Ranking IKZE prowadzonych w formie dobrowolnych funduszy emerytalnych

Ranking IKZE w DFE i najbardziej zyskowne IKZE w DFE w 2023
fot. Joshua Golde || unsplash.com

Autorski ranking IKZE w DFE podpowiada, że pieniądze na prywatną emeryturę najlepiej gromadzić w: MetLife Amplico DFE, ING DFE oraz Nordea DFE. Zestawienie uwzględnia zarówno efektywność instytucji w różnym terminie, jak i pobierane przez nie prowizje.

Zewsząd słyszymy, że należy dodatkowo odkładać na starość, ponieważ środki z ZUS będą bardzo niskie. Obecnie 50-latkowie mogą średnio liczyć na emeryturę w wysokości połowy ostatniego wynagrodzenia. Gorzej mają osoby młode. W ich przypadku średnia emerytura będzie na poziomie 20-30 proc. ich ostatniej pensji.

Zalety emerytury z III filaru

Na starość można oszczędzać w różny sposób. Warto to jednak robić oficjalnie, w ramach stworzonych przez ustawodawców rozwiązań, np. IKE, IKZE. Dlaczego?

Wówczas zyskujemy zwolnienie podatkowe. Środki zainwestowane w ramach IIIZalety oszczędzania w III filarze filaru nie podlegają podatkowi Belki (od zysków kapitałowych). Oprócz tego wypłata pieniędzy z indywidualnego konta emerytalnego (IKE) nie są pomniejszane o podatek dochodowy.

Taki przywilej nie przysługuje, gdy oszczędzamy na IKZE. W zamian możemy odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty dokonane na ten rodzaj konta emerytalnego. Póki co limit wynosi 4 proc. rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (w uproszczeniu: 4 proc. wynagrodzenia brutto, jeśli pracujemy na etacie albo prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą).

W przyszłym roku zmieni się górny limit wpłat, który zyska charakter kwotowy w miejsce procentowego. Minister pracy zapowiedział, że będzie się go obliczać ze wzoru 1,2 x przeciętne wynagrodzenie. W 2014 r. na IKZE każdy będzie więc mógł odłożyć 4495,2 zł, a nie 4 proc. wypłaty jak dotychczas.

Jak wybrać IKZE?

IKZE oferowane są przez różne instytucje: TFI, zakłady ubezpieczeń, domy maklerskie, bank oraz powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). Te ostatnie, które bardziej znane są z zarządzania OFE, prowadzą też dobrowolne fundusze emerytalne (DFE).

DFE mają strategię podobną do OFE. Lokują pieniądze klientów w akcje, obligacje (skarbowe, komunalne i korporacyjne), depozyty bankowe, bony skarbowe, kwity depozytowe, certyfikaty inwestycyjne, jednostki uczestnictwa innych funduszy. Ich strategia polega na aktywnym alokowaniu, czyli przerzucaniu środków z jednych klas aktywów do innych w zależności od panującej koniunktury gospodarczej i sytuacji na rynkach finansowych.

Na rynku funkcjonuje dziewieć DFE. Jaki wybrać? W podjęciu decyzji może pomóc nasz ranking IKZE za 2013 r. uwzględniający zarówno koszty oszczędzania w dobrowolnym funduszu emerytalnym, jak i jego krótko- i długoterminową efektywność w pomnażaniu pieniędzy klientów.

Ranking IKZE 2013

l.p.

DFE

pkt

1.

MetLife Amplico DFE

14

2.

ING DFE

15

3.

Nordea DFE

20

4.

PKO DFE

21

5.

DFE PZU

[załóż IKZE w DFE PZU online]

25

6.

Allianz Polska DFE

27

7.

DFE Pekao

31

8.

Pocztylion Plus

35

9.

Generali DFE

38

Źródło: obliczenia własne.

 Jak powstał ranking IKZE w DFE

Zasady punktacji:

  • opłata za otwarcie: 1 pkt (tak)/0 pkt (nie)
  • opłata manipulacyjna (od składki): im mniejsza, tym mniej punktów (np. najmniejsza na rynku – 1 pkt, największa – 9 pkt),
  • opłata za zarządzanie: im mniejsza, tym mniej punktów,
  • stopa zwrotu od początku istnienia funduszu: im większa, tym mniej punktów (np. najwyższa na rynku – 1 pkt, najniższa – 9 pkt),
  • stopa zwrotu w 2013 r.: im większa, tym mniej punktów,
  • wartość jednostki: im wyższa, tym mniej punktów (skala 1-9).

Kolejność została ustalona odwrotnie do liczby zgromadzonych punktów. Im mniej punktów zgromadził dany DFE, tym wyżej w zestawieniu się znalazł.

Ze szczegółowymi ofertami firm prowadzących IKZE, porównaniem kosztów (opłaty wstępne, od każdej składki, za zarządzanie) oraz stopami zwrotu wypracowanymi przez DFE można się zapoznać w artykule „Gdzie założyć IKZE”.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.