SKOK Stefczyka przymierza się do sprzedawania funduszy i mariażu z InPostem

Kasa Stefczyka to inaczej SKOK Stefczyka

SKOK Stefczyka oraz inne duże kasy zastanawiają się nad rozszerzeniem wachlarza usług o jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Trwają też negocjacje z największą prywatną pocztą w sprawie nadawania i odbierania jej przesyłek w niektórych placówkach.

Oba projekty znajdują się na wstępnym etapie i zainteresowane strony niechętnie udzielają informacji. Mimo to blogowi Obiektywne Finanse jako pierwszemu udało się zebrać nieco faktów na temat ewentualnego sprzedawania funduszy zarządzanych przez bratni TFI w placówkach SKOK-u Stefczyka oraz współpracy z InPostem

Fundusze w SKOK-u Stefczyka najwcześniej za pół roku

Obecnie TFI SKOK też dystrybuuje jednostki w oddziałach kas, ale robi to poprzez swoich pracowników i tylko w wybranych lokalizacjach należących m.in. do Kas Stefczyka. Pod tym ostatnim terminem kryje się porozumienie SKOK-ów: Stefczyka, Wspólnota, Wybrzeże, Unii Lubelskiej, Jowisz i Centrum. Do tego dochodzą SKOK Bełchatów i Jaworzno.

System SKOK

Niebawem czynnościami związanymi z obsługą zleceń mają zajmować się pracownicy SKOK-ów, którzy formalnie są zatrudnieni przez firmę Stefczyk Finanse Towarzystwo Zarządzające SKOK sp. z o.o. S.K.A. Świadczy ona usługi outsourcingowe. Obecnie w oddziałach trwają szkolenia.

Poszerzenie profilu działalności o produkty inwestycyjne umożliwia kasom znowelizowana ustawa o SKOK-ach, która weszła w życie 12 czerwca br. Muszą one jednak uzyskać stosowne zezwolenie od KNF-u, co trwa kilka miesięcy. Poza tym muszą też przekazać nadzorowi dane osób, które będą przyjmować zlecenia związane z obsługą funduszy. Taki sam wymóg dotyczy pracowników sprzedających ubezpieczenia TUW SKOK.

Z ustaleń bloga Obiektywne Finanse wynika, że wstępne zainteresowanie tematem wyraziły największe spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Poza wspomnianymi są to m.in. SKOK im. Chmielewskiego, Powszechna, Wesoła, Polska. Na razie nie wiadomo, czy wszystkie złożyły dokumenty lub zamierzają to zrobić.

Na pewno w tym gronie nie ma SKOK-u Kopernik ani SKOK-u Wołomin, które nie są zainteresowanie projektem. Nie ma też pewności, czy każda kasa kredytowa otrzyma zgodę nadzoru na dodatkową działalność.

Jaki rodzaj jednostek uczestnictwa będą oferować? – Na tym etapie brak jest wiążących ustaleń. Wszystko rozstrzygnie się po otrzymaniu pozwoleń od KNF – mówi Grzegorz Irczuk z TFI SKOK.

Obecnie podmiot ten oferuje dwa fundusze, w tym jeden parasolowy obejmujący siedem subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.

InPost urośnie dzięki kasom pożyczkowym?

Jeszcze większą tajemnicą owiane jest drugie przedsięwzięcie, tj. potencjalny alians niektórych SKOK-ów z największym niezależnym operatorem pocztowym w Polsce.

Trwają rozmowy między firmą InPost a spółką Stefczyk Finanse zarządzającą siecią placówek Kasy Stefczyka. Jest jednak zbyt wcześnie, by podawać szczegóły – mówi Dawid Adamski, rzecznik największego SKOK-u.

InPost odmówił komentarza.

InPost

Prowadzimy różne rozmowy, ale jako spółka giełdowa możemy informować tylko o zawartych kontraktach – zarzeka się osoba związana z przedsiębiorstwem.

Obecnie prywatna poczta posiada prawie 900 punktów w 230 miejscowościach. Do końca roku chce powiększyć strukturę o kolejnych 1700.

Być może powiększenie sieci dystrybucji odbędzie się przy pomocy kas spółdzielczych. Sam tylko SKOK Stefczyka ma 400 placówek, a grupa Kas Stefczyka – ponad 630, także w mniejszych lokalizacjach.

To pozwoliłoby mu zmniejszyć InPostowi dystans do Poczty Polskiej, która dysponuje 6,7 tys. punktów. Operator zyskałby też dostęp do 1 mln klientów. Cały sektor SKOK obejmuje ponad 2,6 mln członków i dysponuje prawie 2 tys. oddziałów.

To nie byłby pierwszy alians tego dostarczyciela z instytucją finansową. W ramach marki InPost Finanse spółka sprzedaje ubezpieczenia Link4 oraz Generali, a jej klienci mają na nie 10 proc. zniżki.

Od maja współpracuje z BPH, ale na razie tylko na skalę lokalną. Postawił kilka paczkomatów w pobliżu placówek banku w Krakowie.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.