SKOK Kopernika zniknie przed Bożym Narodzeniem

SKOK im. Kopernika

KNF postanowił, że będący w trudnej sytuacji finansowej i zarządzany przez komisarza SKOK Kopernika 22 grudnia zostanie wchłonięty przez Bank Pekao S.A. Ten ostatni otrzyma od BFG 150-mln dotację na pokrycie strat spółdzielni z ubiegłych lat oraz gwarancje na udzielone przez nią kredyty.

Mający siedzibę w Ornontowicach na Śląsku SKOK im. Mikołaja Kopernika od lat znajdował się w tarapatach finansowych. Gdy w listopadzie 2012 r. nadzór nad kasami pożyczkowymi przejął KNF, postanowił usunąć dotychczasowy zarząd i ustanowić komisarza. Ten miał za zadanie wyprowadzić spółdzielnię na prostą.

Nie udało się. Straty z poprzednich lat okazały się za duże. Na koniec czerwca br. sięgnęły 151 mln zł. Do tego SKOK Kopernika miał ujemne fundusze własne (-132 mln zł). Nadzór postanowił więc, że Kasa zostanie przejęta. Alternatywą było jej bankructwo.

Dwóch chętnych na SKOK Kopernika

Najpierw szukał chętnego wśród innych SKOK-ów. Problem w tym, że w całym sektorze nie znalazł się żaden podmiot, który spełniałby wymagania regulatora (zdecydowana większość Kas sama ma problemy i realizuje programy naprawcze).

Uścisk dłoni negocjatorów
fot. Gerd Altmann || pixabay.com

Kolejnym krokiem KNF-u było wysondowanie banków. Zgłosiły się dwa: PKO BP i Bank Pekao. Na początku grudnia nadzór orzekł, że SKOK Kopernika trafi do spółki kontrolowanej przez włoski UniCredit. Śląska Kasa zostanie formalnie wchłonięta przez drugi co do wielkości bank w Polsce 22 grudnia. Tym samym podzieli los SKOK-u im. św. Jana z Kęt, który z początkiem września br. trafił do Alior Banku.

To właśnie Bank Pekao porozumiał się z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym w sprawie warunków przejęcia. Fundusz przekaże instytucji kierowanej przez Luigiego Lovaglio 151 mln zł dotacji na pokrycie strat kasy pożyczkowej. Ustanowi też gwarancje na udzielone przez SKOK im. Kopernika kredyty (188 mln zł).

Klienci SKOK-u z Ornotowic mogą spać spokojnie

W komunikacie napisano, że transakcja zapewni członkom kasy pożyczkowej pełne bezpieczeństwo zdeponowanych w niej środków (453 mln zł). Aktywa Banku Pekao są bowiem prawie 463 razy większe niż majątku SKOK-u Kopernik i wynoszą prawie 164 mld zł. Sprawia to, że cała operacja nie stwarza zagrożenia dla stabilności rynku finansowego.

Bank Pekao od lat tworzy najcenniejsze polskie marki finansowe

Poza tym spółka należąca do UniCredit spełniła wszystkie kryteria, które nadzór stawiał instytucjom zainteresowanym udziałem w restrukturyzacji sektora SKOK (m.in. odpowiednia wypłacalność, kapitały własne, zaliczone testy na ryzyko). KNF uwzględnił również skalę działania podmiotu przejmującego (1000 placówek, rozwinięta bankowość internetowa i mobilna). Członkowie wchłoniętej spółdzielni, których na koniec czerwca było 127 tys., zyskają więc łatwy dostęp do znacznie szerszej niż dotychczas oferty usług finansowych.

Kopernik to jedna z większych kas spółdzielczych. Suma bilansowa na poziomie 354 mln zł plasuje ją na piątym miejscu w sektorze SKOK (2-proc. udział). Poprzez 41 placówek prowadzi działalność w sześciu województwach w południowo-zachodniej Polsce.

Gwarancje depozytów dla SKOK-ów

Dotacja na przejęcie SKOK-u im. Kopernika to drugi tak poważny wydatek BFG w ostatnich miesiącach. Przez wakacje Fundusz wypłacił ok. 820 mln zł członkom upadłej Kasy Wspólnota.

gwarancje BFG

Ze słów przedstawicieli KNF wynika, że wkrótce z BFG mogą popłynąć kolejne miliony na ratowanie, przejmowanie albo tytułem gwarancji depozytów niektórych kas spółdzielczych. 10 grudnia KNF zawiesił ze względu na utratę płynności działalność SKOK-u Wołomin — drugiej co do wielkości tego typu instytucji (wartość depozytów ok. 2,7 mld zł).

Tarapaty finansowe całego sektora SKOK sprawiły, że w przyszłym roku banki i instytucje spółdzielcze zapłacą wyższą składkę na BFG (łącznie od 0,9 do nawet 1,4 mld zł) . To z kolei rodzi ryzyko, że większymi obciążeniami zostaną obarczeni klienci (wyższe opłaty, gorsze oprocentowanie lokat).


Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.