KNF szuka nowego właściciela dla SKOK-u Arka

SKOK Arka

Jeśli do 9 maja nie zgłosi się żaden bank zainteresowany przejęciem dąbrowskiej kasy pożyczkowej, czeka ją upadłość. Wówczas do akcji wkroczy BFG.

Od ośmiu miesięcy dąbrowskim SKOK-iem kieruje zarządca komisaryczny. Został tam ustanowiony przez KNF, by posprzątać po poprzednikach. Odwołane w sierpniu 2015 r. kierownictwo doprowadziło do sytuacji, w której zobowiązania dąbrowskiej Kasy przewyższają jej aktywa (niewypłacalność).

Znikąd pomocy dla SKOK-u Arka 

Dzisiejszy komunikat państwowego regulatora oznacza, że misja wyprowadzania SKOK-u Arka na prostą nie powiodła się. Jego członkowie nie byli skorzy do wniesienia dodatkowych udziałów.

Wsparcia odmówiła Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (Kasa Krajowa). Teoretycznie Arka mogłaby zostać przejęta przez inny SKOK, ale postępowanie KNF-u wykazało, że żadna kasa pożyczkowa nie byłaby w stanie podołać temu zadaniu bez narażania depozytów swoich klientów.

SKOK Arka

Ostatnim ustawowym krokiem ratowania dąbrowskiej spółdzielni jest więc zwrócenie się do banków. Nadzorca wyznaczył im termin do 9 maja. W przypadku braku odzewu KNF będzie musiał złożyć w sądzie wniosek o upadłość SKOK-u Arka.

SKOK Arka z siedzibą w Dąbrowie Górniczej powstał w 1993 r. Poprzez sieć 14 placówek działa na terenie czterech województw: śląskiego, łódzkiego, opolskiego i mazowieckiego. Skupia 19,3 tys. członków, którzy ulokowali w nim 92 mln zł. Wstępnie taką kwotę będzie musiał wypłacić BFG w razie ziszczenia się czarnego scenariusza.

Bankructwo lub przejęcie SKOK-u

System SKOKPrzypomnijmy, że w poniedziałek taki los spotkał SKOK Jowisz. W lutym zbankrutował SKOK Polska, w styczniu – SKOK Kujawiak. W 2014 r. sądy ogłaszały trwałą niewypłacalność i likwidację SKOK-ów Wspólnota i Wołomin. Na wypłatę gwarantowanych depozytów BFG przeznaczył łącznie 3,5 mld zł.

Pięć innych kas pożyczkowych trafiło pod skrzydła banków. Ostatnim takim przypadkiem jest Powszechna SKOK. Państwowy regulator sektora finansowego zdecydował właśnie, że knurowska spółdzielnia zostanie przejęta przez Alior BankTrzy spośród pięciu takich operacji BFG dofinansował łączną kwotą ok. 400 mln zł, nie licząc gwarancji aktywów.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.