Prawdziwy hit noworoczny – lokata na 8 proc. z gwarancją BFG!

W czasach niskich stóp procentowych i mizerii depozytowej Lokata Mix Banku Spółdzielczego w Gnieźnie jawi się jak coś nierealnego. A jednak! Niestety, z tej oferty skorzystają raczej mieszkańcy pierwszej stolicy Polski, Poznania i okolic.

[more]

 

Czasy wysoko oprocentowanych lokat już dawno minęły. Obecnie średnia stawka wynosi 1,5 proc. brutto, tj. przed podatkiem Belki. Marnym pocieszeniem jest deflacja (-0,6 proc.), dzięki której odsetki rosną do 2,1 proc. To wciąż mizerny poziom.

 

Komercyjni bez szans

 

Bank Spółdzielczy w GnieźnieNa szczęście można jeszcze znaleźć prawdziwie perełki. Jedną z nich jest Lokata Mix na 8 proc.(!) w Banku Spółdzielczym w Gnieźnie. To brzmi aż niewiarygodnie. Tyle nie daje żaden bank komercyjny. Najwyższe odsetki na depozycie terminowym oferuje w promocji Deutsche Bank – 5 proc. w pakiecie z kontem osobistym.

Po ostatniej historii z SK Bankiem komuś może włączyć się w głowie czerwona lampka. Czy słusznie? W tym przypadku powodów do obaw raczej nie ma.

Po pierwsze, lokata i cała instytucja są objęte gwarancjami BFG. Po drugie, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie to mała, stricte lokalna instytucja. Należy do zrzeszenia SGB. Działa głównie na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Oprócz tego ma po jednym oddziale w Poznaniu, Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) i w powiecie wągrowieckim. W sumie jego sieć liczy 11 placówek oraz drugie tyle punktów kasowych.

Choć liczy już sobie 145 lat, udostępnia klientom bankowość internetową i mobilną. Pozwala też wysyłać przelewy ekspresowe, ale nie więcej niż 5 tys. zł jednorazowo (koszt: 2,5 zł).

 

Ograniczenia i opłaty

 

Teraz trochę dziegciu. Dwumiesięczna Lokata Mix ma ograniczenie kwotowe – można na niej ulokować max 10 tys. zł.

Ponadto trzeba spełnić dwa warunki:

  1. Otworzyć ROR,
  2. Przelewać nań wynagrodzenie (liczy się też świadczenie emerytalno-rentowe).

Oferta skierowana jest do nowych klientów banku oraz tych, którzy nie posiadali w nim konta osobistego na rok przed rozpoczęciem promocji.

Uwaga! Depozyt ma charakter odnawialny. Nie wiadomo, czy można to zmienić z poziomu systemu transakcyjnego.

Uważajmy też na opłaty:

  • prowadzenie ROR-u: 5 zł/m-c, ale w ramach promocji przez pierwszy rok – bezpłatnie;
  • przelewy internetowe: 0,5 zł/szt. + koszt autoryzacji (0,15 zł za SMS-a, przy czym 10 jest bezpłatnych albo token – 50 zł za wydanie sprzętu lub lista haseł, której wygenerowanie kosztuje 1 zł);
  • karta: 0 zł, ale jej wznowienie i przedłużenie – 15 zł + opłata za nadanie PIN-u (3,5 zł za pierwszy i 6 zł za kolejny);
  • bankomaty: 0 zł za wypłaty z maszyn spółdzielczych oraz 1,3 zł/op. za pozostałe na terenie kraju.

 

Jak widać, prawie wszystkich prowizji za podstawowe usługi można uniknąć. Ktoś, kto założy ROR tylko ze względu na lokatę, nie powinien mieć problemu z minimalizacją kosztów posiadania konta.

Generalnie dla osoby mieszkającej niedaleko Gniezna czy Poznania oferta wydaje się bardzo atrakcyjna. Ile można na niej zarobić? Jeśli wpłacimy całą dopuszczalną kwotę – ok. 106 zł po potrąceniu podatku. Trzeba jeszcze pamiętać o wpływach na rachunek.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.