Prześwietlamy Pocztowe Konto 500+ ze stawką 4% w Banku Pocztowym

Podmiot kierowany przez Szymona Miderę proponuje nie tylko świadczeniobiorcom nowego programu rządowego rachunek oszczędnościowy z najwyższą na rynku stawką. Jednak promocyjne oprocentowanie obejmuje jedynie małe kwoty i obowiązuje tylko do końca czerwca.

[more]

 

Banki wykorzystały rządowy program „Rodzina 500 plus”, by zaoferować klientom nową usługę. Chodzi o możliwość składania wniosku z poziomu bankowości elektronicznej. Część instytucji z myślą o tych rodzicach, którzy chcieliby odłożyć otrzymane pieniądze, zapowiedziała stworzenie specjalnych produktów oszczędnościowych.

Pionierem wśród banków komercyjnych okazał się Bank Pocztowy, który proponuje rachunek oszczędnościowy o nazwie Pocztowe Konto 500+. Co istotne, mogą je otworzyć nie tylko świadczeniobiorcy, ale wszyscy klienci. Otwarcie i prowadzenie nic nie kosztuje.

 

Bonusowe odsetki z opóźnieniem

Pocztowe Konto 500+ ze stawką 4 proc. 

Największą zaletą nowego konta jest jego oprocentowanie – 4 proc. w skali roku. Obecnie to najwyższa stawka na rynku (przeczytaj: ranking kont oszczędnościowych za kwiecień 2016).

Ale uwaga! Obejmuje ona nowe środki (w stosunku do 31 marca br.) i saldo do 5 tys. zł. Promocja obowiązuje tylko do końca czerwca. Później wysokość odsetek spadnie do 0,4 proc. Taka stawka naliczana jest też dla oszczędności przekraczających 5 tys. zł.

Kolejny mankament związany z oprocentowaniem jest taki, że bonusowe odsetki instytucja kierowana przez Szymona Miderę dolicza terminie do 10. dnia kolejnego miesiąca. W ostatni dzień danego miesiąca środki podlegają kapitalizacji wedle stawki standardowej, tj. 0,4 proc.

 

Lepiej z kontem osobistym

 

Pocztowe Konto 500+ można otworzyć przez internet, telefon i w placówce. Nie trzeba przy tym wiązać się umową o ROR. Jednak dla wygody warto to zrobić. O co chodzi?

W ramach nowej oferty Bank Pocztowy nie nalicza opłat ani nie limituje przelewów wewnętrznych, czyli między rachunkiem oszczędnościowym a kontem osobistym. W ten sposób jego posiadacz można transferować pieniądze dowolną liczbę razy w miesiącu (na rynku identyczną swobodą cieszą się jedynie ci, którzy odkładają w BGŻ Optima).

Natomiast za każdy przelew zewnętrzny, czyli na rachunek w innej instytucji, Bank Pocztowy nalicza aż 10 zł. Można obejść to ograniczenie. Jak? Raz w miesiącu bezpłatnie pobrać żądaną kwotę w oddziale albo na Poczcie.

Obecnie w ofercie podmiotu kontrolowanego przez Pocztę Polską znajduje się jedno konto osobiste. Chodzi o Konto ZawszeDarmowe. Jest ono bezwarunkowo darmowe. Tak samo jak wykonywane z niego przelewy internetowe.

Obsługa dołączonej do niego karty debetowej to koszt 5 zł miesięcznie (na szczęście nie trzeba jej zamawiać). Opłaty można uniknąć po wydaniu plastikiem 300 zł w miesiącu. Posiadacz ROR-u w Banku Pocztowym może bez opłat wypłacać gotówkę z bankomatów PKO BP, BZ WBK oraz Planet Cash (łącznie 5 tys. maszyn) oraz na Poczcie. Operacja w innych urządzeniach jest obciążona opłatą w wysokości 5 zł.

Konkurencja nie śpi

Podobne produkty oszczędnościowe w zamyśle przeznaczone dla klientów pobierających świadczenie w ramach Rodziny 500 plus oferują m.in.

  • PKO BP – lokata długoterminowa „Kapitał dla Dziecka” z oprocentowaniem odpowiadającym WIBOR-owi 3M (obecnie 1,67 proc. w skali roku) powiększonym o premię 0,2 pp za systematycznie oszczędzanie,
  • Bank Spółdzielczy w Wołczynie – rachunek oszczędnościowy 500+ ze stawką równą WIBID-owi 1M + 0,5 pp, czyli obecnie 1,86 proc. w skali roku).  

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.