Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy na wakacjach?

Nie bierz dużej gotówki na wczasy za granicą, chroń dane umieszczone na karcie, a w przypadku pobytu dłuższego niż miesiąc załóż konto walutowe i używaj plastiku rozliczanego w dewizach. Przeczytaj, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, by ustrzec się przed finansowymi kłopotami podczas urlopu poza Polską.

[more]

 

Wakacje za pasem. Co roku za granicę w celach wypoczynkowych udaje się kilka milionów Polaków. Choć zdecydowana większość urlopowiczów robi to w ramach wycieczek organizowanych przez biuro podróży i większość wydatków opłaca z góry, na miejscu też będzie dokonywać płatności, np. za pamiątki, nieprzewidziane w programie atrakcje.

 

Prowizje do ominięcia

 

Wczasy nie zwalniają z troski o własne pieniądze. Jakich zasad związanych z finansami należy przestrzegać, by urlop poza Polską nie zamienił się w koszmar?

 1. Naczelna reguła brzmi: na zagraniczny wyjazd nie zabieraj większej gotówki. Należności opłacaj kartą i drobne sumy wyjmuj z bankomatu w razie potrzeby. To wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, choć ze względu na prowizje pobierane przez banki może okazać się nieco kosztowne. Gra bezpieczne pieniądzejest jednak warta świeczki, bo pozwala uniknąć czy oszczędzić kłopotów i nerwów.

 2. Przed wyjazdem sprawdź, czy plastik jest ubezpieczony. Karty debetowe najczęściej nie są (choć zdarzają się wyjątki, np. w Deutsche Banku), ale banki oferują za drobną opłatą (2-10 zł miesięcznie) polisę od nieuprawnionego użycia tego instrumentu płatniczego (do określonej w umowie kwoty), kradzieży wybranej z bankomatu sumy i innych zdarzeń.
  Karty kredytowe z reguły posiadają już wliczony w koszt ich użytkowania pakiet ubezpieczeniowy, który może obejmować przeróżne świadczenia, np. OC, utratę bagażu, koszty związane opóźnieniem odlotu (nocleg, wyżywienie), pomoc medyczną, transport medyczny. Im bardziej prestiżowa karta, tym szersze jest jej ubezpieczenie.

 3. Sprawdź tabelę opłat i prowizji pod kątem kosztów przewalutowania i podjęcia gotówki z maszyn poza granicami Polski. Niektóre banki w ramach rachunku w wybranej taryfie (np. dbNET i dbLife w Deutsche Banku, konto PROSTOoszczędzające Premium w Credit Agricole, konto Nordea Ulubione) oferują darmowe wypłaty na całym świecie. Część z nich (np. ING, BPS, Getin Noble, Deutsche Bank) nie nalicza dodatkowych prowizji od zamiany wykorzystanych środków na złotówki – stosuje tylko własny kurs sprzedaży dewiz z dnia rozliczenia transakcji (lub aktualny kurs obowiązujący w systemie organizacji płatniczej, w ramach której karta została wydana – jeśli zapłaciliśmy w walucie innej niż środek rozliczeniowy karty).
  Uwaga! Zwolnienie z opłaty za przewalutowanie może dotyczyć jedynie operacji w euro (tak dzieje się np. w Meritum Banku, Nordei, Credit Agricole) albo płatności dokonanych jedynie w krajach UE i EFTA bądź tylko kartami debetowymi (np. Eurobank) lub walutowymi (np. Bank Millennium).
  Uwaga! Bank może nie naliczać prowizji za wypłaty dokonane tylko określonym rodzajem kart albo w razie posiadania przez klienta wybranego (zwykle – najdroższego) pakietu usług.

 4. Chroń dane umieszczone na plastiku: jego numer, kod CVV/CVC/CID (ang. Card Verification Value w przypadku Visy/Card Validation Code w MasterCardzie/Card ID w American Express) i datę ważności. Wszystkie te informacje mogą zostać użyte do przeprowadzenia operacji internetowych. Nie pozwalaj więc na to, by kelner czy portier oddalił się z kartą podczas uiszczania rachunku.za granicą płać kartą
  Gdzie dokładnie znajdują się te kody? W przypadku MasterCardu i Visy są to trzycyfrowe oznaczenia na odwrocie plastiku, w polu przeznaczonym na podpis posiadacza (kod poprzedzony jest czterema ostatnimi cyframi z numeru danej karty, cyfry te są identyczne z tymi naniesionymi na przedniej stronie). American Express stosuje czterocyfrowy szyfr i drukuje go na awersie karty, z prawej strony – nad numerem karty.

 5. Nie wypłacaj środków z bankomatów, które wzbudzają nieufność.

 6. Do egzotycznych miejsc jedź z kartą wypukłą, na której wytłoczono imię i nazwisko oraz datę ważności karty. Po co? W krajach i regionach z nierozwiniętą infrastrukturą finansową może być problem z obsługą kart z chipem, nie wspominając o płatnościach zbliżeniowych (NFC). Tam używa się imprinterów, czyli urządzeń odbijających dane z karty. Później sprzedawca z takim kwitem zgłasza się do banku i na tej podstawie nasz rachunek jest obciążany. W razie potrzeby wymień kartę na wypukłą (może się to wiązać z dodatkowym wydatkiem z powodu przedterminowej wymiany instrumentu płatniczego).

 7. Przy dłuższych wyjazdach korzystaj z konta walutowego i przypisanej do niej karty z walutą rozliczeniową inną niż PLN. Dzięki temu unikniesz kosztów przewalutowania. Rachunki i plastiki dewizowe dostępne są m.in. w BZ WBK, Banku Millennium, ING i Alior Banku. Więcej o produktach tego typu przeczytasz niebawem na blogu „Obiektywnie o finansach”.

 

Przydatny chargeback

 

Pamiętaj o jeszcze jednej przydatnej wskazówce: o ile to możliwe, za wczasy płać bezgotówkowo. Dzięki usłudze chargeback (obciążeniu zwrotnemu) łatwiej i szybciej odzyskasz pieniądze, gdyby touroperator zbankrutował i do wyjazdu by nie doszło. Opcja ta przydaje się także wtedy, gdy nie będziesz zadowolony z jakiegoś elementu wycieczki, jakiejś usługi, bo np. okazała się ona niezgodna z umową, i zażądasz zwrotu wydatku z tego tytułu. Więcej o chargeback przeczytasz tutaj.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.