Oszczędzanie mimochodem, czyli autooszczędzanie w praktyce

Konto oszczędnościowe bez ROR Moje cele mBanku
fot. pixabay.com

Odkładanie pieniędzy to cnota, którą można zdobyć nawet, jeśli ma się lekką rękę do ich wydawania. Kilka banków proponuje autooszczędzanie, czyli powiązaną z kontem oszczędnościowym usługę, która pomoże nam wypracować pozytywny nawyk.

Większość Polaków nie oszczędza, bo nie ma z czego – taki wniosek płynie praktycznie z każdego badania opinii publicznej przeprowadzonego w ostatnich latach w naszym kraju. Po części jest to prawda. Lecz trudna sytuacja finansowa nie tłumaczy postawy wszystkich. Co jeszcze stoi na przeszkodzie, żebyśmy zaczęli ciułać oszczędności?

Trudna sztuka odkładania kasy

W wielu przypadkach winę ponosi nasza skłonność do nadmiernej konsumpcji i program oszczędnościowy typu Saverbrak nawyku odkładania pieniędzy. Nie potrafimy odmówić sobie pewnych dóbr i wydajemy pieniądze, chociaż wcale nie musimy. Nasz komfort życia wcale by nie ucierpiał, gdybyśmy zamiast wydawać nadwyżki, gromadzili je.

Sporo Polaków pytanych o oszczędzanie myśli o wielkich kwotach, a oni mają do dyspozycji nadwyżkę w postaci raptem kilkuset złotych lub mniejszej. Tymczasem w tej czynności, a raczej procesie, najważniejsza jest systematyczność, czyli konsekwencja. Dzięki niej odkładanie nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie nabiera sensu, bo w perspektywie czasu pozwala uzbierać przyzwoitą sumę, np. przez rok 600 zł, za które sfinansuje się całość lub część wyprawki szkolnej.

Niektórzy z nas nie mają motywacji do oszczędzania, nie mogą powstrzymać się przed wydawaniem wszystkich pieniędzy (choć z drugiej strony korzysta na tym gospodarka). Chcieliby zacząć gromadzić zaskórniaki, ale nie potrafią przezwyciężyć w sobie pokusy nadmiernej konsumpcji.

Autooszczędzanie w skrócie: wydajesz i oszczędzasz jednocześnie

Bankowcy i na takie osoby znaleźli sposób. Stworzyli mechanizmy oszczędnościowe, które można umownie nazwać Saverami (od ang. save, savings), czyli – w wolnym tłumaczeniu – „oszczędzaczami”. Ich idea polega na odkładaniu na konto drobnych kwot przy każdej dokonanej przez klienta transakcji bezgotówkowej (przelew, operacja kartą) bądź/i gotówkowej (wypłata środków z bankomatu).

Programy typu Saver mogą polegać na:

  • zaokrąglaniu wydanych kwot (np. z 73,5 do 75 albo 80 zł, wtedy 1,5 albo 6,5 zł trafia z ROR-u na konto oszczędnościowe),

  • odkładaniu pewnego procentu transakcji, np. 5 proc.

  • przelewaniu stałej sumy po każdej dokonanej operacji z ROR-u na konto oszczędnościowe, np. 3 zł po zapłaceniu kartą,

  • automatycznym przelewaniu (na zasadzie zlecenia stałego) ustalonej sumy w miesiącu z konta osobistego na oszczędnościowe.

Każdy z wymienionych sposobów sprawia, że pieniądze odkładają się niejako samoczynnie, mimochodem – podczas zakupów. Oczywiście, nie ma co liczyć na uzbieranie dużych kwot w krótkim czasie. Faktem jest jednak zależność, że im więcej wydamy, tym więcej odłożymy, a przy okazji wyrobimy w sobie pozytywny nawyk.

