Idealny pracodawca roku

W PKO BP, ING Banku Śląskim, PZU oraz Banku Pekao młodzi ludzie z polskich uczelni upatrują szans na zawodowy sukces. Taki wniosek nasuwa się po lekturze dwóch niezależnych badań przeprowadzanych od lat przez AIESEC oraz Universum Global.

[more]

 

Od ponad 20 lat polska fila międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC oraz szwedzka firma doradcza Universum Global wypytują żaków o ich opinie i oczekiwania wobec pracy zawodowej oraz preferowane miejsce pracy.

 

PKO BP wciąż na czele, PZU nadal mocno w górę

 

Pierwsza instytucja wraz z AC Nielsen od 1993 r. przeprowadza badanie „Pracodawca Roku”, w którym uczestniczy corocznie kilka tysięcy studentów kierunków ekonomicznych.

W tym roku sklasyfikowano 30 podmiotów. Na czele znalazły się: Ernst&Young, PwC i Google. W zestawieniu znalazło się też pięć banków.

Drug raz z rzędu najczęściej wskazywanym był PKO BP, który w ogólnymPKO BP - Pracodawca Roku wśród studentów zestawieniu uplasował się na czwartej pozycji. To najlepsze osiągnięcie tego banku od 2006 r.

Swoje miejsce sprzed roku wśród podmiotów finansowych obronił również ING Bank Śląski, który w ujęciu ogólnym zajął siódmą lokatę. Także w tym przypadku można zauważyć zwyżkującą tendencję – od dwóch lat firma przesuwa się o jedną pozycję.

Na trzecie miejsce wskoczyło PZU, które w klasyfikacji generalnej uplasowało się na 10. miejscu. To awans o osiem oczek. Również przed rokiem ubezpieczyciel w istotny sposób zwiększył swoją atrakcyjność w oczach żaków, przesuwając się w zestawieniu ogólnym o 10 pozycji.

W tegorocznym TOP30 znalazły się jeszcze: Bank Pekao (spadek z trzeciego) oraz Citi Handlowy (awans z ósmego).

W poprzednim roku w pierwszej „30” zmieściło się osiem instytucji finansowych. Jednak w TOP10 były dwie takie firmy.

 

Najbardziej pożądani pracodawcy wśród firm finansowych na polskim rynku

l.p.

instytucja

miejsce w TOP30

awans/spadek w TOP30

1.

PKO BP

4

+2

2.

ING Bank Śląski

7

+1

3.

PZU

10

+8

4.

Bank Pekao

18

-8

5.

Citi Handlowy

28

-3

źródło: opracowanie własne na podstawie wyników badania „Pracodawca Roku” AIESEC i AC Nielsen

 

Co decydowało o miejscu w rankingu? W pierwszej kolejności ankietowani kierowali się: aktywnością instytucji na rynku pracy (czynnik ważny dla 75 proc. badanych), odpowiadającą im branżą (68 proc.), wizerunkiem i popularnością podmiotu (65 proc.) oraz wysokością płac (58 proc.).

Studenci kierunków ekonomicznych najbardziej chcieliby podjąć zatrudnienie w bankowości (30 proc. wskazań), szeroko pojętych finansach (25 proc.), audycie/księgowości (23 proc.) oraz reklamie (23 proc.). Przy wyborze konkretnej firmy kierować się będą przede wszystkim: wysokością uposażenia, panującą w pracy atmosferą (oba po 93 proc. wskazań) i stopniem satysfakcji z wykonywanych obowiązków (91 proc.).

Jakie są oczekiwania płacowe polskich żaków? W pierwszej pracy chcieliby zarabiać średnio 3077 zł brutto, czyli nieco więcej niż rok temu (3012). Mediana wyniosła 2500 zł brutto (wzrost o 400). Po roku oczekują wynagrodzenia na poziomie średnio 4375 zł (wzrost o 69 zł) przy medianie wynoszącej 3000 zł (bez zmian). Ich zdaniem pensja pozwalająca żyć na odpowiednim poziomie musi wynieść 7485 zł (przy medianie na poziomie 4800 zł). Co ciekawe w tym elemencie młodzi ludzie zmniejszyli swoje oczekiwania o 300 zł.

W XXII edycji przedsięwzięcia o nazwie „Pracodawca Roku” wzięło udział ponad 3,6 tys. studentów z 39 uczelni.

Badanie stanowi bogate źródło informacji o postawach, oczekiwaniach i zapatrywaniach studentów wobec ich przyszłych karier zawodowych, a także rynku pracy w ogóle – mówi prof. Janina Jóźwiak, przewodnicząca Honorowej Rady Ekspertów

 

Czego pragną studenci

 

Przeprowadzany od 25 lat przez Universum Global projekt„Idealny Pracodawca” ma większą skalę. Realizowany jest w wybranych krajach na całym świecie. Także próba badawcza jest w tym przypadku większa. W tym roku w Polsce przepytano 25,5 tys. osób z 71 szkół wyższych.

Badanie TOP100 Ideal Employer, które odbywa się w siedmiu kategoriach,Idealny Pracodawca 2014 wskazuje atrakcyjność danej instytucji jako pożądanego miejsca pracy i wskazuje jej pozycję na rynku pracy.

Zdaniem żaków z kierunków ekonomicznych najlepszym pracodawcami są: Google, EY i PKO BP. W setce uwzględnionych podmiotów znalazły się 22 firmy finansowe, w tym 17 banków.

Czołówka zestawienia przedstawia się następująco: PKO BP (3. ogółem), PZU (13.), ING (18.), Bank Pekao (20.), BZ WBK (23.).

W kontekście aktywności zawodowej dla większości ankietowanych najbardziej liczy się stabilizacja zatrudnienia. Tak odpowiedziało 65 proc. badanych. Z taką postawą współgrają dane o tych, którzy chcą dłużej (pięć lat) pracować dla pierwszego pracodawcy. W tym roku taką deklarację złożyło 43 proc. respondentów.

Wyraźnie zatem widać, że z perspektywy studentów kryzys na rynku pracy
jest nadal obecny. Szukają więc pewnej i stabilnej pracy, bojąc się podejmowania ryzyka – twierdzą eksperci z Universum Global

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.