Dokąd po najlepsze IKE w formie lokaty lub konta oszczędnościowego?

Choć przez rok średnie oprocentowanie IKE w banku spadło o 1/3, to nadal jest ono wyższe niż odsetki na zwykłych produktach depozytowych, które trzeba jeszcze pomniejszyć o podatek Belki. Nasz ranking wskazuje, że na dodatkową emeryturę wciąż warto odkładać w bankach spółdzielczych.

[more]

 

Instytucje finansowe działające w formie spółdzielni coraz bardziej dominują na rynku depozytowych IKE. W najnowszym zestawieniu bloga Obiektywnie o Finansach zajmują już cztery pierwsze miejsca. Dotąd udawało im się zająć całe podium. Teraz, głównie za sprawą dość ostrych cięć w stawkach dokonanych przez banki komercyjne, zdobyły kolejny przyczółek. Obecnie najlepszy spośród podmiotów komercyjnych Bank Millennium zajmuje dopiero piątą pozycję.

 

Lider wciąż ten sam

 

Ogółem na 14 monitorowanych instytucji w ośmiu oprocentowanie na indywidualnych kontach emerytalnych spadło. W sześciu wysokość odsetek nieoprocentowanie IKE w banku zmieniła się. Trudno było spodziewać się podwyżek, skoro RPP w okresie od listopada ub.r. do tegorocznych wakacji obniżyła stopy procentowe w sumie o 150 punktów bazowych (1,5 pkt proc.).

Od naszego ostatniego rankingu z lipca br. przeciętny kupon oferowany przez banki na oszczędnościowych IKE stracił 0,34 pkt proc. W ciągu 12 miesięcy dochodowość tego produktu emerytalnego zmniejszyła się o ponad 1/3 (w grudniu 2012 r. na IKE w banku można było zarobić średnio ok. 4,7 proc. w skali roku, teraz – 3,61).

Jednak w porównaniu do zwykłych form oszczędzania nie jest to najgorszy wynik. Przykładowo: rentowność rocznych lokat spadła w tym czasie o połowę – z 5 do 2,5 proc., od których należy jeszcze odliczyć podatek Belki. Przypomnijmy, że pieniądze wpłacone na IKE są z niego zwolnione, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu przez właściciela wieku ustawowego (55 lub 60 lat).

Poza redukcją oprocentowania, które najbardziej spadło w SGB-Banku i BGŻ, niemiłą zmianą okazała się też przeprowadzona przez lidera zestawienia podwyżka opłat. SK Bank z Wołomina zmienił cykl pobierania prowizji za prowadzenie rachunku. Od września co miesiąc kasuje on oszczędzających w III filarze po 2 zł, co daje w sumie 24 zł rocznie. Wcześniej największy bank spółdzielczy, który jest niechlubnym wyjątkiem w kwestii poboru opłat za IKE, zadowalał się 10 zł (po 5 zł co pół roku).

 

Ranking IKE w bankach – grudzień 2013

l.p.

bank

proc.

rodzaj oprocentowania

roczny koszt prowadzenia [zł]

kapitalizacja

1.

SK Bank

6,4%

zmienne

24

roczna

2.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

4,75%

zmienne

0

roczna

3.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

4,5%

zmienne

0

roczna

4.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy

4,25%

zmienne

0

roczna

5.

Bank Millennium

4%

zmienne

0

roczna

6.

Getin Bank1

3,73%

stałe przez 5 lat

0

roczna

7.

BPS

3,7%

zmienne

0/502

roczna

8.

Idea Bank3

3,59%

stałe przez 1 rok

0

miesięczna

9.

PKO BP

3%

zmienne

0

roczna

10.

Krakowski Bank Spółdzielczy

2,7%

zmienne

0

roczna

11.

BNP Paribas4

2,65%

zmienne

(WIBOR 3M)

0

dzienna

12.

mBank

2,6%

zmienne

(WIBOR 1M)

0

miesięczna

13.

SGB-Bank5

2,5%

stałe przez 1 rok

(iloczyn WIBID 12M oraz współczynnika zapisanego w umowie)

0

roczna

14.

BGŻ

2,2%

zmienne

(WIBID 1M)

0

kwartalna

Źródło: własne. Stan na 5.12.2013 r.
1– bank w zamian za dodatkowe produkty (w zależności od wariantu są to: ROR, ROR i długoterminowy program systematycznego inwestowania ze składką regularną 100 zł lub 300 zł) proponuje wyższe odsetki (4,13-5,35 proc.) i gwarancję oprocentowania przez 5-10 lat.
2 – opłata jednorazowa, nie jest pobierana od posiadaczy pakietu usług podstawowych, czyli stałych klientów.
3 – bank w zamian za dodatkowe produkty (w zależności od wariantu są to: ROR, długoterminowy program systematycznego inwestowania ze składką regularną, ubezpieczenie) proponuje wyższe odsetki (3,99-7 proc.) i gwarancję oprocentowania od roku do trzech lat.
4 – bank w zamian za wykupienie polisy inwestycyjnej z UFK i opłacenie z góry rocznej składki podwyższa oprocentowanie do 7 proc. i utrzymuje je przez rok
5 – oprocentowanie zmieniane co roku 1 września zwiększa się wraz ze stażem oszczędzającego. Po roku wynosi 2,57 proc., po dwóch latach – 2,65 proc., po pięciu – 2,72 proc.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.