Najbardziej atrakcyjne konta oszczędnościowe we wrześniu 2013 r.

Osoba, która nie chce na dłużej zamrażać wolnych środków, nie ma łatwego wyboru, jeśli chodzi o rachunek oszczędnościowy. Niemal każda opcja ma jakąś wadę: dotyczy tylko nowych klientów, niskie saldo, limit darmowych przelewów, konieczność otwarcia ROR-u w pakiecie. Podpowiadamy, gdzie ulokować zaskórniaki.

[more]

 

Z początkiem września zmienia się nie tylko krajobraz za oknem, ale także propozycje niektórych banków w zakresie oferty depozytowej. W rankingu kont oszczędnościowych bloga „Obiektywnie o Finansach” doszło do małych zmian – wszystkie są konsekwencją dokonanych przez instytucje finansowe redukcji wysokości oprocentowania.

 

ING odpuszcza, BPH ostro tnie 

 

Pozycję lidera stracił BPH. Lecz mimo ostrego cięcia o 0,9 pkt proc. zdołał on utrzymać się w czołówce. Obecnie bank kierowany przez Richarda Gaskina daje na Pracowitym Koncie Oszczędnościowym 3,25 proc., co plasuje je na czwartym miejscu w zestawieniu (szczegóły w tabeli).najlepsze konta oszczędnościowe wrzesień 2013 r.

Z podium wypadł także ING Bank Śląski, który 2 września zakończył promocję dla dotychczasowych klientów (proponował im 3,5 proc.). Od wtorku, 3 września, mogą oni zakładać Otwarte Konto Oszczędnościowe na zwykłych warunkach, w ramach których w zależności od salda (kwota graniczna to 100 tys. zł) otrzymają 2 lub 2,2 proc. Jeśli liczą na więcej, muszą zdeponować w instytucji kierowanej przez Małgorzatę Kołakowską przynajmniej 1 mln zł (konto OKO Premium).

ING obniżył też wartość kuponu nowym kontrahentom. Aktualnie mogą oni liczyć na 3 proc. w skali roku przez cztery miesiące od daty otwarcia rachunku. ING obniżył też wartość kuponu nowym kontrahentom. Aktualnie mogą oni liczyć na 3 proc. w skali roku przez cztery miesiące od daty otwarcia rachunku. Jeśli ulokują więcej niż 100 tys. zł (max 0,5 mln zł), otrzymają odsetki na poziomie 3,2 proc. 

Niebawem, bo 5 września, również dobiegnie końca bonusowa oferta Banku Millennium (3,5 proc. dla nowych środków). Od następnego dnia oprocentowanie wynosić będzie 2-2,25 proc.

 

Edit: należąca do Banco Comercial Portugues instytucja przedłużyła promocję do 4 listopada. Do tego dnia można zakładać konto oszczędnościowe z podwyższonym oprocentowaniem dla nowych środków.

Wysokość odsetek zmalała także w Meritum Banku i BGŻ Optima. Ten ostatni kolejną korektę planuje na 8 września (zredukuje wysokość kuponu do 3 proc.). Nowi klienci oszczędnościowego ramienia BGŻ mogą liczyć na 3,6 proc. przez trzy miesiące od zawarcia umowy na prowadzenie Konta Indywidualnego, jeśli ulokują na nim nie więcej niż 20 tys. zł (nadwyżka jest oprocentowana na 3 proc.).

Wszystkie te ruchy sprawiły, że na trzecie miejsce w rankingu wskoczył Getin Bank, który uzależnia oprocentowanie swojego rachunku od wysokości WIBOR 1M z ostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca. Stawka na Koncie Oszczędnościowym Getin Banku odpowiada połowie wartości tego wskaźnika powiększonej o 2 pkt proc., które bank będzie naliczać do końca br. (jeśli nie założymy ROR-u, dostaniemy tylko równowartość połowy WIBOR-u 1M).

 

Trudno o dobry wybór

 

W takim razie w jakim banku ulokować wolne środki? Wszystko zależy od tego, jakim klientem jesteśmy, jaką kwotą dysponujemy i czy jesteśmy gotowi spełniać warunek dodatkowy w postaci otwarcia ROR-u, za który bank może naliczyć opłatę.

