BZ WBK przymierza się do wdrożenia płatności telefonem w NFC

Trzeci największy bank w Polsce wraz z T-Mobile i MasterCardem rozpoczyna testy technologii pozwalającej płacić smartfonem w sposób zbliżeniowy. Jesienią do projektu ma przystąpić Orange. Początkowo sprawdzane będą transakcje kartami kredytowymi.

[more]

 

Niebawem do grona banków oferujących swoim klientom możliwość regulowania należności kartą zapisaną w telefonie może dołączyć BZ WBK. Właśnie ruszyły testy technologii NFC z udziałem ponad 100-osobowej grupy ochotników skupionej wokół jego platformy społecznościowej. Potrwają one najpóźniej do lipca przyszłego roku.

 

Testowanie bez opłat

 

Projekt realizowany jest we współpracy z T-Mobile oraz MasterCard, stąd mogą w nim uczestniczyć osoby korzystające z usług różowego telekomu. Jesienią rusząmobile NFC w BZ WBK testy z udziałem klientów sieci Orange.

Na razie sprawdzane będą transakcje z użyciem kart kredytowych. – Docelowo rozwiązanie ma być dostępne dla klientów posiadających karty debetowe i kredytowe, korzystających z usług dowolnego operatora udostępniającego technologię NFC – informuje bank.

Na razie instytucja zarządzana przez Mateusza Morawieckiego nie planuje pobierać opłat za instalowanie modułu płatniczego w karcie SIM. Ma to dotyczyć również okresu po zakończeniu testów.

Dostęp do aplikacji MyWallet umożliwiającej płacenie smartfonem póki co też jest darmowy. Opłata w wysokości 2 zł miesięcznie ma się pojawić z końcem października, choć T-Mobile nie wyklucza wydłużenia promocji.

 

Co dalej z NFC w komórkach?

 

Przypomnijmy, że technologia mobile NFC na skalę komercyjną zaczęła działać w Polsce w październiku 2012 r. Jako pierwsi mogli z niej korzystać klienci Raiffeisena. Obecnie dostępna jest też w mBanku (dla abonentów T-Mobile i Orange), Getin Noble Banku (T-Mobile), Eurobanku (T-Mobile) i Alior Banku (T-Mobile).

Do wdrożenia technologii mobile NFC przymierzało się kilka innych banków. Sprawa jakby przycichła. – Prace nad NFC zostały wstrzymane. Obecnie koncentrujemy się na projekcie Polskiego Standardu Płatności – mówi Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Chodzi o stworzony przez PKO BP standard płatności mobilnych pozwalający na dokonywanie operacji finansowych, w tym wypłat z bankomatów, bez udziału organizacji płatniczych i użycia karty. Poza największym polskim bankiem w prace nad PSP zaangażowało się pięć innych oraz m.in. Krajowa Izba Rozliczeniowa. Niedawno do porozumienia przystąpiły kolejne instytucje, w tym cztery banki.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.