Ostatnie polisolokaty na rynku

broker inwestycyjny umożliwia inwestowanie w fundusze z lokatą oraz polisolokaty

Od 1 stycznia polisolokaty, czyli polisy lokacyjne, nie są już zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Stąd liczbę ich oferentów można wskazać na palcach jednej dłoni. Zyskowność produktu mocno spadła, choć jest jeden rodzynek.

Wraz z nowym rokiem zamknęła się ostatnia furtka pozwalająca unikać obowiązku podatkowego od dochodów kapitałowych. 1 stycznia 2015 weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która objęła podatkiem Belki m.in. polisolokaty oraz lokaty strukturyzowane.

Polisolokaty a podatek Belki

Marek Belka, pomysłodawca podatku od zysków kapitałowychOd teraz wszystkie nowo zawierane ubezpieczenia na życie i dożycie podlegają obowiązkowi podatkowemu (19 proc.). Co z polisami zawartymi wcześniej?

Zmiany nie dotyczą umów zawartych przed 18 października 2014 r., ale tylko wtedy, gdy umowa nie jest przedłużana ani zmieniana. Dla umów podpisanych w okresie 18 października – 31 grudnia 2014 r. stosuje się trochę zagmatwaną zasadę. Mianowicie: nieopodatkowana będzie część dochodu wypracowana przed 1 stycznia, a od reszty zapłacimy daninę fiskusowi.

Skoro zniknęła korzyść w postaci zwolnienia polisolokat z podatku Belki, to czy opłaca się jeszcze lokować na nich pieniądze? No cóż, zaletą może być jakaś tam ochrona ubezpieczeniowa oraz zwolnienie świadczenia ubezpieczeniowego wypłacanego uposażonemu z postępowania spadkowego po śmierci właściciela ubezpieczenia.

O tej zmianie mówiło się już od dawna, już przy okazji likwidacji dziennego naliczania odsetek przed trzema laty. Banki powoli wygaszały więc polisolokaty. W efekcie dzisiaj są one dostępne jedynie w dwóch instytucjach: Credit Agricole i Centrum Finansów Aviva.

Nowy pośrednik łowi klientów

To ostatnie to debiutant na rynku pośredników. Należy do Grupy Aviva (czyli dawnego Commercial Union), która w Polsce znana jest z działalnościpolisolokata w Centrum Finansów Aviva ubezpieczeniowej (ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, podróżne, na życie, zdrowotne) i inwestycyjnej (fundusze, polisy z UFK, OFE). Nowa spółka oferuje również produkty kredytowe swoich partnerów, m.in. Eurobanku, Alior Banku, ING, BZ WBK, Deutsche Banku, PKO BP, Meritum Banku.

Zwykle bywa tak, że nowicjusz kusi najlepszymi warunkami. W tym przypadku jest tak samo. Na dwumiesięcznej polisolokacie „Gwarancja Zysku” Centrum Finansów Aviva można zarobić 5,4 proc. w skali roku! Tyle nie daje żadna dostępna obecnie lokata bankowa, nawet w promocji.

Minimalna składka wynosi 2 tys., a maksymalna – 20 tys. zł. Nie trzeba wiązać żadnym innym produktem. Problem w tym, że trzeba fatygować się do oddziału.

Na razie CF Aviva ma 10 placówek ośmiu miastach, m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. W zamian, jak głosi komunikat na stronie pośrednika, na spotkaniu z partnerem rozwoju portfela”(sic!) można wytargować jeszcze więcej, czyli np. wyższe odsetki lub dłuższy termin zapadalności polisolokaty. W praktyce wygląda to tak, że lepsze warunki otrzymuje ten, kto zwiąże się dodatkowym produktem.

Ostatnie dostępne polisolokaty

instytucja

(nazwa produktu)

proc.

min. składka [zł]

czas trwania

[miesiące]

ubezpieczyciel

konieczny ROR

Centrum Finansów Aviva


Gwarancja Zysku

5,4

2.000

2

Aviva TUnŻ

nie

Credit Agricole


Antidotum Progresywne

21

1.000

361

CALI Europe

tak

Credit Agricole


Antidotum PRO

1,45/1,55

1.000

12/18

CALI Europe

tak

Opracowanie własne ObiektywneFinanse.pl. Stan na 25.03.2015 r.

1 – oprocentowanie średnioroczne, oprocentowanie nominalne rośnie z kolejnym rokiem (1,2|2|2,8 proc.), możliwość zerwania umowy bez utraty naliczonych odsetek tylko w kolejną rocznicę polisy

Podobny produkt oferuje Santander Consumer Bank. Chodzi o lokatę Direct+ Ochrona. Występuje w różnych wariantach czasowych (1-36 miesięcy) i z różnym oprocentowaniem (0,75-3,1 proc.). By ją założyć, trzeba wyłożyć m.in. 10 tys. zł.

Nie jest ona jednak polisolokatą. – To standardowy depozyt terminowy, do którego klient otrzymuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – wyjaśnia Paweł Florkiewcz, rzecznik prasowy.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.