Pamiętajmy, że BGŻ Optima, Alior Bank oraz ING kierują ofertę do nowych kontrahentów. Deutsche Bank i BNP Paribas ustanawiają niskie saldo dla proponowanych przez siebie stawek. W Citi Handlowym wypłata środków oznacza brak odsetek za dany miesiąc, a zdecydowana większość banków pozwala tylko raz w miesiącu wybrać pieniądze z konta oszczędnościowego bez prowizji.

Po uwzględnieniu tych wszystkich ograniczeń okazuje się, że najbardziej optymalnym wyborem będzie BGŻ Optima (brak limitów, darmowe przelewy, brak obowiązku zakładania ROR-u) albo Meritum Bank (brak limitów, darmowe przelewy, darmowy ROR i karta). Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że niedługo stawki na tych kontach pójdą w dół.

Można też zastanowić się nad wyborem oferty podmiotów ze stajni Leszka Czarneckiego, przy założeniu, że nie będziemy o zaskórniaki sięgać zbyt często.

Nowi klienci i ci, którzy liczą na gwarancje utrzymania oprocentowania, powinni zdeponować oszczędności w Optimie, Aliorze albo ING.

 

Najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe we wrześniu 2013 r.l.p.

bank (rachunek)

proc.

max saldo [zł]

bezpłatne przelewy w miesiącu

koszt następnego przelewu [zł]

wymagany ROR

gwarancja oproc.

1.

BGŻ Optima

(Konto Indywidualne) – dla nowych klientów

3,6%

20 000

bez limitu

nie

3 miesiące

2.

Alior Bank

(Konto oszczędnościowe) – dla nowych klientów

3,5%1

bez limitu

1

5

nie

3 miesiące

Bank Millennium

(Konto Oszczędnościowe) – dla nowych środków

3,5%

50 000

1

7,5

tak

3 miesiące

(promocyjne konto można otworzyć do 4 listopada br.)

Citi Handlowy

(konto SuperOszczędnościowe)

3,5%2

30 000

3

9

tak

brak

BNP Paribas

(konto WIĘCEJ oszczędnościowe)

3,5%

15 000

bez limitu

tak

1 miesiąc

3.

Getin Bank

(Konto Oszczędnościowe)

3,3%

bez limitu

1

9,99

tak

brak

(zależy od WIBOR-u 1M)

4.

BPH

(Pracowite Konto Oszczędnościowe)

3,25%3

50 000

2

7,99

tak

brak

5.

BGŻ Optima

(Konto Indywidualne)

3%

bez limitu

bez limitu

nie

do 23 października

(później 2,5 proc.)

6.

Meritum Bank

(Konto Oszczędnościowe)

bez limitu

bez limitu

tak

do 30 września

(później 3/4 stopy ref. RPP)

ING Bank Śląski

(OKO Bonus na start) – dla nowych klientów

500 0004

bez limitu

tak

4 miesiące

Idea Bank

(Konto Oszczędnościowe)

bez limitu

1

4,99

tak

brak

Credit Agricole

(Oszczędzam – Codzienne Zyski)

>100 000

1

10

tak

brak

FM Bank

(Rachunek oszczędnościowy)

bez limitu

1

10/15

nie5

brak

Deutsche Bank

(db Konto Oszczędnościowe 24)

10 000

1

10

tak

brak

Źródło: opracowanie własne. Stan na 28.09.2013 r.

1 – dla pozostałych wyliczane jest ze wzoru: WIBID 1M – 0,1p.p., czyli obecnie 2,32%.

2 – za miesiąc, w którym nastąpi wypłata, odsetki nie są naliczane.

3 – tylko dla posiadaczy ROR-u o nazwie Maksymalne Konto (prowadzone jest bezpłatnie przy wpływach 7,5 tys. zł, niespełnienie tego warunku skutkuje naliczenie opłaty 14,99 zł).

4 – dla kwot powyżej 100 tys. zł oprocentowanie wynosi 3,2 proc.

5 – wymagane jest założenie FM Lokaty PRO.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.