Twoja SKOK z zarządcą komisarycznym

Twoja SKOK

Od dziś (25 maja) SKOK-iem z Kędzierzyna-Koźla kieruje osoba wyznaczona przez KNF. Powodem administracyjnego odwołana dotychczasowego kierownictwa są skutki jego działalności w postaci groźby zaprzestania spłacania zobowiązań przez Twoją Kasę.

Państwowy nadzór nie próżnuje w porządkowaniu sytuacji w sektorze SKOK. Tydzień po ustanowieniu komisarza w kasie pożyczkowej z Poznania przyszła kolej na Twoją SKOK z Kędzierzyna-Koźla. Stanowisko to objął Tomasz Łapiniak, przed którym postawiono zadanie podniesienia efektywności działania i poprawy standardów zarządzania ryzykiem.

Zarządca komisaryczny w Twojej Kasie to 14. taki przypadek w sektorze SKOK od momentu objęcia go nadzorem KNF w listopadzie 2012 r.

Depozyty z gwarancjami BFG

Twoja SKOKSkąd taka decyzja? W opublikowanym komunikacie państwowy regulator przywołuje art. 73 ust. 1 ustawy o SKOK, który stanowi, że KNF może ustanowić zarządcę komisarycznego m.in. w przypadku powstania groźby zaprzestania spłacania zobowiązań przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową. W piśmie przywołany jest też art. 74k ust. 1 cytowanej ustawy, który przewiduje ustanowienie zarządcy komisarycznego w sytuacji, gdy aktywa kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

Co to postanowienie KNF oznacza dla członków Twojej SKOK? Formalnie nic szczególnego. Najważniejszą zmianą jest odwołanie zarządu z Jarosławem Górskim na czele, pełnomocników i prokurentów oraz zawieszenie kompetencji wszystkich organów spółdzielni. Lecz w mocy pozostają wszystkie umowy zawarte przez kasę oszczędnościową z pracownikami i kontrahentami. Obsługa klientów jest prowadzona w dotychczasowym zakresie.

Jednak w praktyce członkowie Twojej Kasy powinni zacząć obawiać się o swoje pieniądze. Jeśli ulokowali w niej więcej niż równowartość 100 tys. euro, powinni wycofać część oszczędności – do poziomu gwarantowanego przez BFG. Wówczas – w razie ewentualnego bankructwa SKOK-u z Kędzierzyna-Koźla – odzyskają całą zdeponowaną w nim kwotę.

Spory gracz

Twoja SKOK powstała w 1997 r. w wyniku fuzji Międzyzakładowej SKOK z Kluczborka i kasy pożyczkowej przy Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 2012 r. (wcześniej działała jako Opolska SKOK).

SKOK z Kędzierzyn-Koźla należy do większych podmiotów w sektorze spółdzielczym. Skupia 53 tys. członków. Dysponuje siecią 44 placówek w 11 województwach, choć jeszcze na początku roku było ich sześć więcej. Swego czasu słynęła z wysoko oprocentowanych lokat. Klienci ulokowali w niej 216 mln zł depozytów.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.