolejności trafiają na IKZE, a po przekroczeniu limitu (4 proc. zarobków brutto z ubiegłego roku, ale nie więcej niż 4 proc. 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – na IKE.

Gdy oszczędzający osiągnie i na tym koncie dopuszczalny prawem pułap oszczędności (trzykrotność średniej miesięcznej pensji), pieniądze wędrują do ostatniego programu. Tam nie występują ograniczenia kwotowe. Środki rozdzielane są więc na zasadzie kaskadowej.

Pieniądze oszczędzających lokowane są w jednym z pięciu subfunduszy, które różną się od siebie polityką inwestycyjną dostosowaną do wieku oszczędzającego. Im bliżej emerytury znajduje się klient, tym bezpieczniej pomnażany jest jego kapitał.

W praktyce wygląda to tak, że fundusz wybiera mniej ryzykowne instrumenty – zmniejsza swoje zaangażowanie w akcje. Skład portfela zmienia się automatycznie wraz z upływem czasu. Fundusz nie pobiera za to prowizji, ponieważ ma charakter parasolowy, tj. skupia wiele subfunduszy. Wymiana jednostek uczestnictwa między nie podlega opodatkowaniu.

Jakie opłaty za IKZE w PKO BP?

Oferta PKO TFI wyróżnia się nie tylko ciekawą konstrukcją, ale również dość niskimi kosztami. Instytucja nie pobiera opłaty manipulacyjnej za składkę. Otwarcie konta emerytalnego też nic nie kosztuje. Inwestor płaci jedynie za zarządzanie roczną opłatę uzależnioną od rodzaju subfunduszu w wysokości 0,8-1,5 proc. wartości aktywów netto.

Ile trzeba będzie zapłacić za możliwość odkładania na IKZE w PKO BP? Na razie można się jedynie domyślać.

płatność gotówką za opłaty i prowizje oraz ulgi dla mikroprzedsiębiorców
fot. pixabay.com

Skoro produkt będzie dostępny jako rachunek bankowy, nie może kosztować zbyt wiele. Być może w ogóle będzie darmowe. Tak jak w Deutsche Banku PBC. Tyle że tam nie jest ono samodzielnym rozwiązaniem, tylko dodatkiem do obowiązkowej polisy Generali Życie.

Obecnie konto emerytalne pozwalające odliczyć wpłaty od podstawy opodatkowania można założyć w 30 firmach. Produkt dostępny jest w:

  • 11 TFI,
  • ośmiu DFE,
  • siedmiu zakładach ubezpieczeń,
  • trzech domach maklerskich i
  • jednym banku (sprawdź szczegółowe zestawienie IKZE w banku).

Z danych UKNF wynika, że pod koniec listopada istniało ok. 600 tys. kont IKZE. Najwięcej z nich prowadziły firmy ubezpieczeniowe. Jednak zasilono jedynie 25 tys. rachunków na łącznie 22 mln zł.


Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.