Konto walutowe przydaje się nie tylko podczas zarobkowych i turystycznych wyjazdów za granicę. Jego założenie poleca się m.in. tym, którzy spłacają hipotekę w obcych jednostkach rozliczeniowych i współpracują z zagranicznymi kontrahentami.
Materiał partnera
Szacuje się, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej z naszego kraju wyemigrowało ok. 2 mln osób. Jeśli zarabiają one w innych walutach niż złotówki, mogą posiadać konto walutowe.
Jednak taki rachunek przyda się nie tylko emigrantom. Za granicą nie tylko pracujemy i zdobywamy doświadczenie zawodowe. Przykładowo w ciepłych krajach chętnie spędzamy wakacje. Podróże sprawiły, że dziś obok ROR-u warto mieć także konto walutowe.
Konto walutowe na wyjazd za granicę
Rachunek tego typu z pewnością jest obowiązkowy dla tych, którzy wyjeżdżają za granicę. Zgromadzenie na nim środków płatniczych kraju docelowego pozwala uniknąć podróżowania z gotówką w portfelu.
To bezpieczniejsze rozwiązanie: by wypłacić pieniądze z bankomatu podczas zagranicznego pobytu, trzeba podać PIN. Tak jak przy standardowym rachunku dostęp do konta walutowego ma tylko jego właściciel i osoby przez niego upoważnione.
Rynek kont walutowych jest różnorodny. Dlatego decydując się na taki rachunek, warto sprawdzić, czy bank naliczy opłatę za podjęcie gotówki z zagranicznego bankomatu. Najlepsze oferty nie przewidują prowizji czy dodatkowych opłat za wypłatę środków z dowolnej maszyny na świecie.
Konto dewizowe na mniejszą ratę za hipotekę
Na koncie walutowym z powodzeniem można odkładać nadwyżki finansowe w obcych walutach. Osoby, które zaciągnęły walutowy kredyt hipoteczny, np. we frankach szwajcarskich, mogą wykorzystać ten instrument do odkładania pieniędzy na comiesięczną ratę.
Ale uwaga! Niektóre podmioty pobierają prowizje za przelewy walutowe. Warto więc dobrze poszukać. Dzięki temu można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
W dodatku w przypadku kredytów hipotecznych w obcej walucie przelicznik banku może być nieopłacalny. Dzięki kontu walutowemu można skorzystać z atrakcyjniejszego kursu wymiany, np. w kantorze internetowym, i tym samym zaoszczędzić całkiem sporą kwotę.
Rachunek walutowy do rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami
Wiele firm nawiązuje współpracę z kontrahentami z zagranicy. Trudno oczekiwać od odbiorcy z Niemiec czy Francji zakładania rachunku złotowego. W takiej sytuacji konto walutowe jest niezbędne – pozwala na odbiór i przelewanie środków w obcej walucie.
Jednak także przedsiębiorcy muszą ostrożnie podejść do tego tematu. Podstawową czynnością jest zapoznanie się z cennikiem opłat i prowizji w danym banku.
Dla eksporterów oraz importerów istotne bywa również to, czy konto dewizowe jest prowadzone w więcej niż jednym środku płatniczym. Miejmy świadomość, że nie wszystkie banki oferują bezpłatne otwarcie konta walutowego w kilku najpopularniejszych walutach, np. euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich.
Citibank
Dodaj komentarz