Sytuacja na rynku kont oszczędnościowych w czerwcu 2013 r.

Najwyższe oprocentowanie nominalne oferuje Deutsche Bank PBC, ale obecnie najbardziej opłaca się odkładać pieniądze w Meritum Banku. Do walki o zaskórniaki nowych klientów włączył się też Alior Bank.

[more]

 

Zwolennicy oszczędzania w tradycyjny sposób przeżywają ciężkie chwile. Stopy procentowe są najniższe w historii polskiej gospodarki (stawka referencyjna wynosi 2,75 proc.), więc oprocentowanie depozytów nie powala. Pocieszające jest to, że zbliżamy się do końca cyklu koniunkturalnego i zdaniem niektórych analityków po wakacjach nastąpi odbicie – przynajmniej w wysokości inflacji. Nie musi to automatycznie oznaczać podniesienia stawek produktów oszczędnościowych, ale na pewno powstrzyma dalszy spadek dochodowości.

 

Ostrzeżenie od klientów

 

Skoro lokaty dają zarobić coraz mniej (średnio 3,2-3,3 proc. w skali rcięcia w oprocentowaniu lokatoku) i wymagają zamrożenia pieniędzy na dłużej, korzystniej ulokować pieniądze na koncie oszczędnościowym, z którego środki można wycofać w każdej chwili i bez utraty odsetek.

Zresztą Polacy już to robią. Wedle danych NBP w marcu i kwietniu z depozytów terminowych pobraliśmy w sumie 9,7 mld zł, które prawie w całości trafiły na ROR-y i konta oszczędnościowe właśnie. Konsumenci tracą cierpliwość i dają instytucjom finansowym sygnał, że istnieje granica cięć.

Jak w praktyce wygląda to grożenie palcem? Baza kapitałowa w postaci rachunków bieżących jest dla banków mniej stabilna od lokat, ponieważ te ostatnie mają określony termin zapadalności, tj. czas, w trakcie którego wpłaconych pieniędzy nie wolno wycofać pod groźbą utraty odsetek. Tymczasem z ROR-ów i kont oszczędnościowych kapitał wypłacimy w dowolnym czasie. Gdyby spora grupa klientów się na to zdecydowała, mogłoby to osłabić płynność, czyli wypłacalność, banku (zwłaszcza tego mniejszego, dysponującego małymi funduszami własnymi) i uderzyć w jego politykę kredytową. Zaistnienie opisywanych wydarzeń w kilku bankach zrodziłoby ryzyko stabilności całego systemu.

 

Oprocentowanie to nie wszystko

 

W jakim banku najkorzystniej odłożymy pieniądze w czerwcu 2013? Biorąc pod uwagę sam kupon, liderem jest Deutsche Bank (6 proc.). Jednak uwzględniając inne kryteria, np. limit salda i koszt prowadzenia konta, najlepszą ofertą przedstawia Meritum Bank. Do końca miesiąca proponuje on 4,1 proc. w skali roku i nie ustanawia żadnych ograniczeń odnośnie zdeponowanej kwoty. Ponadto pozwala założyć do pięciu rachunków oszczędnościowych, dzięki czemu możemy obejść limit jednego bezpłatnego przelewu w miesiącu (każdy kolejny kosztuje 10 zł).

Poza tym Meritum Bank nie pobiera żadnych opłat za podstawowe usługi jak ROR, karta, obce bankomaty. Pamiętajmy bowiem, że wskazane w poniższej tabeli banki (poza BGŻ Optimą, ING oraz Alior Bankiem) wymagają od ciułaczy także założenia ROR-u. A ten kosztuje, choć prowizji pod pewnymi warunkami można uniknąć (z reguły: wpływ pensji, operacje plastikiem na określoną kwotę w miesiącu).

Do rynkowej czołówki najwyżej oprocentowanych depozytów a vista po raz pierwszy od dłuższego czasu wskoczył Alior Bank. Obecnie instytucja kierowana przez Wojciecha Sobieraja daje nowym klientom 4 proc. w skali roku (dla dowolnego salda) i zobowiązuje się utrzymać tę stawkę przez trzy miesiące. Później oprocentowanie będzie ustalane na bazie WIBID 1M z 10. dnia poprzedniego miesiąca pomniejszonego o 0,1 p.p. Taki wzór wyliczania, który aktualnie dałby 2,7 proc., obowiązuje obecnych klientów.

 

Najwyżej oprocentowanie konta oszczędnościowe w czerwcu 2013 r.

l.p.

Bank (rachunek)

Proc.

Stawka dla salda [zł]

Bezpłatne przelewy w miesiącu

Gwarancja oprocentowania

1.

Deutsche Bank PBC

(db Konto Oszczędnościowe 24)

6%

<10 000

1

do 19 czerwca

2.

BPH

(Pracowite Konto Oszczędnościowe)

4,15%*

<50 000

2

brak

3.

Meritum Bank

(Konto Oszczędnościowe)

4,1%

każdego

1

Do 30 czerwca

(do końca br. nie niższe niż 4%)

4.

Bank Millennium

(Konto Oszczędnościowe)

4%**

<50 000

1

3 miesiące

(promocyjne konto można otworzyć do 7 lipca br.)

Citi Handlowy

(konto SuperOszczędnościowe)

4%***

<30 000

3

do 31 lipca

BNP Paribas

(konto WIĘCEJ oszczędnościowe)

4%

<15 000

bez limitu

1 miesiąc

Alior Bank

(Konto oszczędnościowe)

4% ****

każdego

1

3 miesiące

8.

BGŻ Optima

(Konto Indywidualne)

3,8%

każdego

bez limitu

do 6 czerwca

9.

Toyota Bank

(konto oszczędnościowe)

3,75%

>20 000

3

brak

10.

ING Bank Śląski

(Otwarte Konto Oszczędnościowe)

3,7% ****

>100 000

bez limitu

4 miesiące

* – tylko dla posiadaczy ROR-u o nazwie Konto Maksymalne
** – dla nowych środków
*** – za miesiąc, w którym nastąpi wypłata, odsetki nie są naliczane
**** – dla nowych klientów
źródło: strony banków. Stan na 3.06.2013 r.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.