Lokaty vs fundusze bezpieczne: w I półroczu 2013 r. górą te drugie

Od stycznia do czerwca br. jednostki uczestnictwa funduszy gotówkowych i pieniężnych w porównaniu do zakładanych rok wcześniej depozytów terminowych przyniosły zysk większy o 0,57 pkt proc. W ciągu najbliższych miesięcy różnica na korzyść papierów TFI będzie się jednak powiększać. Teraz jest dobry moment na ich zakup.

[more]

 

Przyjrzeliśmy się dochodowości dwóch produktów dedykowanych osobom stroniącym od ryzyka w pomnażaniu oszczędności, czyli lokatom oraz funduszom gotówkowym i pieniężnym określanym jako najbezpieczniejsza odmiana inwestowania w tego typu instrumenty finansowe.

 

Inflacja spada, to zysk rośnie

 

Pod lupę wzięliśmy roczne depozyty terminowe, które kończyły się w okresie od porównanie zysku z lokat i funduszy inwestycyjnychstycznia do czerwca br., oraz roczną stopę zwrotu funduszy kupionych między styczniem i czerwcem 2012 r.

Dlaczego właśnie te produkty? Choć mają one odmienną konstrukcję, obarczone są tym samym (bardzo niskim) ryzykiem i są przewidziane jako inwestycja krótkoterminowa.

Okazało się, że w I półroczu minimalnie więcej dały zarobić fundusze. W zależności od miesiąca różnice wyniosły 0,09-0,34 pkt proc. Sprzymierzeńcem depozytów był kurczący się indeks cen, który od stycznia do czerwca br. zjechał z 1,7 do 0,2 proc. w ujęciu rocznym. W ten sposób dochodowość tych produktów rosła, ale mimo to tylko raz okazała się wyższa od tej, jaką generowały papiery TFI. Nastąpiło to w czerwcu, gdy te pierwsze dały zarobić przeciętnie 3,85 proc. netto, natomiast udziały w funduszach – 3,44 proc.

Szczegóły przedstawia tabela, w której podano rentowność netto, czyli zysk nominalny pomniejszony o inflację oraz podatek Belki.

 

Porównanie zyskowności netto lokat i funduszy inwestycyjnych

miesiąc

rentowność netto lokat [proc.]

stopa zwrotu netto funduszy gotówkowych i pieniężnych [proc.]

różnica

[pkt proc.]

styczeń

2,25

2,59

-0,34

luty

2,7

2,83

-0,13

marzec

2,89

3,05

-0,16

kwiecień

3,15

3,41

-0,26

maj

3,54

3,63

-0,09

czerwiec

3,85

3,44

0,41

średnio

3,06

3,16

-0,57

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Open Finance i Analizy Online

 

Za rok fundusze też wygrają

 

Zakup jednostek uczestnictwa funduszy bezpiecznych, a zwłaszcza gotówkowych i pieniężnych, stanowi dobry sposób na urozmaicenie portfela i spadające oprocentowanie lokat. Teraz jest dobry czas na taką właśnie inwestycję. Dlaczego?

  1. Stawki depozytów terminowych ciągle idą w dół. Co prawda tempo cięć osłabło, ale niektóre banki nadal redukują odsetki na lokatach. Wydaje się, że właśnie depozyty terminowe osiągają swoje minima, lecz prędko nie wzrosną. Obecnie średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat wynosi 2,72 proc. Analitycy przewidują, że stopy RPP nie zostaną zmienione przynajmniej do przyszłorocznych wakacji, więc banki nie będą mieć bodźca, by zwiększać atrakcyjność kuponów.

  2. Odbije za to inflacja, która za rok ma oscylować wokół 1,2 proc.

W efekcie zysk netto z kończących się za 12 miesięcy lokat będzie już sporo niższy od obecnego. Ocenia się, że będzie to poniżej 1 proc. To i tak dobry wynik, ponieważ całkiem niedawno – od marca 2011 do lipca 2012 – przeciętny depozyt przynosił stratę.Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.