Przelewy natychmiastowe w kolejnych bankach

przelewy natychmiastowe i przelewy ekspresowe w EUR

Bank Polskiej Spółdzielczości oraz korporacyjny BRE dołączyły do 10 instytucji oferujących przelewy natychmiastowe. Być może usługa pojawi się też w 365 podmiotach zrzeszonych w grupie BPS.

Bezpośrednie przelewy między rachunkami w różnych instytucjach w czasie rzeczywistym funkcjonują w Polsce od 12 czerwca ub.r. Za sprawą Krajowej Izby Rozliczeniowej Polska stała się drugim po Wielkiej Brytanii krajem, w którym dostępne jest takie rozwiązanie.

Jako pierwsi pieniądze online mogli przesyłać sobie klienci korporacyjnego BRE, Meritum Banku i Banku Millennium. We wrześniu ub.r. dołączyli do nich kontrahenci mający rachunki w ING Banku Śląskim. W listopadzie do systemu Express Elixir dołączył BZ WBK, a kilka dni po nim uczynił to Alior Bank.

O szczegółach funkcjonowania transferów online przeczytasz tutaj.

Przelewy natychmiastowe w BPS od czerwca

Teraz rozwiązanie to funkcjonuje też w Banku Polskiej Spółdzielczości, choć na razie z ograniczeniami. Od 30 kwietnia jego klienci mogą przyjmować przelewy natychmiastowe, ale nadawać będą je mogli dopiero od 1 czerwca.

Początkowo będzie to możliwe w oddziałach w godzinach ich funkcjonowania. Docelowo z usługi będzie można korzystać także przez system bankowości internetowej – mówi Ewelina Jasińska z BPS-u.

szybkie przelewy w BPS

Wysłanie szybkiego przelewu w BPS-ie wiąże się z 10-zł opłatą, co w przypadku klientów indywidualnych jest stawką znacznie wyższą niż u konkurencji. Szczegóły w tabeli.

Rozwiązanie będzie dostępne również dla osób obsługiwanych przez 365 podmiotów zrzeszonych w grupie BPS pod warunkiem, że banki wdrożą tę usługę. Wszystko zależeć będzie od ich możliwości technicznych.

Decyzja o udostępnieniu i czas, kiedy to nastąpi, należy do banku członkowskiego. W tej kwestii panuje zasada dobrowolności. Nasi partnerzy sami ustalają też kanały zlecania tych przelewów i opłaty za ich realizację – tłumaczy Jasińska.

W przelewach ekspresowych BRE gra na dwa fronty

Od stycznia br. funkcjonuje konkurencyjny dla Express Eliksiru sposób przekazywania szybkich przelewów. Obsługuje go sopocka firma Blue Media, która na mocy decyzji prezesa NBP pełni rolę izby rozliczeniowej i agenta rozrachunkowego – tak samo jak KIR.

Początkowo w Systemie Płatności Blue Cash (SPBC), bo tak oficjalnie nazywa się ten moduł, uczestniczyły cztery banki: Alior Sync, mBank, MultiBank i Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Kolejnym członkiem został korporacyjny BRE. Tym samym ten ostatni jest pierwszym w kraju bankiem umożliwiającym zlecanie płatności online poprzez dwa konkurencyjne systemy: SPBC i Express Elixir.

–  Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na dynamiczne zapotrzebowanie firm na rozliczenia natychmiastowe. Dzięki temu chcemy dotrzeć do możliwe najszerszego grona odbiorców – tłumaczy Dariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku.

BRE Bank wdrożył przelewy natychmiastowe

Popularność przelewów natychmiastowych systematycznie rośnie. W III kwartale 2012 r. KIR zrealizowała 2990 tego typu operacji o łącznej wartości 8,7 mln zł. Od września do grudnia klienci wysłali 18377 przekazów opiewających w sumie na 69,7 mln zł. W trzech pierwszych miesiącach br. szybkich przelewów Express Elixir było już 59513, a ich wartość przekroczyła 268,3 mln zł. Rekord zapewne zostanie pobity w bieżącym kwartale, gdyż w kwietniu klienci sześciu instytucji zlecili ponad 22 tys. natychmiastowych transferów (na kwotę 120 mln zł). Można się więc spodziewać, że z końcem czerwca liczba takich operacji przekroczy 60 tys. 

Statystyki dot. SPBC nie są jeszcze znane. Wiadomo, że w tym roku szybkie płatności firmy Blue Media pojawią się w kolejnych 10 bankach. Z pięcioma już podpisaliśmy umowy w tej sprawie – informuje operator.

Z kolei szybkie przelewy Express Elixir mają się pojawić w 15 nowych podmiotach.

Banki obsługujące szybkie przelewy 24/7

Express Elixir

Bank

Koszt [zł]

BRE

Ustalany indywidualnie

Meritum Bank

5-10*

Bank Millennium

5

ING BS

5-10*

BZ WBK

3

Alior Bank

1-5**

BPS

10

* – droższy dotyczy przelewu w banku albo przez telefon
** – zależy od kwoty przelewu

System Płatności Blue Cash

Bank

Koszt [zł]

Alior Sync

0/5*

mBank

5/10**

MultiBank

5/10**

Podkarpacki Bank Spółdzielczy

5/10***

BRE

Ustalany indywidualnie

* – 10 szybkich przelewów w miesiącu jest za darmo
** – tańszy dla klientów indywidualnych, droższy – dla firmowych
*** – tańszy dla kwoty do 5 tys. zł, droższy dla 5-10 tys. zł.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.