BZ WBK wypłaci depozyty po upadłym SK Banku

Deponenci wołomińskiego podmiotu celem odzyskania swoich oszczędności mogą w dniach 30 listopada br. – 29 stycznia 2016 r. zgłaszać się z dowodem lub paszportem do placówek czwartego największego banku w Polsce. Posiadacze IKE muszą wcześniej założyć rachunek w innej instytucji.

[more]

 

Zarząd BFG zdecydował, że BZ WBK zajmie się wypłatą wkładów pieniężnych klientom zawieszonego przez KNF Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z Wołomina, działającego pod marką SK Bank. Operacja ruszy 30 listopada i potrwa do 29 stycznia 2016 r.

Po tym terminie należy zgłaszać się do warszawskiej siedziby BFG przy ul. ks. Skorupki 4. Mamy na to czas do 23 listopada 2020 r. (pięć lat od dnia złożenia w sądzie przez KNF wniosku o upadłość SK Banku). Później roszczenia z tego tytułu się przedawnią.

 

Gotówką albo przelewem i bez opłat

 

BZ WBK wypłaci pieniądze klientom upadłego SK BankuBy otrzymać gwarantowane środki, wystarczy zgłosić się do jednego z 671 oddziałów BZ WBK (lista placówek) z dowodem osobistym lub paszportem albo kartą stałego pobytu. Reprezentanci osób prawnych muszą dodatkowo przedstawić aktualny dokument rejestrowy, np. odpis z KRS bądź zaświadczenie o przyznaniu numeru REGON. Na tej podstawie pracownicy banku sprawdzą, czy znajdujemy się na liście wypłat i czy przysługuje nam prawo do otrzymania depozytu.

Pieniądze będą wypłacane bez prowizji w gotówce lub przelewem. W tym drugim przypadku trzeba przedstawić w kasie banku numer rachunku docelowego. Zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia spełnienia warunku gwarancji, tj. 23 listopada (tego dnia KNF skierowała do sądu wniosek o upadłość SK Banku), całkowitej ochronie podlegają depozyty do wysokości 423 tys. 950 zł.

Uwaga! W przypadku zamiaru pobrania gwarantowanych środków większych niż 25 tys. zł gotówką fakt ten trzeba zgłosić osobiście z dwudniowym wyprzedzeniem w placówce BZ WBK, w którym chcemy zrealizować wypłatę.

W sumie w ramach gwarancji klienci otrzymają prawie 2,037 mld zł, z czegoUpadłość SK Banku niespełna 2,002 mld zł stanowią środki zgromadzona na rachunkach bieżących i terminowych, a reszta (35,18 mln zł) – na IKE i rachunkach powierniczych.

Ważne! Nie trzeba zgłaszać swoich wierzytelności ani BFG, ani zarządcy komisarycznemu. Nie dotyczy to kwot przekraczających równowartość 100 tys. euro.

Nadwyżkę można dochodzić od banku – po ogłoszeniu jego bankructwa przez sąd. Wówczas swoje roszczenia należy zgłaszać sędziemu komisarzowi w terminie wskazanym przez sąd.

Formalności z IKE

Co z pieniędzmi ulokowanymi na IKE w SK Banku? Ich zwrotem lub wypłatą transferową do innej instytucji zajmie się bezpośrednio BFG.

W tym celu musi:

  1. W ciągu 45 dni od otrzymania informacji od zarządcy komisarycznegoGwarancje BFG dla SK Banku deponent musi zawrzeć umowę o IKE z inną instytucją (nie musi to być bank, można wybrać inny rodzaj IKE, np. rejestr funduszy inwestycyjnych albo dobrowolny fundusz emerytalny).
  2. Dostarczyć zarządcy komisarycznemu potwierdzenie zawarcia umowy.
  3. Złożyć w BFG wniosek o wypłatę transferową (może to zrobić także za pośrednictwem BZ WBK, który w swoich oddziałach udostępnia stosowne formularze).

Uwaga! Gwarancje BFG liczone są „od głowy”. Oznacza to, że jeśli w klient miał w SK Banku np. konto osobiste, lokatę oraz IKE, to limit 100 tys. euro (423,95 tys. zł) liczony jest łącznie dla wszystkich środków będących we władaniu danego deponenta.

Posiadacze większych depozytów w wołomińskim podmiocie muszą się więc liczyć z tym, że nie odzyskają swoich oszczędności emerytalnych w trybie gwarancyjnym. Pozostanie im walka w sądzie w ramach postępowania likwidacyjnego, w którym nie są uprzywilejowani.

 

Edytowany 30/12/2015

Warszawski sąd rejonowy ogłosił bankructwo SK Banku. Wierzyciele upadłego podmiotu, np. osoby, które posiadały w nim depozyty przekraczające równowartość 100 tys. euro, mogą zgłaszać swoje roszczenia w terminie trzech miesięcy od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.