Konto Zyskowne w Idea Banku: nawet 4%, ale nie za darmo

Idea Bank

Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze mikrofirm poszła śladem bratniego Getin Banku i wprowadziła do oferty Konto Zyskowne. To rachunek oszczędnościowy, którego oprocentowanie zależy od aktywności klienta. Jeśli będzie on co miesiąc zasilać konto określoną kwotą i wydawać kartą wymaganą sumę, otrzyma bonusowe odsetki.

Do tej pory Idea Bank znany był z wysoko oprocentowanych lokat promocyjnych, zwykle dostępnych dla nowych klientów (np. trzymiesięczna lokata Happy z limitem 10 tys. zł, na której można zarobić 4,5 proc.). Tym razem instytucja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego poszła inną drogą, wytyczoną przez bratni Getin Bank.

Konto Zyskowne Idea Banku w szczegółach

W ofercie pojawił się rachunek oszczędnościowy o nazwie Konto Zyskowne (to dawne Konto Oszczędnościowe). Jego standardowe oprocentowanie nie powala, ponieważ wynosi 1,5-2 proc. w zależności od zgromadzonej kwoty. Ale jeśli będziemy zasilać je min. 1 tys. zł (także w formie wpłat we wpłatomacie oraz przelewów z innego rachunku) i wydawać kartą bezgotówkowo co najmniej 100 zł miesięcznie, to stawka wzrośnie do 4 proc. w skali roku. Kapitalizacja odbywa się codziennie (dla rachunków założonych przed 5 stycznia 2013 r.) lub co miesiąc (po tej dacie).

Na pierwszy rzut oka wygląda to świetnie. Z takimi parametrami Konto Zyskowne lokuje się w trójceKonto Zyskowne w Idea Banku - 4% najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych.

Z pewnością nie jest to propozycja dla tzw. wyjadaczy wisienek. Konieczność pamiętania o zasilaniu ROR-u i generowaniu obrotów plastikiem na pewno ostudzi zapędy tych, którzy już chcieli przenosić swoje oszczędności z innych banków.

Włodarzom Idea Banku zależy na bardziej lojalnych klientach, dlatego powielili patent Getin Banku. Ten wprowadził konto oszczędnościowe z wysokimi odsetkami w zamian za przelew wynagrodzenia i używanie karty. Jednak w przeciwieństwie do niego w Idea Banku nie dają gwarancji utrzymania wysokości oprocentowania. W Getin Banku można sobie zapewnić do końca przyszłego roku 4 proc. dla salda nieprzekraczającego 10 tys. zł.

To warto wiedzieć o Koncie Zyskownym

Poza tym warto wiedzieć, że stawka 4 proc. obowiązuje tylko do 10 tys. zł. Środki z przedziału 10-50 tys. zł są oprocentowane na 2,5 proc., z przedziału 50-100 tys. zł – na 2,6 proc., natomiast powyżej 100 tys. zł – na 3 proc.

Posiadaczowi przysługuje tylko jeden darmowy przelew z konta. Każdy następny jest obciążony 5-zł opłatą (za prowadzenie Konta Zyskownego bank nie inkasuje prowizji). Właśnie z tego powodu Konto Zyskowne nie jest ROR-em, choć ma jego funkcje (przelewy i zlecenia stałe możemy wykonywać na dowolne rachunki), tylko kontem oszczędnościowym. Można ominąć nieco to ograniczenie, otwierając trzy Konta Zyskowne.


Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.