Oprocentowanie przy autooszczędzaniu – bez szaleństw

Obecnie autooszczędzanie, które jako pierwszy na polskim rynku wprowadził w połowie 2012 r. mBank (mSaver), dostępny jest w kilku instytucjach. Za otwarcie i prowadzenie takich rachunków banki z reguły nie pobierają opłat. Przeważnie też raz w miesiącu możemy bez prowizji przelać środki z takiego konta. Do standardowych wymogów związanych z posiadaniem konta typu Saver należy także konieczność otwarcia ROR-u w danej instytucji.

czy autooszczędzanie się opłaca
fot. freeimages.com

Ich oprocentowanie nie powala, ale w niektórych przypadkach jest wyższe niż na standardowych kontach oszczędnościowych. Banki różnie też podchodzą do kwestii ustanawiania maksymalnych sald. Część z nich daje wyższe odsetki w razie zgromadzenia dużej sumy, inne płacą więcej za relatywnie niskie oszczędności.

Edytowany 24.01.2014

Do grona banków oferujących autooszczędzanie dołączył PKO BP. W artykule „Program Saver w PKO BP”  znajduje się też wykaz aktualnych stawek w ramach programów typu Saver.

 

Przegląd programów do automatycznego oszczędzania

bank

(nazwa programu)

oproc.

saldo [zł]

warianty oszczędzania

uwagi

mBank

(mSaver)

1,8%

bez limitu

– zaokrąglanie

– stały procent od transakcji

– stała kwota od transakcji

– stała kwota w miesiącu

bonusowe oproc. 2,8% w pierwszym miesiącu, po spełnieniu warunku przyrostu salda w dwóch ostatnich miesiącach,

podwyższone odsetki dotyczą salda do 20 tys. zł

MultiBank

(MultiSaver)

2,8/1,8%

 

<3.000 m-c

– zaokrąglanie

– stały procent od transakcji

– stała kwota od transakcji

– stała kwota w miesiącu

 

BGŻ Optima

(Optima Saver)

1/3,5%

bez limitu

stała kwota w miesiącu

wyższe oproc. naliczane jest tylko przy regularnych wpłatach (co miesiąc) i pod warunkiem niewypłacania środków z konta (wypłata skutkuje obniżeniem odsetek w danym miesiącu)

ING Bank Śląski

(Smart Saver)

2/3,5%

 

<5.000

– zaokrąglanie

– stały procent od transakcji

 

ING Bank Śląski

(Dream Saver)

2/2,2%

 

<100.000

stała kwota w miesiącu

do końca br. bonusowe oproc. +0,25 pkt proc. w przypadku systematycznych zasileń i spełnienia wymogu przyrostu salda od dnia otwarcia rachunku do 31.12.2013 r.

Credit Agricole

(„Oszczędzam na okrągło”)

1,7-3%

bez limitu

zaokrąglanie

oproc. zależy od rodzaju konta oszczędnościowego i wypracowanego salda

Getin Bank

(„Zachowaj resztę”)

3,3%

bez limitu

zaokrąglanie

oproc. równe połowie WIBOR-u 1M i powiększone o 2 pkt. proc.

Źródło: opracowanie własne. Stan na 6.09.2013 r.

Getin Bank nie tylko pomaga oszczędzać (opcja „Zachowaj resztę”), ale też zarabiać na korzystaniu z oferowanych przez siebie usług. Do końca br. kontrolowany przez Leszka Czarneckiego podmiot nagradza za wybrane operacje wszystkich posiadaczy konta oszczędnościowego Skarbonka. Łącznie w miesiącu mogą oni uzyskać do 30 zł za to, że:

  • użyją karty debetowej i karty kredytowej,
  • zasilą ROR kwotą min. 750 zł,
  • założą lokatę o wartości min. 1 tys. zł.

Za każdą taką transakcję Getin Bank przyznaje złotówkę (nie dotyczy to zewnętrznego przelewu przychodzącego, który bank premiuje raz w miesiącu).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.