Szybkie przelewy coraz bardziej dostępne, ale nadal drogie

Już w 25 bankach można zlecać bezpośrednie przelewy w czasie rzeczywistym. Na razie rywalizację platform służących do rozliczania płatności online wygrywa Blue Cash (Blue Media), która zdołała zrealizować trzy razy więcej transakcji niż Express Elixir (KIR). Jednak w tym ostatnim średnia wartość operacji jest siedem razy wyższa.

[more]

 

Bezpośrednie przekazy środków między bankami stają się coraz powszechniejsze. Po 19 miesiącach od uruchomienia funkcjonują w 25 instytucjach i – jak zapowiadają operatorzy usługi (KIR oraz Blue Media) – wkrótce będą dostępne w kolejnych. Tylko w ostatnich dniach do grona podmiotów uczestniczących w płatnościach natychmiastowych dołączyły: Mazovia Bank oraz banki spółdzielcze w Białek Rawskiej i Kobierzycach.

 

Banki spółdzielcze dominują

 

Poprzedni rok był pierwszym pełnym, w którym klienci wybranych podmiotów mogli zlecać i odbierać bez pośredników transfery pieniężne w czasie rzeczywistym. W ramach dwóch konkurencyjnych systemów zrealizowano łącznie 1,29 mln takich operacji. W ten sposób klienci indywidualni i korporacyjni przesłali sobie 2,487 mld zł.

Zdecydowana większość (0,96 mln sztuk) przelewów ekspresowych wysłanych wPrzelewy natychmiastowe Express Elixir 2013 r. przypada na banki podpięte pod System Płatności Blue Cash, który oficjalnie wystartował pod koniec stycznia 2013 r. po dwóch miesiącach otwartych testów.

Jeszcze w III kw. ubiegłego roku z usług Blue Media korzystało dziewięć instytucji. Prawdziwy „wysyp” wdrożeń usługi nastąpił w ostatnich trzech miesiącach. Co ciekawe, dokonywały ich banki spółdzielcze. Obecnie na 17 podmiotów rozliczających szybkie płatności poprzez sopockiego operatora 15 ma status spółdzielni (pozostałe to: Alior Sync i mBank).

Z małymi wyjątkami użytkownicy SPBC mogą jednorazowo wysyłać 10-20 tys. zł. To znacznie mniej niż w Express Eliksirze, gdzie górny limit wynosi 100 tys. zł. Nic więc dziwnego, że to właśnie istniejąca od czerwca 2012 r. platforma Krajowej Izby Rozliczeniowej, z której w zeszłym roku korzystało osiem banków, rozliczyła przekazy online warte 1,79 mld zł. To niemal trzy razy więcej niż system obsługiwany przez Blue Media (0,697 mld zł).

Dysproporcje liczbowe między platformami potwierdza też średnia wartość realizowanego w ich ramach transferu. Statystyczny przelew natychmiastowy w systemie Express Elixir opiewa na 5400 zł. Natomiast klienci SPBC wysyłają sobie jednorazowo około… 725 zł.

Różnic nie ma za to w statystykach dotyczących najpopularniejszej pory zlecania szybkich płatności. Najczęściej odbywa się to w godzinach 8-16. Jeśli chodzi o dni tygodnia, najwięcej operacji Express Elixir realizuje w poniedziałek i piątek, natomiast system Blue Cash – we wtorek i piątek.

 

Ile kosztuje przelew online

 

To zależy od banku, który swobodnie ustala opłatę za tę usługę mającą charakter premium. Udostępnienie możliwości nadawania przekazów w czasie rzeczywistym wymagało od instytucji finansowych poniesienia pewnych wydatków. Jak dużych? Tego zainteresowane strony nie chcą zdradzić. Nie zmienia to faktu, że teraz banki chcą uzyskać zwrot z tej inwestycji.

przelewy ekspresowe Blue CashW związku z tym minie zapewne sporo czasu, zanim płatności w trybie 24/7 będzie darmowe. Póki co jedna taka operacja kosztuje 5-10 zł. Niższa opłata przeważnie dotyczy klientów indywidualnych, a wyższa – firmowych.

Najmniej za szybkie transfery pieniędzy płacą obecnie klienci detaliczni Alior Banku (1-5 zł w zależności od wysyłanej kwoty) oraz BZ WBK (3 zł). Osobom mającym rachunek w Alior Sync przysługuje w miesiącu 10 bezpłatnych przelewów ekspresowych.

Prowizja nie jest również naliczana klientom prestiżowym, np. posiadaczom rachunku VIP24 w BZ WBK, konta Private Banking Alior Banku czy Konta Bankowości Prywatnej Banku Millennium.

 

Banki obsługujące przelewy natychmiastowe Express Elixir

Bank

Koszt [zł]

mBank (korporacyjni)

indywidualny

Meritum Bank

5/10

Bank Millennium

5

ING BS

5/10

BZ WBK

3/10

Alior Bank

1-5

BPS

10

Citi Handlowy

(korporacyjni)

indywidualny

Mazovia Bank (BPS)

5/10

Źródło: opracowanie własne. Stan na 22.01.2013

 

Banki obsługujące przelewy ekspresowe w Systemie Płatności Blue Cash

Bank

Koszt [zł]

Alior Sync

0/5

mBank

5/10

Podkarpacki Bank Spółdzielczy

5/10

BS w Sztum (SGB)

5

BS w Łosicach (BPS)

5

BS w Toruniu (SGB)

5

Vistula Bank Spółdzielczy (BPS)

bd

BS w Pasłęku (SGB)

bd

ESBank (SGB)

5/10

BS w Białej Rawskiej (BPS)

5/10

Łącki Bank Spółdzielczy (BPS)

5

GBS w Międzyrzeczu (SGB)

5/10

BS w Sokołowie Podlaskim (BPS)

5

BS w Stegnie (SGB)

5

BS we Wrześni (SGB)

5

Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie (SGB)

5

BS w Kobierzycach (SGB)

5

Źródło: opracowanie własne. Stan na 22.01.2013

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.