Konto walutowe na każdą okazję

ranking walutowych kont oszczędnościowych

Konto walutowe przydaje się nie tylko podczas zarobkowych i turystycznych wyjazdów za granicę. Jego założenie poleca się m.in. tym, którzy spłacają hipotekę w obcych jednostkach rozliczeniowych i współpracują z zagranicznymi kontrahentami.

Materiał partnera

Szacuje się, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej z naszego kraju wyemigrowało ok. 2 mln osób. Jeśli zarabiają one w innych walutach niż złotówki, mogą posiadać konto walutowe.

Jednak taki rachunek przyda się nie tylko emigrantom. Za granicą nie tylko pracujemy i zdobywamy doświadczenie zawodowe. Przykładowo w ciepłych krajach chętnie spędzamy wakacje. Podróże sprawiły, że dziś obok ROR-u warto mieć także konto walutowe.

Konto walutowe na wyjazd za granicę

Rachunek tego typu z pewnością jest obowiązkowy dla tych, którzy wyjeżdżają za granicę. Zgromadzenie na nim środków płatniczych kraju docelowego pozwala uniknąć podróżowania z gotówką w portfelu.

Konto walutowe ułatwia inwestowanie w ETF-y zagraniczne
fot. Pixabay.com

To bezpieczniejsze rozwiązanie: by wypłacić pieniądze z bankomatu podczas zagranicznego pobytu, trzeba podać PIN. Tak jak przy standardowym rachunku dostęp do konta walutowego ma tylko jego właściciel i osoby przez niego upoważnione.

Rynek kont walutowych jest różnorodny. Dlatego decydując się na taki rachunek, warto sprawdzić, czy bank naliczy opłatę za podjęcie gotówki z zagranicznego bankomatu. Najlepsze oferty nie przewidują prowizji czy dodatkowych opłat za wypłatę środków z dowolnej maszyny na świecie.

Konto dewizowe na mniejszą ratę za hipotekę

Na koncie walutowym z powodzeniem można odkładać nadwyżki finansowe w obcych walutach. Osoby, które zaciągnęły walutowy kredyt hipoteczny, np. we frankach szwajcarskich, mogą wykorzystać ten instrument do odkładania pieniędzy na comiesięczną ratę.

Kredyt hipoteczny oparty o WIRON oraz odwrócona hipoteka i renta dożywotnia w Polsce
fot. Alexandr Podvalny || Pixabay.com

Ale uwaga! Niektóre podmioty pobierają prowizje za przelewy walutowe. Warto więc dobrze poszukać. Dzięki temu można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

W dodatku w przypadku kredytów hipotecznych w obcej walucie przelicznik banku może być nieopłacalny. Dzięki kontu walutowemu można skorzystać z atrakcyjniejszego kursu wymiany, np. w kantorze internetowym, i tym samym zaoszczędzić całkiem sporą kwotę.

Rachunek walutowy do rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami

Wiele firm nawiązuje współpracę z kontrahentami z zagranicy. Trudno oczekiwać od odbiorcy z Niemiec czy Francji zakładania rachunku złotowego. W takiej sytuacji konto walutowe jest niezbędne – pozwala na odbiór i przelewanie środków w obcej walucie.

Jednak także przedsiębiorcy muszą ostrożnie podejść do tego tematu. Podstawową czynnością jest zapoznanie się z cennikiem opłat i prowizji w danym banku.

Dla eksporterów oraz importerów istotne bywa również to, czy konto dewizowe jest prowadzone w więcej niż jednym środku płatniczym. Miejmy świadomość, że nie wszystkie banki oferują bezpłatne otwarcie konta walutowego w kilku najpopularniejszych walutach, np. euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich.


Citibank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.