Przelewy natychmiastowe zdobywają popularność

przelewy natychmiastowe i przelewy ekspresowe w EUR

W ciągu pierwszych czterech miesięcy od wdrożenia przelewy natychmiastowe zlecono 3,9 tys. razy i wysłano w ten sposób ponad 8,75 mln zł. Pojedynczy transfer opiewał na 2,2 tys. zł i statystycznie był nadawany w piątek w godz. 8-16.

Znamy pierwsze statystyki dotyczące szybkich przelewów w czasie rzeczywistym. To usługa realizowana siedem dni w tygodni 24 godziny na dobę przez Krajową Izbę Rozliczeniową w systemie Express Elixir.

Jak działają przelewy natychmiastowe w KIR?

Przypomnijmy, że przelewy natychmiastowe są dostępne od 12 czerwca 2012 r. Polska to drugi po Wielkiej Brytanii kraj na świecie, w którym funkcjonuje takie rozwiązanie.

przelew online
fot. pixabay.com

Jako pierwsze udostępniły je:

  • Meritum Bank,
  • Bank Millennium oraz
  • BRE Bank.

We wrześniu dołączył do nich ING Bank Śląski. Od przełomu listopada i grudnia szybkie transfery można zlecać także w BZ WBK oraz Alior Banku (w tym ostatnim tylko wybrane grupy konsumentów).

Wedle zapowiedzi KIR-u do końca br. z systemu będzie mogło korzystać 75 proc. klientów wszystkich banków. List intencyjny w tej sprawie podpisało 31 firm.

Umowa pożyczki ratalnej
fot.Gerd Altmann / Pixabay

Ważne uwagi:

  1. Szybkie przelewy realizowane są tylko między instytucjami, które wdrożyły takie rozwiązanie. Póki co nie możemy wysłać pieniędzy np. z Banku Millennium do Eurobanku czy Banku Pekao.
  2. Dostępność usługi zależy od regulaminu danego podmiotu. Nie wszyscy uczestnicy systemu Express Elixir przekazują komunikaty płatnicze 24 godziny na dobę.
    Przykładowo w BRE Banku szybkie przekazy księgowane są tylko w dni robocze w godz. 8-18. Natomiast Banku Millenniu w godzinach 22-3 ustanowił przerwę, która w piątki, soboty i niedziele obowiązuje do godz. 6 rano.
  3. Limit transakcyjny (maksymalna wartość jednego przelewu) wynosi 100 tys. zł.
  4. W zależności od banku usługa kosztuje 3-10 zł.

W weekend szybkie przelewy zwalniają

Dane opublikowane przez NBP dotyczą okresu 12 czerwca – 30 września 2012 r. W tym czasie klienci czterech banków wymienionych jako pierwsze (Meritum, Millennium, BRE, ING) zlecili 3901 transferów na łączną kwotę ponad 8,75 mln zł. Ich liczba rosła z miesiąca na miesiąc. Średnia wartość jednego zlecenia wyniosła więc 2245,21 zł. W ciągu doby przekazywano sobie w ten sposób ok. 100 tys. zł.

Statystycznie w ciągu doby klienci tychże instytucji wysyłali prawie 35,5 przelewu. W przeważającej większości (68,1 proc. przypadków) robili to w godzinach 8-16, czyli w czasie, w którym zwyczajowo definiuje się tradycyjne płatności elektroniczne. W nocy i nad ranem (od północy do godz. 8) wysłali 3,2 proc. przekazów.

wniosek online

Jeśli chodzi o dzień tygodnia, najwięcej błyskawicznych przelewów zlecano w piątki (23 proc. przypadków). Być może to siła przyzwyczajenia i chęć zaoszczędzenia odbiorcom nerwówki związanej z oczekiwaniem na pieniądze?

Trzeba jednak zaznaczyć, że od poniedziałku do czwartku obciążenie systemu było tylko trochę niższe i dość podobne – wahało się od 17 do 19 proc.

e-przelew

Natomiast w soboty i niedziele środki wysyłała znikoma liczba kontrahentów (odpowiednio: 3 i 2 proc.). Zapewne to się zmieni, gdy usługę wdrożą kolejne instytucje.

Dla porównania w III kw. 2012 r. liczba transferów zrealizowanych systemem Elixir, do którego należy 49 banków, przekroczyła 356 mln, a ich wartość wyniosła 931 mld zł. W ciągu doby rozliczano przeciętnie 5,56 mln operacji na sumę 14,6 mld zł. Średnia dla jednego zwykłego transferu jest więc zbliżona do tej z przekazu ekspresowego, ponieważ wynosi 2613 zł.

O kolejnych bankach, które wdrożyły szybkie przelewy (w obu systemach) i statystykach dotyczące tej usługi w I kw. 2013 przeczytasz tutaj.


Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.