Getin Noble Bank przejmuje krezusów od Niemców

Tysiąc zamożnych osób obsługiwanych przez DZ Bank i należące do nich 200 mln zł mogą po wakacjach trafić do instytucji kontrolowanej przez jednego z najbogatszych Polaków. Warunek: zgoda KNF i samych zainteresowanych.

[more]

 

Taki jest efekt porozumienia zawartego przez DZ Bank Polska z Getin Noble Bankiem. Dokładna wartość umowy nie została ujawniona. Ze słów prezesa GNB Krzysztofa Rosińskiego wynika, że oscyluje ona wokół kilku milionów złotych, a jej ostateczna wysokość zależy od liczby wyrażonych zgód na zmianę banku.

 

Transfer aktywów i pracowników

 

Układ przewiduje, że do GNB trafią osoby z segmentu private banking DZ Banku, ich rachunki bieżące, depozyty (razem około 200 mln zł) oraz regularnie spłacane kredyty. Wraz zamożnymi kontrahentami pod skrzydła GNB ma trafić także zespół pracowników odpowiedzialny za ich obsługę (poza centralą w Warszawie DZ Bank dysponuje w Polsce czterema oddziałami: we Wrocławiu, w Poznaniu, Katowicach i umowa DZ Bank z Getin Noble BankiemGdańsku). – Wszystko po to, by zapewnić klientom bezproblemowy transfer do nowej instytucji – wyjaśnia Dariusz Stasik, doradca prezesa DZ Banku Polska.

Strony planują sfinalizować transakcję po wakacjach. Zależy to od zgody KNF-u (edit: ta została wydana 13 sierpnia, natomiast ostateczną umowę zawarto 23 sierpnia, a do GNB trafiło 97 mln zł aktywów należących do osób obsługiwanych dotąd przez DZ Bank Polska). Aprobująco muszą się wypowiedzieć także sami klienci bankowości prywatnej, których w DZ Banku jest około 1 tys. Każdy z nich, by znaleźć się w tym gronie, musiał wykazać się majątkiem wartym co najmniej 200 tys. zł.

Dlaczego Niemcy pozbywają się linii private bankingu? – To efekt decyzji spółki-matki. Zgodnie z nią polski oddział skoncentruje się na swojej podstawowej działalności, czyli obsłudze firm i klientów korporacyjnych – tłumaczy Stasik.

 

Getin w TOP5?

 

Umowa jest już trzecim w ostatnim półroczu przejęciem dokonanym przez spółkę kontrolowaną przez Leszka Czarneckiego. Rosiński zapowiada, że to na pewno nie koniec akwizycyjnych dokonań GNB. – W tej kwestii mamy ostatnio pełne ręce roboty – mówi oględnie i dodaje: – Przejęcia możliwe są w każdym obszarze.

Bank stara się rozwijać biznes we wszystkich segmentach. W październiku 2012 r. za 5 mln zł przejął od DnB Nord jego część detaliczną obejmującą ostatecznie 28 tys. klientów sektora wspólnot mieszkaniowych, MSP i detalicznego, wart 860 mln zł portfel kredytowy, 2,3 mld zł depozytów oraz 37 placówek.

Miesiąc później kupił za 57 mln zł wyspecjalizowany w obsłudze samorządów i spółek komunalnych polski oddział Dexia Kommunalkredit Banku wraz z jego 0,5 mld zł aktywów i pasywów. Tym samym GNB poza kolejnymi kontrahentami zyskał dostęp do nisko oprocentGetin Noble Bank przejmuje część DZ Banku Polskaowanych kredytów EBI, który finansuje m.in. projekty infrastrukturalne.

Pod koniec 2010 r. firma należąca do jednego z najbogatszych Polaków nabyła Allianz Bank (funkcjonujący przez rok jako Get Bank). Przejęła wtedy obsługę 73 tys. lepiej sytuowanych konsumentów.

Na koniec I kw. br. aktywa GNB wyniosły 59,8 mld zł, a sieć oddziałów własnych i partnerskich liczyła około 520 punktów. Z usług banku korzysta obecnie 2,2 mln klientów (w tym 120 tys. firm).

Ambicją szefów GNB jest miejsce w pierwszej piątce największych pod względem aktywów banków w Polsce (obecnie znajduje się pozycję niżej – za ING BS). By tak się stało, jego suma bilansowa musi zwiększyć się o prawie 20 mld zł. Kwota wydaje się astronomiczna, ale jest jak najbardziej do osiągnięcia w perspektywie kilku kwartałów. Właśnie o tyle przyrosły aktywa banku między 2009 i 2011 r.

 

DZ Bank, czyli spółka-córka giganta

 

Niemiecka instytucja pojawiła się w Polsce w 1998 r., kupując część udziałów działającego od 1989 r. AmerBanku (pierwszego w Polsce banku zagranicznego), który kierował swoje usługi do przedsiębiorstw i zamożnych osób prywatnych. Po roku inwestorzy zza zachodniej granicy mieli już pakiet kontrolny (95 proc. akcji), w którego nabyciu pomogła im trudna sytuacja amerykańskiego przedsiębiorstwa. Pod obecną nazwę bank funkcjonuje od 2003 r.

Do grupy kapitałowej DZ Banku Polska należą m.in.: towarzystwo funduszy inwestycyjnych Union Investment, dom maklerski AmerBrokers i firma leasingowa VB Leasing.

Na koniec 2011 r. bank dysponował aktywami wartymi ponad 2,8 mld zł. Jego portfel kredytowy nieznacznie przekraczał 2 mld zł.

W Niemczech DZ Bank AG jest zarówno spółdzielczym bankiem zrzeszającym 1200 podmiotów (jako DZ BANK AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank), jak i bankiem komercyjnym oraz liderem holdingu skupiającego m.in. instytucje ubezpieczeniowe, faktoringowe i zajmujące się zarządzaniem majątkiem. Aktywa samego banku przekraczają 400 mld euro (całej grupy – 620 mld), co daje mu miejsce w pierwszej piątce tamtejszego sektora.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.