SKOK Jowisz zawieszony – bankructwo już pewne

SKOK Jowisz z Czeladzi

Kolejna wolta w sprawie SKOK-u z Czeladzi. Mimo wcześniejszych deklaracji Kasa Krajowa nie dokapitalizowała go. KNF zawiesiła więc jego działalność i zapowiedziała złożenie sądowego wniosku o upadłość.

Ciąg dalszy sagi związanej ze SKOK-iem Jowisz. Niedawno na blogu Obiektywne Finanse pisaliśmy o zamiarze dokapitalizowania kasy pożyczkowej z Czeladzi przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, czyli centralę systemu SKOK.

Okazuje się, że zapowiedzi te nie zostaną zrealizowane. Wobec niewypłacalności Kasy Jowisz oznaczać to będzie dla państwowego nadzorcy przesłankę do zawieszenia jej działalności i skierowania do sądu wniosku o ogłoszenie bankructwa.

 Centrala pomogłaby SKOK-owi Jowisz, gdyby..

Cała ta historia jest pełna dramatyzmu. Gdy KNF szykował się już do zawieszenia działalności Kasy Jowisz (do 5 kwietnia nie zgłosił się żaden bank zainteresowany jej przejęciem), Kasa Krajowa niespodziewanie zadeklarowała pomoc. Zgłosiła chęć udzielenia SKOK-owi z Czeladzi pożyczki z funduszu stabilizacyjnego, której wcześniej mu odmawiała. W związku z tym 7 kwietnia nadzór wyznaczył Krajówce czas do 20 kwietnia na dokapitalizowanie SKOK-u Jowisz.

SKOK Jowisz z Czeladzi

Tymczasem 20 kwietnia Krajówka oznajmiła, że nie zrobi tego bez spełnienia dodatkowych warunków. Chodziło o przygotowanie przez zarządcę komisarycznego Kasy Jowisz programu naprawczego i zaakceptowanie przynajmniej jego głównych założeń przez Kasę Krajową. Komisarz przedstawił najważniejsze elementy tego planu. Zostały one zaakceptowane.

Mimo to Kasa Krajowa zwlekała z udzieleniem wsparcia finansowego Kasie Jowisz. Uzależniła je od zmiany na stanowisku zarządcy komisarycznego oraz przedstawienia całego programu naprawczego (ze szczegółami).

Bezpieczne oszczędności w SKOK-u Jowisz

Bez tej pomocy kasa spółdzielcza z Czeladzi jest skazana na upadek. Ma bowiem ujemne (-21,5 mln zł) fundusze własne, które przekładają się na jej głęboką niewypłacalność (-21,7 proc.). Oznacza to, że aktywa Kasy Jowisz nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań. Do tego dochodzi łączna strata wynosząca -37,6 mln zł. Nie ma też innych chętnych, którzy byliby w stanie wyłożyć potrzebne pieniądze.

Wobec braku perspektyw na poprawę fatalnej sytuacji finansowej Kasy Jowisz,Gwarancje depozytów SKOK-ów KNF zawiesiła jej działalność. Zapowiedziała też, że w poniedziałek (25 kwietnia) skieruje do sądu wniosek o jej bankructwo. Stanie się tak, jeśli do dziś (22 kwietnia) do godz. 14 nadzór nie otrzyma potwierdzenia, że Kasa Krajowa przekazała SKOK-owi Jowisz potrzebne środki, tj. usuwające stan jego niewypłacalności.

Już wiemy, że nie doszło do przekazania wymaganej kwoty. W związku z tym w poniedziałek 25 kwietnia w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód znajdzie się odpowiedni wniosek KNF. Dzięki temu już niebawem ruszy procedura wypłat gwarantowanych depozytów przez BFG (każdy klient odzyska ulokowane oszczędności do równowartości 100 tys. euro). Na koniec marca członkami SKOK-u z Czeladzi było 15,7 tys. osób, które zdeponowały w nim 82,5 mln zł.

Upadłość Kasy Jowisz jest piątym takim przypadkiem w sektorze spółdzielczym. Dwa miesiące temu ten sam los spotkał SKOK Polska, a w styczniu – SKOK Kujawiak. W 2014 r. sąd ogłosił niewypłacalność i likwidację SKOK-u Wspólnota i SKOK-u Wołomin.

Edytowany 25.04

Kasa Krajowa wydała oświadczenie, w którym napisała, że jest gotowa wesprzeć SKOK Jowisz. Stawia jednak warunek: przekazanie jej przez zarządcę komisarycznego programu postępowania naprawczego.

Ponadto Kasa Krajowa poinformowała, że jedna z kas wyraziła gotowość połączenia ze SKOK Jowisz. Sęk w tym, że KNF badał taką ewentualność i okazało się, że żaden podmiot w sektorze spółdzielczym nie byłby w stanie przejąć aktywów i zobowiązań SKOK-u z Czeladzi bez narażania oszczędności swoich klientów. 

Edytowany 27.04

Wypłaty gwarantowanych depozytów członkom SKOK Jowisz będą realizowane przez BZ WBK od 4 maja 2016 r. do 24 czerwca 2016 r. Później należy zgłaszać się do BFG. Roszczenia przedawniają się po pięciu latach od dnia zawieszenia działalności czeladzkiej kasy pożyczkowej. W sumie BFG zarezerwował na wypłaty prawie 82 mln zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.