Family Saver, czyli wysoki procent kosztem braku swobody

Getin Online, Open Finance i HB Finance oferują konto oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem 8 proc. w skali roku przez pięć lat, ale w zamian wymagają założenia konta, comiesięcznych wpływów i wydatków kartą. Czy warto wchodzić w taki układ?

[more]

 

Getin Online oraz Open Fiance nie zwalniają tempa w wyścigu po nasze oszczędności. Niedawno podmioty kontrolowane przez Leszka Czarneckiego ruszyły z promowaniem trzymiesięcznej lokaty na 10 proc. otwieranej w ramach sprzedaży wiązanej wraz z ROR-em (obwarowanym dodatkowymi warunkami). Obecnie bank we współpracy z pośrednikami finansowymi (Open Finance i HB Finance z grupy Getin Holding kontrolowanej przez Czarneckiego) proponuje produkt o nazwie Family Saver.

Family Saver w Open Finance 

 

Cztery warianty oszczędzania

 

To konto oszczędnościowe otwierane wraz ROR-em: Kontem Doskonałym albo Kontem Perfekcyjnym – w zależności od tego, z jaką firmą z grupy Getin zawrzemy umowę. Oprocentowanie konta wynosi 8 proc. w skali roku i ma charakter stały przez pięć lat. Problem w tym, że klient nie ma swobody w wyborze kwoty, jaką zechce odkładać. Oprócz tego musi on spełnić pewne wymogi.

Konsument ma do wyboru cztery warianty oszczędzania (25/50/100/200 zł), które są powiązane z wysokością zadeklarowanych przez niego miesięcznych wpływów na rachunek podstawowy (odpowiednio: 1/1,5/3/10 tys. zł) oraz wielkością wymaganych operacji bezgotówkowych kartą (400/500/600/1000 zł), jakich trzeba dokonywać co miesiąc przez pięć lat. Pocieszające jest to, że w przypadku niewykorzystania miesięcznego limitu odkładanej kwoty, nadwyżkę możemy przelać w następnym miesiącu. Przykład: zdecydowaliśmy się oszczędzać 25 zł, ale w styczniu przelaliśmy 20 zł, więc w lutym będziemy mogli przetransferować na Family Saver 30 zł.

 

Cross-selling, czyli sprzedaż krzyżowa

 

Poza obowiązkiem otwarcia ROR-u i zamówieniem do niego karty debetowej warunkiem otrzymania podwyższonego oprocentowania jest regularne zasilanie rachunku wpływami (jednym przelewem) oraz wykonywanie płatności bezgotówkowych kartą. Niespełnienie wymagań skutkuje obniżeniem stopy procentowej do 4 proc. Jeśli nie będziemy wywiązywać się z tych zastrzeżeń przez trzy kolejne miesiące, zostaniemy wykluczeni z promocji. Na szczęście wypisanie się z niej (zamknięcie rachunków) nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Prowadzenie Konta Doskonałego/Konta Perfekcyjnego kosztuje klienta 9,99 zł miesięcznie, ale jeśli będzie on jednorazowo wpłacać na nie min. 1 tys. zł i wydawać „plastikiem” co najmniej 400 zł, zostanie z tej opłaty zwolniony. Wśród zalet Getinowego ROR-u należy wymienić bezpłatne przelewy oraz bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Oszczędzającemu przysługuje w miesiącu jeden darmowy przelew z Family Saver. Za każdy następny zapłaci on 4,99 zł.

 

Family Saver w Getin OnlineCzy to się opłaca?

 

Ile w takim razie można zarobić przez pięć lat na promocyjnym rachunku? Jeśli co miesiąc będziemy na niego przelewać 25 zł, uzbieramy łącznie 1849 zł (z tego 349 zł to odsetki). Po odliczeniu podatku Belki zostanie nam 1775 zł. W wariancie maksymalnym (200 zł) zaoszczędzimy 14793 zł (w tym 2793 zł odsetek), czyli na czysto będziemy mieć 14204 zł.

Pamiętajmy jednak o stawianych nam warunkach. O ile zapewnienie comiesięcznych wpływów nie powinno stanowić większego problemu (możemy dogadać się z kimś z rodziny na systematyczne przelewanie ustalonej sumy), o tyle wydawanie kartą wymaganej kwoty – już tak, chyba że mamy spore potrzeby i zaopatrujemy się w punktach, w których możliwe są rozliczenia bezgotówkowe.

Sporym minusem oferty jest też jej mała elastyczność. Życia nie sposób całkowicie zaplanować i przewidzieć wszystkiego, co się wydarzy przez pięć lat. Może być przecież tak, że dostaniemy podwyżkę albo będziemy wykonywać dodatkowe zlecenia i tym samym uzyskamy większy dochód. Nie będziemy jednak mogli skorygować w górę zadeklarowanej na początku umowy kwoty oszczędzania, np. z 50 do 100 zł.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.