Sześć banków w składzie IX Respect Index

W tegorocznym odczycie wskaźnika notowanych na GPW spółek odpowiedzialnych społecznie znalazły się 23 spółki. Wśród nich najliczniejsza jest branża finansowa, której reprezentacja – za sprawą Banku Ochrony Środowiska – powiększyła się do ośmiu firm.

[more]

 

W najbliższy poniedziałek (21 grudnia) zacznie obowiązywać zrewidowany skład Respect Index. W dziewiątej edycji przez sito weryfikacyjne organizatorów przebrnęły 23 spółki, czyli jedna mniej niż przed rokiem. Ze składu wypadły JSW oraz Rawlplug. Debiutantem jest Bank Ochrony Środowiska.

IX Respect Index obejmuje 23 spółki 

Finanse rządzą

 

Tym samym liczebność branży finansowej zwiększyła się do ośmiu podmiotów. To najliczniej reprezentowany sektor we wskaźniku grupującym giełdowe firmy odpowiedzialne społecznie. Drugi w kolejności przemysł energetyczny ma czterech przedstawicieli.

Spośród banków do IX Respect Index oprócz BOS-ia zakwalifikowały się: BPH, Citi Handlowy, Bank Millennium, BZ WBK i ING Bank Śląski. Warto zauważyć, że podmioty kierowane przez Sławomira Stefana Sikorę oraz Małgorzatę Kołakowską notowane są od pierwszej publikacji wskaźnika (19 listopada 2009 r.).

Ponadto grupę instytucji finansowych obecnych w Respect Index tworzą GPW i PZU. Ta ostatnia jest jedną z pięciu o największej wadze (ma 10 proc. akcji w całym portfelu).

 

Odpowiedzialni rosną szybciej niż reszta

 

Wskaźnik spółek odpowiedzialnych społecznie jest indeksem dochodowym. Oznacza to, że przy jego obliczaniu pod uwagę bierze się ceny zawartych w nim akcji oraz dochody z dywidend i praw poboru.

W porównaniu do pierwszego notowania wskaźnik urósł o 31 proc., podczas gdy WIG – o 11 (na dzień 30 listopada br.). Jednak przed rokiem stopa zwrotu sięgała 70 proc. Dość przeciętny wynik najnowszego odczytu jest efektem tegorocznych spadków na GPW.

Wartość Respect Index w latach 2009-2015  

 

Metodologia

 

Do Respect Index mają szansę zakwalifikować się polskie i zagraniczne spółki notowane na rynku głównym GPW, które przejdą trójstopniową weryfikację. Po pierwsze, muszą to być podmioty o dobrej płynności, które na odpowiednim poziomie wypełniają zasady ładu korporacyjnego i dbają o relacje z interesariuszami. Po drugie, wybrane przez GPW i SEG przedsiębiorstwa muszą wypełnić ankiety dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i ładu korporacyjnego. Po trzecie, przesłane ankiety muszą pozytywnie przejść audyt Deloitte.

W tym roku przeciętny wynik wyniósł 71,01 pkt. (przy 90 maksymalnych).

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.