Bank jako najlepszy pracodawca

Najbardziej pożądanymi przez osoby kształcące się na kierunkach ekonomicznych miejscami pracy wśród instytucji finansowych są: PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pekao. W TOP 50 znalazło się w sumie 11 firm z tej branży.

[more]

 

Takie są wyniki najnowszego badania „Pracodawca Roku”, jakie polska filia międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC przeprowadza w Polsce od 1992 r. Wypytuje ona studentów kierunków ekonomicznych o najatrakcyjniejsze według nich miejsce pracy. Ankietowani odpowiadają też na pytania związane z ich preferencjami i oczekiwaniami względem firmy, w której chcieliby pracować. Badanie stanowi więc także źródło informacji o postawach i zapatrywaniach studentów na ich przyszłe kariery zawodowe i rynek pracy w ogóle. Dzięki niemu pracodawcy zyskują również obraz środowiska, z którego potencjalnie będą rekrutować swój personel.

 

PZU zwyżkuje, Citi Handlowy dołuje

 

W tym roku najbardziej pożądanymi z punktu widzenia kariery zawodowej przedsiębiorstwami okazały się Ernst&Young, PwC i Google. Kolejność topowej trójki jest więc dokładnie taka sama jak w 2012 r.

W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych pracodawców znalazły się trzy podmioty ze świata finansów. Na szóstym miejscu uplasował się PKO BP. Dwie pozycje niżej sklasyfikowano ING BS, a TOP 10 zamknął Bank Pekao. W sumie firmy z branży finansowej stanowią nieco ponad 20 proc. wszystkich uwzględnionych w zestawieniu.

Spośród przedsiębiorstw finansowych w porównaniu z 2012 r. najbardziej swoją pozycję poprawiły: PZU (awans z 28. na 18. miejsce w ogólnym rankingu) i BZ WBK (z 24. na 15.). Na przeciwnym biegunie znalazły się: Citi Handlowy, który spadł o 11 pozycji (był 14., jest 25.), i Bank Millennium, który przesunął się w dół o dziewięć „oczek” (z 26. na 35.).

 

Najbardziej pożądani pracodawcy wśród firm finansowych na polskim rynku

l.p.

instytucja

Pozycja w zestawieniu generalnym TOP50

Awans/spadek w porównaniu z 2012 r.*

1.

PKO BP

6

+4

2.

ING Bank Śląski

8

+1

3.

Bank Pekao

10

+3

4.

Alior Bank

14

+1

5.

BZ WBK

15

+9

6.

BRE

16

+3

7.

PZU

18

+10

8.

Citi Handlowy

25

-11

9.

Credit Suisse

34

brak

10.

Bank Millennium

35

-9

* – pod uwagę wzięto wyniki z zestawienia generalnego (TOP50)
źródło: opracowanie własne na podstawie wyników badania „Pracodawca Roku” AIESEC i AC Nielsen

 

Najważniejsze są satysfakcja i zarobki

 

Jakie czynniki decydują o atrakcyjności firmy? Zdaniem pytanych studentów największych wpływ mają: wizerunek i popularność instytucji, jej aktywność na rynku pracy, branża zbieżna z zainteresowaniami ankietowanego oraz wysoka płaca.

Czym przede wszystkim kierują się studenci kierunków ekonomicznych w wyborze miejsca aktywności zawodowej? Duże i bardzo duże znaczenie mają dla nich: atmosfera, zadowolenie z pracy, szacunek pracodawcy dla życia prywatnego i wysokość pensji.

Przyszli specjaliści od spraw finansowych w swojej pierwszej firmie chcieliby zarabiać średnio 3012 zł brutto (mediana wyniosła 2100 zł). Po roku chcieliby otrzymywaćPracodawca Roku AIESEC przeciętne 4306 zł brutto (mediana: 3000 zł). Natomiast wypłata w wysokości 7795 zł brutto (mediana: 5000 zł) pozwoliłaby im żyć na poziomie, jakiego oczekują.

W tym roku w ankiecie wzięło udział ponad 5100 żaków z 46 szkół wyższych. AIESEC nie podaje terminu badania, co ma zapobiec manipulacjom jego wyników, np. poprzez intensyfikację działań promocyjnych wśród żaków. Organizacja zapewnia, że badanie ma charakter niezależny, bo żadna z osób przy nim pracująca nie jest związana z żadnym podmiotem gospodarczym.

Od dwóch lat za merytoryczną stronę przedsięwzięcia odpowiada AC Nielsen. Nad rzetelnością ankiety czuwa natomiast Honorowa Rada Ekspertów złożona z czterech naukowców z dziedziny ekonomii, socjologii, statystyki i marketingu.

 

Idealny Pracodawca Roku wśród banków

 

Wyniki ankiety AIESEC i AC Nielsen w dużym stopniu pokrywają się z rankingiem Idealny Pracodawca Roku sporządzanym przez firmę Universum Global na podstawie wywiadów z 25 tys. żaków z różnych kierunków z 72 uczelni (Universum Student Survey).

W oczach studentów kierunków ekonomicznych najlepszym miejscem pracy wśród banków są: PKO BP (3. miejsce ogółem), Bank Pekao (13.) oraz ING BS (16.). W zestawieniu uwzględniającym 102 podmioty znalazły się 22 instytucje finansowe: 17 banków i 5 zakładów ubezpieczeń. Zwyciężyło Ernst&Young przed Google i PKO BP.

Przy wyborze idealnego miejsca pracy ankietowani kierują się takimi wartościami jak: stabilność zatrudnienia, zachowywanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, możliwości rozwoju, przejrzysta ścieżka kariery, konkurencyjne wynagrodzenie, reputacja i rozpoznawalność pracodawcy.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.