W ING Banku Śląskim, BNP Paribas i Credit Suisse najbardziej chcieliby pracować polscy menedżerowie i specjaliści sektora finansowego – tak wynika z najnowszego badania wykonywanego od trzech lat przez firmę rekrutacyjną Antal International. Przez rok w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców tej branży utrzymały się trzy podmioty.
[more]
W porównaniu do ubiegłorocznego badania ING Bank Śląski, który teraz otrzymał 8,6 proc. wskazań, awansował o dwie pozycje. Na drugim miejscu z 8 proc. głosów znalazł się debiutant BNP Paribas. Na podium zmieścił się też inny nowicjusz – Credit Suisse z 7,8-proc. wynikiem.
Stabilność przede wszystkim
Poza instytucją z lwem w logotypie swoje miejsce wśród najbardziej pożądanych pracodawców sektora bankowość, ubezpieczenia i finanse zachowali również BRE Bank (od 25 listopada mBank), któremu przypadła czwarta lokata z 6,1 proc. głosów (rok temu miał ich 10,1 proc. i był wiceliderem), oraz PKO BP, które zamknęło pierwszą piątkę z 5,1 proc. wskazań (przed rokiem zwyciężyło z 12,4 proc. typów).
W sumie wśród odpowiedzi o najlepsze miejsce podjęcia zatrudnienia przez specjalistów od bankowości, ubezpieczeń i finansów pojawiły się 24 instytucje.
Spółka kierowana przez Cezarego Stypułkowskiego jako jedyny działający w naszym kraju podmiot utrzymuje się wśród firm, w których chciałoby pracować najwięcej specjalistów i menedżerów od finansów. Drugi pod tym względem jest ING BS, który pojawił się w trzech z czterech rankingów.
Czym kierują się kandydaci z tego sektora, szukając odpowiedniego dla siebie miejsca aktywności zawodowej? – Przede wszystkim sytuacją ekonomiczną organizacji. Chcą pracować w instytucji o ugruntowanej pozycji, której nie grożą grupowe zwolnienia. Zwracają też uwagę na prestiż marki i opinie znajomych. Analizują również wynagrodzenie i świadczenia dodatkowe, wśród których standardem są karta sportowa i opieka medyczna – mówi Sebastian Sala odpowiedzialny w Antal International za dział bankowość i ubezpieczenia.
Pracownik jako ambasador firmy
Oprócz pożądanego miejsca zatrudnienia i motywów wyboru respondenci byli także pytani o źródła wiedzy o firmach jako potencjalnych pracodawcach. Tę fachowcy zwykle czerpią od znajomych (42 proc.), z internetu (37 proc.) oraz prasy (35 proc.).
– Wyniki te stanowią dla szefów sygnał, że ambasadorami organizacji są przede wszystkim sami pracownicy i to niezależnie od zajmowanej przez nich pozycji. Odpowiednie zadbanie o ich satysfakcję z pracy, motywację i komunikację dotyczącą strategii sprawia, że będą budować dobrą opinię pracodawcy na rynku. Kluczem jest więc polityka personalna – komentuje prezes Antal International Artur Skiba.
IV edycja badania „Najbardziej pożądani pracodawcy 2013 w opinii specjalistów i menedżerów” została przeprowadzona metodą telefonicznych i komputerowych wywiadów we wrześniu br. na próbie 3085 fachowców z dziewięciu branż, z czego 400 wskazań odnosiło się do sektora finansowego. Ankietowani udzielali odpowiedzi anonimowo, a ich typy były spontaniczne – respondenci nie wybierali spośród gotowej, zamkniętej listy, tylko sami podwali, gdzie chcieliby zdobyć angaż. Mogli też wskazywać obecne miejsce zatrudnienia, co uczyniło 10 proc. osób.
Najbardziej pożądani pracodawcy finansowi
-
ING Bank Śląski
-
BNP Paribas
-
Credit Suisse
-
BRE Bank
-
PKO BP
Przypomnijmy, że studenci kierunków ekonomicznych wedle majowego badania „Pracodawca Roku” przeprowadzonego przez AIESEC i AC Nielsen najbardziej chcieliby realizować się w PKO BP, ING Banku Śląskim oraz Banku Pekao.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz