Oprocentowanie IKE nadal mizerne, ale są wyjątki

oprocentowanie IKE oraz kont oszczędnościowych

Średnie oprocentowanie IKE prowadzone przez bank wynosi 3,55 proc., czyli nieznacznie mniej niż w grudniu. Wciąż najwięcej można zarobić w instytucjach spółdzielczych, które zdominowały nasz ranking kont emerytalnych. Nadal prowadzi w nim SK Bank (6,4 proc.).

U progu wiosny blog „Obiektywnie o Finansach” sprawdza, gdzie warto odkładać na dodatkową emeryturę. Tym razem pod lupę wzięliśmy produkt stworzony z myślą o osobach z konserwatywnym podejściem do ryzyka, czyli akceptujących niski, lecz pewny zysk. Dla takich oszczędzających najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne konto emerytalne prowadzone przez bank w formie lokaty czy konta oszczędnościowego.

Przypomnijmy, że roczny limit wpłat odpowiada trzykrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2014 r. na IKE można więc wpłacić 11238 zł (3 x 3746 zł). 

Wyższe oprocentowanie IKE tylko w jednym banku

Od naszego ostatniego zestawienia minęły cztery miesiące. W tym czasie warunki rynkowe nie zmieniły się. Inflacja, stopy procentowe oraz cena pieniądza na rynku międzybankowym pozostawały na niskim poziomie i praktycznie ani drgnęły.

strata na wykresie

Nie pozostało to bez wpływu na stawki proponowane przez bank. Spośród 15 monitorowanych przez nas instytucji oprocentowanie IKE nie zmieniło się w 11, a w trzech spadło. Wzrosła wysokość odsetek wypłacanych przez BNP Paribas, co miało związek z niewielką zwyżką WIBOR-u 3M (odczyt aktualizowany codziennie). Co godne podkreślenia, produkt francuskiego banku jako jedyny na rynku przewiduje dzienną kapitalizację, która jest najkorzystniejsza dla klienta.

W efekcie średnie oprocentowanie IKE wynosi 3,67 proc., a po wyłączeniu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, który uwzględniliśmy po raz pierwszy – 3,55 proc. w skali roku. W grudniu było to 3,61 proc., a rok temu – 4,24 proc.

Jeśli chodzi o układ sił w naszym rankingu, sytuacja nie zmieniła się. Tak jak dotychczas najwyżej oprocentowane IKE proponują banki spółdzielcze, które – w większości – płacą odsetki powyżej średniej rynkowej. Spółdzielcze podmioty zajmują pięć pierwszych miejsc w naszym rankingu. Na czele wciąż znajduje się SK Bank (Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa z Wołomina)6,4 proc.

Getin wycofuje gwarancje oprocentowania IKE

Warto wspomnieć o modyfikacji oferty Getin Noble Banku. Instytucja z grupy Leszka Czarneckiego wycofała się z gwarancji stawek. Od początku br. powiązała wysokość odsetek ze stopą referencyjną NBP (obecnie 2,5 proc. w skali roku).

Getin od nowych klientów wymaga też założenia ROR-u. Jednak w zamian podwyższa o 1 pkt proc. przez pięć lat podstawowe oprocentowanie, co aktualnie daje 3,5 proc. Wysokość premii może wynieść 1,5 lub 2,1 pkt. proc., jeśli klient zwiąże się z bankiem dodatkowym produktem, czyli polisą na życie i dożycie z UFK i regularną składką w wysokości odpowiednio 400 i 1000 zł miesięcznie.

Widać więc, że Getin zaostrzył warunki otrzymania bonusu. Wcześniej składka polisy wynosiła bowiem 100 i 300 zł.

Ranking IKE w bankach wiosną 2014

l.p. bank

proc.

rodzaj oprocentowania

roczny koszt prowadzenia [zł]

kapitalizacja

1.

SK Bank

6,4%

zmienne

24

roczna

2.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

5,25%

0

3.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

4,55%

4.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

4,5%

5.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy

4,25%

6.

Bank Millennium

4%

7.

BPS

3,7%

0/501

8.

Idea Bank2

3,59%

stałe przez 1 rok

0

miesięczna

9.

Getin Bank3

3,5%

zmienne

(stopa referencyjna NBP)

roczna

10.

PKO BP

3%

zmienne

11.

BNP Paribas4

2,71%

zmienne

(WIBOR 3M)

dzienna

12.

Krakowski Bank Spółdzielczy

2,7%

zmienne

roczna

13.

mBank

2,6%

zmienne

(WIBOR 1M)

miesięczna

14.

BGŻ

2,2%

zmienne

(WIBID 1M)

kwartalna

15.

SGB-Bank5

2,1%

stałe przez 1 rok

(iloczyn WIBID 12M oraz współczynnika zapisanego w umowie)

roczna

Źródło: własne. Stan na 31.03.2014 r.
1 – opłata jednorazowa, nie jest pobierana od posiadaczy pakietu usług podstawowych, czyli stałych klientów.
2 – bank w zamian za dodatkowe produkty (w zależności od wariantu są to: ROR, długoterminowy program systematycznego inwestowania ze składką regularną, ubezpieczenie) proponuje wyższe odsetki (3,99-7 proc.) i gwarancję oprocentowania od roku do trzech lat.
3– bank w zamian za dodatkowy produkt (ubezpieczenie na życie i dożycie z UFK i składką miesięczną 400 lub 1000 zł) proponuje przez pięć lat wyższe odsetki (1,5 lub 2,1 pkt proc. większe od stawki podstawowej).
4 – bank w zamian za wykupienie polisy inwestycyjnej z UFK i opłacenie z góry rocznej składki podwyższa oprocentowanie do 7 proc. i utrzymuje je przez rok
5 – oprocentowanie zmieniane co roku (1 września), zwiększa się wraz ze stażem oszczędzającego. Po roku wynosi 2,16 proc., po dwóch latach – 2,22 proc., po pięciu – 2,28 proc.

Drodzy Czytelnicy! Jeśli uważacie, że jakaś oferta powinna znaleźć się w naszym rankingu, dajcie znać w komentarzach. Niewykluczone, że w innych bankach spółdzielczych, do których nie sposób dotrzeć (jest ich ponad 500), dają atrakcyjny procent. Warto promować to, co jest korzystne dla oszczędzających.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.