„Zasilacz”, czyli karta przedpłacona Banku Pocztowego pod lupą

Karta prepaidowa Banku Pocztowego o nazwie Zasilacz

Zasilacz to nowa karta przedpłacona Banku Pocztowego. Jej największe zalety to: niska cena oraz brak rocznego limitu doładowania. Jednak gadżetu, który na razie kupimy jedynie w Wielkopolsce, nie możemy sprezentować innej osobie.

Proponowana przez Bank Pocztowy karta przedpłacona podobnie jak ta wydawana przez inne instytucje (np. Bank Pekao, BZ WBK, mBank) może służyć do wykonywania płatności bezgotówkowych i gotówkowych, w kraju i za granicą oraz internecie. Jej zakup nie wymaga podpisywania z bankiem żadnych umów na stałe usługi, czyli np. otwierania w nim ROR-u.

Na razie na zasadzie półrocznego pilotażu jest ona dystrybuowana przez placówki Poczty Polskiej na terenie woj. wielkopolskiego. Cena ważnego dwa lata nośnika wynosi 13 zł. To jedna z najniższych opłat na rynku.

Karta przedpłacona Banku Pocztowego bez limitu zasileń

Elektroniczne portmonetki Banku Pocztowego różnią się jednak od tych sprzedawanych przez konkurencję. Przede wszystkim mogą je kupować tylko osoby pełnoletnie, podając swoje dane. Formalnie karta przedpłacona Banku Pocztowego nie może być wykorzystywana przez osobę inną niż nabywca lub jego dziecko.

„Zasilacz” nie jest zatem klasyczną kartą podarunkową i generalnie nie może być wręczany jako prezent, chyba że własnemu dziecku – tłumaczy Bartosz Trzciński z biura prasowego Banku Pocztowego.

Bank Pocztowy

To może nieco ograniczyć zainteresowanie tym praktycznym gadżetem. Podobnie jak standard technologiczny oferowanego instrumentu płatniczego. W przeciwieństwie do konkurencji „Zasilacz” nie jest wyposażony w chip, tylko pasek magnetyczny (w przyszłości ma się to zmienić). Nie obsługuje też płatności zbliżeniowych.

Karta przedpłacona Banku Pocztowego nadrabia za to w kwestii limitów zasileń, a raczej ich braku. W ciągu roku nośnik można doładować dowolną kwotą, podczas gdy niektórzy konkurenci ustanawiają ograniczenia (zwykle 10 tys. zł / 2,5 tys. euro w ciągu 12 miesięcy). W efekcie wykorzystanie limitu w danym czasie skutkuje koniecznością wyrobienia nowej karty nawet wtedy, gdy termin ważności starej jeszcze nie upłynął.

Dzięki temu nasza elektroniczna portmonetka może służyć do odbierania wynagrodzenia czy świadczeń socjalnych – zachwala Trzciński.

Bank Pocztowy poza standardowymi kanałami (przelew, wpłata w kasie banku i okienku pocztowym) proponuje też zasilanie online. Płatne 1,5 zł operacje realizowane są w wyznaczonych urzędach pocztowych, czyli obecnie w Wielkopolsce. W takim wariancie środki dostępne są na karcie zaraz po ich wpłacie.

To bardzo przydatne rozwiązanie, ale trochę niepraktyczne, ponieważ nie pozwala przelać pieniędzy zdalnie, bez wychodzenia z domu, czy wyprawy na pocztę. Dla porównania w BZ WBK szybkie zasilenie jest standardem. Bank realizuje je bezpłatnie wraz z firmą Dialcom24 – operatorem usługi Przelewy24.

W przypadku karty podarunkowej mBanku przelewy dokonywane z konta w mBanku na rachunek techniczny wirtualnej portmonetki traktowane są jako wewnętrzne operacje BRE. Bank wykonuje je więc od razu, bez czekania na sesje Elixir.

Gdzie kupić kartę przedpłaconą Banku Pocztowego

„Zasilacz” można obecnie kupić w 152 placówkach Poczty Polskiej w Wielkopolsce. Dlaczego właśnie tam?

Wybraliśmy szybko rozwijający się region, zróżnicowany jeśli chodzi o klientów, a jednocześnie otwarty na nowości – wyjaśnia Trzciński.

Po okresie próbnym karta będzie dostępna w całym kraju. W przyszłości instytucja kierowana przez Tomasza Bogusa planuje uruchomienie zdalnej sprzedaży e-portmonetki.

Cashback to gotówkowa alternatywa dla bankomatu
Grafika: Fundacja Polska Bezgotówkowa

Jak deklarują przedstawiciele Banku Pocztowego, firma nie stawia sobie konkretnych celów sprzedażowych.

Im więcej osób skorzysta z nowego rozwiązania, tym łatwiej będzie nam ocenić przebieg pilotażu. Chcemy poznać opinię klientów o „Zasilaczu” i możliwie maksymalnie dopasować naszą ofertę do ich oczekiwań — mówi Trzciński.

Oznacza to, że w razie zainteresowania nośnik zostanie wyposażony w funkcję cashback (takowa dostępna jest np. w Banku Pekao).

Banki oferujące karty przedpłacone

Bank Organizacja płatnicza Cena nośnika

[zł]

Wypłata w bankomacie w kraju

[zł]

Sprawdzenie salda w bankomacie

[zł]

NFC Dzienny limit transakcji

[zł]

Limit zasileń/max saldo roczne

[zł]

Bank Pocztowy Visa

13

5

0,5

nie

500 dzieci
2000 dorośli (z opcją zwiększenia do 6000)
oraz
15 operacji got. i bezgot (w tym max 5 got.)
brak
Bank Pekao MasterCard

10-20

5

3

tak

500 (got.) 10 000
BZ WBK Visa MasterCard

15-20

5

1-2*

tak** /nie

500 (got.)
4000 (pojedyncza operacja bezgot.)
10 000
mBank MasterCard

15

5

1,5

tak

500 (got.)
4000 (bezgot.)
10 000
ING Bank Sląski MasterCard (marka Maestro)

15

0-5

0

nie

indywidualny brak
SGB MasterCard

25

0-1

nd

nie

1500 (got.)
3000 (bezgot.) możliwość zniesienia
brak
Citi Handlowy Visa 5+0,5% doładowania

3% (min. 7 zł)

bd

nie

indywidualny brak
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Stan na 31.05.2014

* – zależy od typu karty

** – wybrane karty


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.