Oprocentowanie kont oszczędnościowych – luty 2013

Jeśli masz problem z systematycznym odkładaniem pieniędzy, możesz wybrać ofertę Getin Online. Jeśli zależy Ci na elastyczności i chcesz uskładać większą sumę, poszukaj czegoś u jego konkurentów. Przedstawiamy TOP4 depozytów a vista.

[more]

 

Ostatnie tygodnie przyniosły spore przetasowania w ofercie depozytowej banków. Za sprawą malejących stóp procentowych RPP oraz stawek WIBOR zmniejszyła się także rentowność produktów oszczędnościowych. Jak sytuacja przedstawia się obecnie, tj. na początku lutego? Oto najwyżej oprocentowane rachunki. W wyborze konta oszczędnościowego nie kieruj się jednak samą wysokością odsetek. To może być zgubne.

 

l.p.

Bank (nazwa produktu)

proc.

kapitalizacja

ROR

Max saldo

[zł]

Koszt przelewu* [zł]

Gwarancja oproc.

1.

Getin Online

(Super Saver)

10%

miesięczna

tak

2 000

(10 proc. pensji)

4,99

1 rok

2.

Getin Online

(Family Saver)

8%

miesięczna

tak

25-200

(zależy od wariantu)

4,99

5 lat

3.

Deutsche Bank

(db Konto Oszczędnościowe 24)

6%

dzienna

tak

10 000

10

brak

4.

BNP Paribas

(konto Więcej oszczędnościowe)

5%

dzienna

(w dni robocze)

tak

15 000

0

6 miesięcy

Bank Millennium (Konto Oszczędnościowe)

5%

miesięczna

tak

50 000

7,5

3 miesiące/ 6 miesięcy

Meritum Bank (Konto Oszczędnościowe)

5%

miesięczna

tak

bez limitu

10

do końca marca

mBank (mSaver)

5%

miesięczna

tak

3 000

5-10

brak

* – po wyczerpaniu puli darmowych przelewów

Źródło: banki, stan na 7 lutego 2013 r.

 

Getinowe zachęty i ograniczenia

 

Teoretycznie najlepszą ofertę ma Getin Online, czyli internetowy oddział Getin Noble Banku. Problem w tym, że Super Saver i Family Saver to programy oszczędnościowe, czyli coś w rodzaju stymulatora. Jeśli mamy trudności z regularnym odkładaniem, te rachunki świetnie sprawdzą się w roli czynnika motywującego, który będzie przypominać i zachęcać do „chomikowania” wolnych środków.

Wspomniane produkty nie nadają się natomiast do prawdziwego oszczędzania. Dlaczego? Posiadają limity. W miesiącu na Super Savera możemy przelać maksymalnie 10 proc. pensji (maksymalnie 2 tys. zł) zadeklarowanej podczas otwierania konta. Nadwyżka zostanie zwrócona na ROR. W Family Saverze kwota, jaką można zaoszczędzić w miesiącu, zależy od wariantu programu i nie przekracza 200 zł.

Family Saver 8% 

Zaletą obu kont jest gwarancja utrzymania oprocentowania (przez rok w przypadku Super Savera i pięć lat w ramach Family Savera). Wśród wad należy wymienić małą elastyczność oraz dość wygórowane warunki zwolnienia z opłaty za obowiązkowy ROR. Poza tym trzeba z bankiem związać się na dość długo i przez wiele miesięcy spełniać jego wymagania dot. zasilania konta i płacenia kartą.

O zasadach działania Super Savera i Family Savera przeczytasz we wcześniejszych artykułach publikowanych na blogu Obiektywnie o Finansach. Kliknij tutaj i tutaj.

 

Niższy procent, więcej swobody

 

Dużych kwot nie odłożymy również w Deutsche Banku, który 6 proc. w skali roku daje tylko do kwoty 10 tys. zł. By otrzymać tak wysoki kupon, trzeba w banku otworzyć internetowy ROR (0 zł za prowadzenie, przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie) oraz zamówić do niego kartę debetową. Jej obsługa kosztuje 5 zł, ale po dokonaniu przynajmniej jednej operacji bezgotówkowej w miesiącu klient jest zwalniany z tej prowizji.

Jeśli dysponujemy większą kwotą, możemy ulokować ją w Meritum Banku, który do końca marca oferuje 5 proc. w skali roku (później oprocentowanie będzie zależeć od wysokości inflacji i wyniesie maksymalnie 3/4 stopy referencyjnej NBP, która obecnie ma wartość 3,75 proc.). Instytucja kierowana przez Piotra Urbańczyka nie ustanawia żadnych limitów co do wysokości zdeponowanych środków. Trzeba jednak otworzyć w niej ROR – Konto Zarabiające. Można to zrobić całkowicie zdalnie i bez kuriera. Bank kusi darmowym prowadzeniem rachunku, bezpłatnymi przelewami i wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz – po spełnieniu warunków – money-backiem. Zwraca też 2-zł opłatę za kartę w razie wydania nią co najmniej 200 zł w miesiącu.

Odsetki na takim samym poziomie proponuje nowym klientom Bank Millennium. Z oferty „Piątka na powitanie” można skorzystać do 17 lutego. W jej ramach 5-proc. kupon obowiązuje przez trzy miesiące od pierwszej wpłaty. Później oprocentowanie spadnie do 3,8-4,5 proc. w zależności od salda.

Konto Oszczędnościowe Banku Millennium 

Co z osobami, które już oszczędzają w banku Bogusława Kotta? One też mają możliwość ulokowania pieniędzy na 5 proc. Muszą jednak równocześnie założyć roczną Lokatę Inwestycyjną, czyli produkt strukturyzowany, z którego ewentualny zysk uzależniony jest od kursu USD/PLN. Stali klienci otrzymują półroczną gwarancję utrzymania podwyższonych odsetek.

5 proc. w skali roku daje również mBank na mSaverze, ale tylko do salda 3 tys. zł. O tym, jak działa ten produkt, dowiesz się tutaj.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.