Program Saver w PKO BP

Największy w Polsce bank uruchomił usługę pozwalającą odkładać drobne kwoty przy okazji wydawania pieniędzy, np. robienia przelewu czy płacenia kartą. Opcja autooszczędzania dostępna jest również w pięciu innych instytucjach, a jedna z nich (Credit Agricole) podwaja zgromadzone w ten sposób środki.

[more]

 

Gigant polskiej bankowości dołączył do grona instytucji pomagających oszczędzać tym, którzy z powodu lenistwa czy braku motywacji mają z tym problem. Od kilkunastu dni posiadacze dowolnego rachunku bieżącego w PKO BP mogą w ramach konta aktywować usługę „Autooszczędzanie”. Dzięki niej podczas wykonywania wybranego przez siebie rodzaju transakcji, np. płacenia kartą albo wysłania przelewu, będą odkładać niewielkie kwoty.

 

Rodzic wydaje, dziecko dostaje

 

Klient ma prawo wybrać, od jakiego rodzaju transakcji i w jaki sposób będzie pobierana końcówka, która trafi na konto oszczędnościowe. Może zdecydować się na jedną z trzech opcji, czyli operacje kartą (w tym wypłaty z bankomatów), czynności wykonywane telefonem z aplikacją IKO albo przelewy (w tym zlecenia stałe).

Warianty oszczędzania również są trzy. Konsument może wskazać, że na kontoAutooszczędzanie w PKO BP oszczędnościowe będzie trafiać:

  • stała kwota od każdej transakcji, np. 3 zł

  • stały procent od każdej transakcji, np. 3 proc.,

  • kwota powstała z zaokrąglenia wydanej sumy do pełnej złotówki.

Rozwiązanie ma jednak pewien feler. Póki co usługę można aktywować jedynie w oddziale. W kontekście ostatnich innowacji autorstwa PKO BP fatygowanie klientów do placówki po to, żeby dokonać tak błahej czynności, wydaje się dziwne i anachroniczne.

Zależało nam, aby uruchomić usługę jak najszybciej, dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić ją już teraz. Jednocześnie zintensyfikowaliśmy prace nad dostępem przez serwis bankowości internetowej – tłumaczy Karolina Tomczak z biura prasowego banku. Nie chce jednak zdradzić, kiedy autooszczędzanie będzie można włączyć przez internet. – Jak tylko taka możliwość się pojawi, na pewno o niej poinformujemy.

To, co odróżnia rozwiązanie PKO BP od innych programów typu Saver dostępnych na rynku, to możliwość przelewania zaoszczędzonych środków na rachunek inny niż własny, np. dziecka, fundacji, stowarzyszenia. Warunek: obce konto również musi być prowadzone przez PKO BP albo jego internetową odnogę, czyli Inteligo.

 

Promocja oprocentowania

 

Wraz z uruchomieniem usługi autooszczędzania bank wprowadził promocję na jednym ze swoich rachunków oszczędnościowych. Do końca marca na Koncie Oszczędnościowym Plus podwyższa standardową stawkę (1,5-1,85 proc.) o 1,25 pkt. proc. Jego aktualne oprocentowanie wynosi więc – w zależności od salda – 2,75-3,10 proc. w skali roku.

Studenci i absolwenci posiadający ROR w taryfie Konto dla Młodych przez pół roku od otwarcia rachunku będą otrzymywać nawet 4 proc. Muszą jednak co miesiąc wydawać kartą minimum 350 zł.

CAsaver - Oszczędzam na okrągłoNiestety, w bonusowej ofercie jest też haczyk: obejmuje ona tylko nowe środki, tj. wpłacone po 16 stycznia br.

Obecnie odkładanie drobnych kwot od dokonanej transakcji możliwe jest w sześciu podmiotach. Niektóre z nich od czasu uruchomienia programu zdążyły już obniżyć wysokość odsetek. Inne też płacą niespecjalnie dużo (szczegóły w tabeli).

Na tym tle pozytywnie wyróżnia się Credit Agricole. W ramach usługi „Oszczędzam na okrągło”, zwaną też CAsaver, przez pół roku podwaja zebraną przez klienta kwotę. Przykładowo: jeśli konsument wybrał wariant zaokrąglania do pełnej złotówki i zapłacił za książkę 33,20 zł, to na Rachunek Oszczędzam trafi za taką transakcję 1,6 zł (80 gr standardowo i 80 gr bonusowo).

Premia (max 33,33 zł netto miesięcznie) naliczana jest od wydatków dokonanych kartą debetową w sklepach tradycyjnych. Promocja trwa do 31 marca br. Mogą do niej przystąpić jednak tylko te osoby, które nie korzystają z innych akcji premiowych banku, np. „Podwajam na okrągło”.

 

Programy oszczędnościowe

bank

(nazwa programu)

oproc.

saldo [zł]

warianty oszczędzania

uwagi

mBank

(mSaver)

1,8%

bez limitu

– zaokrąglanie

– stały procent od transakcji

– stała kwota od transakcji

– stała kwota w miesiącu

bonusowe oproc. 2,8% w pierwszym miesiącu, po spełnieniu warunku przyrostu salda w dwóch ostatnich miesiącach,

podwyższone odsetki dotyczą salda do 20 tys. zł

BGŻ Optima

(Optima Saver)

1/3,3%

bez limitu

stała kwota w miesiącu

wyższe oproc. naliczane jest tylko przy regularnych wpłatach (co miesiąc) i pod warunkiem niewypłacania środków z konta (wypłata skutkuje obniżeniem odsetek w danym miesiącu)

ING Bank Śląski

(Smart Saver)

3/1,7%

 

>5 000

– zaokrąglanie

– stały procent od transakcji

 

ING Bank Śląski

(Dream Saver)

1,7/1,9%

 

>100 000

stała kwota w miesiącu

możliwość uzyskania bonusowego oproc. +0,25 pkt proc. (zostanie naliczone do 3.07 br.) w przypadku spełnienia wymogu przyrostu salda na dzień 30.06.2014 r.

Credit Agricole

(„CAsaver”)

1,7-3%

bez limitu

zaokrąglanie

oproc. zależy od rodzaju konta oszczędnościowego i wypracowanego salda

Getin Bank

(„Zachowaj Resztę”)

2,31%

bez limitu

zaokrąglanie

dostępny również jako aplikacja (Oszczędź Sobie) instalowana w smartfonie;

oproc. równe połowie WIBOR-u 1M i powiększone o 1 pkt. proc.

PKO BP

(Autooszczędzanie)

1-4,5%

bez limitu

– stała kwota od transakcji,

– stały procent od transakcji,

– zaokrąglanie

oproc. zależy od rodzaju konta i wypracowanego salda;

możliwość przelewania końcówek na konto innej osoby mającej rachunek w PKO BP albo Inteligo;

aktywacja usługi – tylko w oddziale

Źródło: opracowanie własne. Stan na 19.02.2013 r.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.