Lokata długoterminowa – czy warto?

Roczna Lokata Progresywna BNP Paribas z oprocentowaniem 10% w ostatnim okresie
fot. BNP Paribas

Wkraczamy w fazę stabilizacji na rynku depozytów bankowych. Niebawem lokata długoterminowa zacznie być częściej promowana. Niektóre instytucje będą kusić atrakcyjnym oprocentowaniem na produktach 12-miesięcznych i dłuższych. Uważajmy na takie promocje.

Z dużym przekonaniem można stwierdzić, że Rada Polityki Pieniężnej przestała obniżać stopy procentowe, czyli zakończyła cykl. Ostatniego cięcia dokonała na początku lipca. Od tamtego czasu zmieniło się kilka kluczowych wskaźników, m.in. inflacja, co minimalizuje prawdopodobieństwo kolejnych redukcji ceny pieniądza w najbliższym czasie. Jakie to ma znaczenie dla naszych oszczędności?

Oprocentowanie lokat stabilizuje się

Całkiem duże. Oprocentowanie depozytów podążą za stopami NBP. Obecnie stopa referencyjna wynosi 2,5 proc. Banki w zależności od terminu zapadalności lokat oferują na nich 2,43-2,7 proc. w skali roku. W porównaniu z sierpniem korekta była symboliczna i – jak wskazują eksperci Open Finance – dotknęła jedynie depozyty kwartalne (0,07 pkt proc.) i roczne (0,03 pkt proc.). Przeciętny kupn na lokatach dwuletnich nie zmienił się, a na półrocznych wzrósł o 0,02 pkt proc.

lokaty długoterminowe i najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe we wrześniu 2022
fot. freeimages.com

Spadająca atrakcyjność lokat sprawia, że Polacy przesuwają pieniądze na konta osobiste i oszczędnościowe. Jak wynika z danych NBP, od marca saldo na rachunkach bieżących zwiększyło się o 21 mld zł, a średnie kupony na niektórych lokatach zmalały w tym czasie nawet o połowę.

Skoro – jak twierdzą ekonomiści – cykl obniżek się zakończył, w niedalekiej przyszłości można spodziewać się ruchów ze strony banków. Co prawda niektóre z nich pewnie będą jeszcze obniżać stawki, zwłaszcza na kontach oszczędnościowych, to część z nich myśli już o podwyższaniu kuponów. Dlaczego?

Lokata długoterminowa, czyli zamrażanie kapitału

Czas niskich stóp procentowych to dla instytucji finansowych świetny okres, żeby stosunkowo niskim kosztem pozyskać kapitał przydatny w rozkręcaniu akcji kredytowej i zwiększaniu przychodów (dzięki marży odsetkowej). W perspektywie kilku(nastu) tygodni można się więc spodziewać podwyższania kuponów na depozytach długoterminowych, czyli minimum rocznych.

Pierwsze tego jaskółki już widać: Santander Consumer Bank i FM Bank zaczęły proponować na lokatach 24-miesięcznych 4,1 proc. w skali roku. To najwyższe stawki na rynku, biorąc pod uwagę standardową ofertę – bez promocji i ofert dla nowych klientów.

lokata długoterminowa to mrożenie kapitału na co najmniej 12 miesięcy

Dzięki temu takim posunięciom banki nie będą musiały przepłacać za depozyty, gdy stopy NBP wzrosną. To, wedle przewidywań analityków, ma nastąpić najwcześniej w połowie przyszłego roku. Niektórzy wskazują jesień 2014 albo nawet ostatni kwartał 2014 r. jako spodziewany czas wzrostu ceny pieniądza (choć pojawiają się również głosy o wiośnie 2014 r.).

Co więc powinna zrobić osoba, która nie lubi ryzyka i dysponuje wolnymi środkami? Czy w takich okolicznościach powinna zakładać lokatę długoterminową? Raczej nie. Lepszym wyjściem będzie wybór depozytu 12-miesięcznego. Dlaczego?

  1. Lokata długoterminowa sprawdza się w warunkach spadających stóp. Wtedy nie musimy się obawiać malejących stawek (pod warunkiem, że kapitał został objęty stałym oprocentowaniem).
  2. Uchroni to przed spadkiem kuponu za kilka miesięcy (takich posunięć nie można wykluczyć, zwłaszcza w odniesieniu do rachunków oszczędnościowych), gdy trzeba będzie odnowić lokatę.
  3. Nie zamrozi to kapitału na zbyt długo i pozwoli skorzystać na spodziewanych za rok podwyżkach odsetek.

Lepsze lokaty w bankach spółdzielczych i SKOK-ach?

Innym rozwiązaniem może być założenie krótszej lokaty w promocji na wyższy procent. Takich ofert nie brakuje.

System SKOK

Uwaga! Większość banków kuszących klientów wysokimi odsetkami stawia jednak warunki w postaci np.: konieczności założenia ROR-u, wizyty w oddziale (spodziewajmy się wtedy namawiania do skorzystania z innych produktów, zwłaszcza funduszy i planów systematycznego oszczędzania z regularną składką), limitowania kwoty (zwykle do 10-20 tys. zł), jaką można ulokować na promocyjnym depozycie. Z takich zagrywek słyną zwłaszcza instytucje z grupy Getin (Getin Online, Idea Bank, Lion’s Bank, Getin Noble Bank, Tax Care). Ostatnio tak skonstruowany produkt pojawił się w Deutsche Banku (5 proc. na dwa miesiące, max 10 tys. zł, ROR).

Alternatywą są wybrane banki spółdzielcze [np. SK Bank (Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa) albo neoBank (Wielkopolski Bank Spółdzielczy)], ewentualnie – niektóre SKOK-i (np. SKOK Wołomin). Problem w tym, że obie grupy mają ograniczony zasięg działania, a korzystanie z usług kas spółdzielczych wymaga poniesienia kosztów związanych z przystąpieniem do nich tych podmiotów. Pamiętajmy także, że gwarancje BFG dla SKOK-ów zaczną obowiązywać pod koniec listopada.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.