Banku Smart zmienia oprocentowanie – na dużo gorsze

Mobilne ramię FM Banku PBP zapowiedziało zmianę zasad naliczania odsetek na koncie oszczędnościowym. Od lutego będą one powiązane z WIBOR-em 3M, którego wartość – na razie – jest mizerna. Atrakcyjność rachunku Smart Procent zmniejszy się niemal dwukrotnie.

[more]

 

Równo pół roku najmłodszy bank w Polsce (a tak naprawdę nowa marka wcześniej istniejącego FM Banku PBP) cieszył oszczędzających wysoką stawką na koncie – 4 proc. Od 12 grudnia nowi klienci mogą ulokować pieniądze w Banku Smart na promocyjne 3,5 proc. (max 50 tys. zł, nadwyżka – 2,5 proc.). Dotychczasowi wciąż otrzymają 4 proc.

 

Z 4 proc. do 2,5 proc.

 

Jednak prawdziwa rewolucja czeka posiadaczy rachunków 12 lutego. Dla oszczędzających na pewno nie będzie to smart zmiana.

Od tego dnia oprocentowanie środków na kontach Smart Procent oraz SmartKonto Smart Procent w Banku Smart Biznes Procent będzie bowiem powiązane ze stopą WIBOR 3M. Pod uwagę brany będzie wskaźnik z 15. dnia danego miesiąca (lub poprzedniego dnia roboczego, gdyby 15. wypadał w dzień wolny) i zaokrąglany do jednego miejsca po przecinku.

Dla kwot nie większych niż 50 tys. zł odsetki będą naliczane wedle wzoru WIBOR 3M + 0,5 pkt proc. Na dziś WIBOR 3M ma wartość 2,06 proc. Po zaokrągleniu dałoby to zatem odsetki na poziomie 2,5 proc. (2+0,5).

Dla nadwyżki ponad 50 tys. zł oprocentowanie będzie odpowiadać współczynnikowi WIBOR 3M (zaokrąglonemu do jednego miejsca po przecinku), czyli – na dziś – 2 proc.

Bank zastrzega sobie, że w lutym może wprowadzić ofertę specjalną. Niewykluczone więc, że mobilne ramię FM Banku PBP utrzyma wyższą stawkę, ale tylko dla małej sumy (np. 10 tys. zł) albo nowych środków. Podobnie strategię ma BGŻ Optima.

Pozostałe zapisy konta oszczędnościowego się nie zmieniają. Posiadaczowi rachunku wciąż będzie przysługiwać jeden darmowy przelew w miesiącu.

Zmianą na plus jest zniesienie limitu darmowych wypłat z obcych bankomatów. Od 12 grudnia klienci mogą pobierać gotówkę bez prowizji z dowolnej maszyny na całym świecie.

 

To było nieuniknione

 

Trudno się dziwić instytucji zarządzanej przez Sławomira Lachowskiego. Od momentu startu 11 czerwca br. oferta Banku Smart była prawdziwą rewelacją. Z miejsca wdarła się na pierwsze miejsce w naszym rankingu kont oszczędnościowych. Jednak jesienią Rada Polityki Pieniężnej dokonała cięć stóp procentowych. Taki ruch negatywnie odbija się na przychodach banku z udzielanych kredytów i pożyczek. Żeby więc zbilansować biznes i nie stracić płynności, musi zredukować oprocentowanie depozytów.

Tylko patrzeć jak na ten sam ruch zdecyduje się Orange Finanse… To obecnie jedyny podmiot, który wszystkim klientom gwarantuje 4 proc. (max 10 tys. zł, trzy miesiące od otwarcia).

 

Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.