Konto online i bez kuriera to już prawie standard

Już ponad połowa instytucji wykonujących usługi finansowe na rzecz klientów detalicznych umożliwia otwarcie rachunku osobistego przelewem weryfikacyjnym z innego banku. Jako ostatni zdecydował się na to BZ WBK.

[more]

 

Co ciekawe pionierem w tej kwestii nie były największe podmioty ani te, które uchodzą za szczególnie innowacyjne. Jako pierwszy (wiosna 2011 r.) taką możliwość wprowadził Bank Ochrony Środowiska. Kilka miesięcy później pomysł podchwycił nieco większy od niego Alior Bank.

 

PKO BP się wycofał

 

Spośród rynkowych gigantów na otwieranie konta online bez kuriera jako pierwszy zdecydował się mBank. Po nim zrobił to ING Bank Śląski. Dzisiaj rachunek całkowicie przez internet założymy w siedmiu z dziesięciu największych banków w Polsce.

Do końca 2013 r. taką opcję posiadał jeszcze PKO BP, ale ze względów bezpieczeństwa (ROR-y na tzw. słupy) i z powodu małego zainteresowania po pół roku ją zawiesił. Wśród największych banków tego kanału sprzedaży nie wdrożyły także Getin Noble Bank (choć zdalnie i bez angażowania kuriera pozwala otwierać lokaty) i Citi Handlowy.

Na początku maja opcję podpisania umowy o ROR przelewem weryfikacyjnym wprowadził BZ WBK. Póki co w ten sposób umożliwia otwarcia Konta Godnego Polecenia, Konta 1|2|3 i Konta Aktywni 50+. Tym samym BZ WBK został 17. instytucją, która pozwala otworzyć konto osobiste online bez kuriera.

 

Sprawdź, gdzie można

 

Instytucje umożliwiające otwarcie konta osobistego przelewem:

konto otwierane online bez kuriera

—-

  • BGŻ Optima (rachunek oszczędnościowy)

 

Ponadto część banków zdalnie i bez kuriera zakłada lokaty.

Dane KNF wskazują, że w Polsce funkcjonuje 38 banków komercyjnych, nie licząc prawie 20 w formie przedstawicielstw. Kilka z nich (Alior, FM Bank, PKO BP, mBank) robi to pod różnymi markami. Jednak nie wszystkie z nich to banki uniwersalne, świadczące usługi na rzecz klientów detalicznych.

Tych ostatnich jest mniej niż 30. Nowoczesny i bardzo szybki sposób zawarcia umowy o ROR oferuje więc ponad połowa podmiotów. To kolejny argument potwierdzający, że bankowość w Polsce należy do światowej czołówki (przodujemy też liczbie kart zbliżeniowych oraz płatnościach telefonami, jako nieliczni możemy wysyłać przelewy ekspresowe)

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.