Tanie i darmowe konta dla jednoosobowej firmy

Limit wpłat na IKZE dla przedsiębiorców i darmowe konto dla jednoosobowej firmy
fot. Tuna Ölger || pixabay.com

Choć banki systematycznie podnoszą opłaty za podstawowe usługi, można znaleźć kilka instytucji, które mają darmowe konta dla jednoosobowej firmy. Podpowiadamy, na które oferty zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na minimalnych kosztach, gdy prowadzimy własną działalność.

W czasach kryzysu właściciele firm szukają sposobów na redukcję kosztów i utrzymanie dużej konkurencyjności swojego biznesu. W najmniejszych przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych jednoosobowych, liczy się każda zaoszczędzona kwota.

Gdy pole do optymalizacji wydatków jest małe, warto przyjrzeć się kosztom korzystania z usług finansowych, czyli przede wszystkim konta bankowego. W skrajnym przypadku niewłaściwy wybór może kosztować drobnego przedsiębiorcę ponad 1 tys. złotych rocznie (przy niezbyt intensywnym używaniu konta), czyli równowartość miesięcznej składki ZUS!

Konto dla jednoosobowej firmy bez opłat – to możliwe

Na szczęście na rynku nie brakuje rachunków, których posiadanie wiąże się tylko z minimalnymi wydatkami. Mało tego, przy odpowiednim korzystaniu z takiego konta i stosowaniu się przez jego posiadacza do pewnych zasad w ogóle nie zapłaci on za firmowy ROR.

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

By znaleźć tani lub darmowy rachunek, warto zainteresować się ofertami: Deutsche Banku, Idea Banku, Meritum Banku, ING Banku Śląskim, Banku Pocztowym i Alior Banku. W zestawieniu uwzględniliśmy konta, które kosztują przedsiębiorcę nie więcej niż 10 zł miesięcznie.

W przeciwieństwie do rankingów publikowanych na znanych portalach branżowych nie przyjęliśmy żadnych kryteriów, nie tworzyliśmy modelowego przykładu. Dlaczego?

Jednego miesiąca mikrofirma może generować duże obroty, a drugiego jej saldo na koncie prawie nie drgnie. W czasach spowolnienia gospodarczego nie jest to wcale wyimaginowany scenariusz. Brak kryteriów sprawia, że nasze zestawienie jest czytelne, a posiadacz firmowego konta ma jasność co do kosztów.

Uwaga na haczyki przy kontach dla mikroprzedsiębiorców

Wszystkie poza kartą debetową podstawowe usługi bankowe, jakie interesują drobnego przedsiębiorcę, darmowe są w Deutsche Banku oraz Idea Banku. Instytucje te zwalniają też z opłaty za kartę, jeśli użyjemy jej choć raz w miesiącu (Deutsche Bank) albo wydamy nią minimum 400 zł (Idea Bank).

Podobne zasady panują w Meritum Banku (zwrot prowizji za plastik przy obrotach bezgotówkowych na co najmniej 200 zł), ale tam właściciel mikrofirmy zostanie obciążony prowizją za wpłaty w oddziale. Jeśli więc chcemy codziennie wpłacać utarg do banku, wybierzmy inny rachunek. Dotyczy to również ING Banku Śląskiego, w którym zapłacimy również za każdy przelew, oraz Banku Pocztowego.

Dość atrakcyjnie prezentuje się oferta Alior Banku prowadzącego Rachunek Gotówkowy. W tym przypadku mikroprzedsiębiorca ponosi jedynie koszty używania karty (3 zł).

Ale uwaga! Pozostałe usługi są darmowe tylko do limitu 100 tys. zł miesięcznie. Nie jest to więc ROR dla tych jednoosobowych firm, które notują znaczny obrót gotówkowy albo prowadzą duże rozliczenia bezgotówkowe.

Tanie i darmowe konta dla jednoosobowej firmy

Bank

(nazwa konta)

prowadzenie [zł/mc]

e-przelew

[zł/szt.]

e-przelew do ZUS i US

[zł/szt.]

karta

[zł/mc]

wpłaty w oddziale

[zł/ operacja]

wypłaty w oddziale [zł/operacja]

obce bankomaty [zł/operacja]

Deutsche Bank


(dbNET Biznes)

0

0

0

01/3,5

0

0

0

Idea Bank


(Firma to Ja)

0

0

0

02/4,99

0

0

0

Meritum Bank


(Meritum Bez Granic)

0

0

0

03/5

0,5%

(min. 10 zł)

0,5%

(min. 10 zł)

0

ING Bank Śląski


(konto Direct dla przedsiębiorców)

0

0,90

0

04/7

0,5%

(min. 10 zł)

0,5%

(min. 10 zł)

0

Bank Pocztowy


(Pocztowe Konto Firmowe)

0

0

0

5

0

5

0

Alior Bank


(Rachunek Gotówkowy)

0

05/1,5

0

3

06/6

(0,4%)

07/6

(0,3%)

07/1-5

Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl. Stan na 30.06.2013

1 – brak opłaty przy dokonaniu min. jednej operacji kartą w miesiącu

2 – pod warunkiem dokonania operacji bezgotówkowych na min. 400 zł

3 – pod warunkiem dokonania operacji bezgotówkowych na min. 200 zł

4 – pod warunkiem dokonania operacji bezgotówkowych na min. 300 zł

5 – darmowe do miesięcznego limitu 100 tys. zł (jeśli wartość zleconych w danym miesiącu operacji przekroczę tę kwotę, każdy przelew kosztuje 1,5 zł)

6 – darmowe do limitu 100 tys. zł miesięcznie

7 – darmowe do limitu 100 tys. zł miesięcznie. Do limitu liczą się też kwoty wypłacone w bankomatach własnych i obcych. Po przekroczeniu tej sumy każda operacja wypłaty (w kasie i bankomacie) jest obciążona prowizją.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.