Lew przyciąga fachowców od pieniędzy

W ING Banku Śląskim, BNP Paribas i Credit Suisse najbardziej chcieliby pracować polscy menedżerowie i specjaliści sektora finansowego – tak wynika z najnowszego badania wykonywanego od trzech lat przez firmę rekrutacyjną Antal International. Przez rok w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców tej branży utrzymały się trzy podmioty.

[more]

 

W porównaniu do ubiegłorocznego badania ING Bank Śląski, który teraz otrzymał 8,6 proc. wskazań, awansował o dwie pozycje. Na drugim miejscu z 8 proc. głosów znalazł się debiutant BNP Paribas. Na podium zmieścił się też inny nowicjusz – Credit Suisse z 7,8-proc. wynikiem.

 

Stabilność przede wszystkim

 

Poza instytucją z lwem w logotypie swoje miejsce wśród najbardziej pożądanych pracodawców sektora bankowość, ubezpieczenia i finanse zachowali również BRE Bank (od 25 listopada mBank), któremu przypadła czwarta lokata z 6,1 proc. Najbardziej pożądani pracodawcy w finansachgłosów (rok temu miał ich 10,1 proc. i był wiceliderem), oraz PKO BP, które zamknęło pierwszą piątkę z 5,1 proc. wskazań (przed rokiem zwyciężyło z 12,4 proc. typów).

W sumie wśród odpowiedzi o najlepsze miejsce podjęcia zatrudnienia przez specjalistów od bankowości, ubezpieczeń i finansów pojawiły się 24 instytucje.

Spółka kierowana przez Cezarego Stypułkowskiego jako jedyny działający w naszym kraju podmiot utrzymuje się wśród firm, w których chciałoby pracować najwięcej specjalistów i menedżerów od finansów. Drugi pod tym względem jest ING BS, który pojawił się w trzech z czterech rankingów.

Czym kierują się kandydaci z tego sektora, szukając odpowiedniego dla siebie miejsca aktywności zawodowej? – Przede wszystkim sytuacją ekonomiczną organizacji. Chcą pracować w instytucji o ugruntowanej pozycji, której nie grożą grupowe zwolnienia. Zwracają też uwagę na prestiż marki i opinie znajomych. Analizują również wynagrodzenie i świadczenia dodatkowe, wśród których standardem są karta sportowa i opieka medyczna – mówi Sebastian Sala odpowiedzialny w Antal International za dział bankowość i ubezpieczenia.

 

Pracownik jako ambasador firmy

 

Oprócz pożądanego miejsca zatrudnienia i motywów wyboru respondenci byli także pytani o źródła wiedzy o firmach jako potencjalnych pracodawcach. TęAntal International fachowcy zwykle czerpią od znajomych (42 proc.), z internetu (37 proc.) oraz prasy (35 proc.).

Wyniki te stanowią dla szefów sygnał, że ambasadorami organizacji są przede wszystkim sami pracownicy i to niezależnie od zajmowanej przez nich pozycji. Odpowiednie zadbanie o ich satysfakcję z pracy, motywację i komunikację dotyczącą strategii sprawia, że będą budować dobrą opinię pracodawcy na rynku. Kluczem jest więc polityka personalna – komentuje prezes Antal International Artur Skiba.

IV edycja badania „Najbardziej pożądani pracodawcy 2013 w opinii specjalistów i menedżerów” została przeprowadzona metodą telefonicznych i komputerowych wywiadów we wrześniu br. na próbie 3085 fachowców z dziewięciu branż, z czego 400 wskazań odnosiło się do sektora finansowego. Ankietowani udzielali odpowiedzi anonimowo, a ich typy były spontaniczne – respondenci nie wybierali spośród gotowej, zamkniętej listy, tylko sami podwali, gdzie chcieliby zdobyć angaż. Mogli też wskazywać obecne miejsce zatrudnienia, co uczyniło 10 proc. osób.

 

Najbardziej pożądani pracodawcy finansowi

  1. ING Bank Śląski

  2. BNP Paribas

  3. Credit Suisse

  4. BRE Bank

  5. PKO BP

Przypomnijmy, że studenci kierunków ekonomicznych wedle majowego badania „Pracodawca Roku” przeprowadzonego przez AIESEC i AC Nielsen najbardziej chcieliby realizować się w PKO BP, ING Banku Śląskim oraz Banku Pekao. 

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.