Konta online zniknęły, ale mają wrócić

wniosek online o konto firmowe oraz o otwarcie IKE / IKZE przez internet

1 lipca wiele banków wycofało z oferty konta online, czyli możliwość zawierania umów o ROR z wykorzystaniem przelewu wysyłanego z już używanego rachunku. Ponoć niedługo taka opcja ma zostać przywrócona.

Zmiany, które weszły w życie z początkiem tego miesiąca, stanowią implementację zaleceń KNF. Nadzór ustanowił rekomendację dotyczącą transakcji internetowych, by ukrócić proceder otwierania ROR-ów na podstawione osoby (tzw. słupy) lub skradzione dane i wyłudzania kredytów i prania brudnych pieniędzy.

Konta online weryfikowane po nowemu

Nowe przepisy zakładają, że nie otworzymy konta przelewem weryfikacyjnym z rachunku, który uprzednio także został otwarty w ten sposób. Na szczęście nie oznacza to, że taka możliwość została zniesiona nieodwołalnie. W ciągu kilku tygodni zostanie przywrócona (dotychczas konto online bez kuriera można było otworzyć w 14 bankach komercyjnych).

e-przelew

Stanie się tak, gdy zainteresowane instytucje porozumieją się ze Związkiem Banków Polskich i Krajową Izbą Rozliczeniową co do korzystania z nowej bazy danych. Podmioty te stworzyły Rejestr Rachunków Bankowych. To system informatyczny, który umożliwia sprawdzenie, czy ROR uruchomiono zdalnie, czy w placówce bankowej (ew. przez kuriera).

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli okaże się, że konto, z którego nadano przelew potwierdzający tożsamość, otwarto online, nowy rachunek nie zostanie aktywowany. Klient dowie się o tym z komunikatu na ekranie, bo numer jego ROR-u będzie sprawdzany w czasie rzeczywistym. W takiej sytuacji wnioskodawca będzie musiał albo udać się do oddziału i tam potwierdzić tożsamość, albo załatwić sprawę za pośrednictwem kuriera.

Otwieranie konta na przelew w praktyce

Przykładowo w Eurobanku, który dostosował się do nowych wymogów KNF w terminie, pracownicy contact center dzwonią do klienta i proponują mu złożenie wniosku przez doręczyciela albo z innego rachunku.

Natomiast osoba chcąca otworzyć ROR całkowicie przez internet nie napotka żadnych utrudnień wówczas, gdy przelew wykona z konta, które uruchomiono tradycyjnie bądź przez kuriera. Wówczas nowy ROR może być aktywny i w pełni funkcjonalny jeszcze tego samego dnia.

bankowość internetowa

Poza Eurobankiem wolę wdrożenia nowego rozwiązania ZBP i KIR-u wyraziło 13 podmiotów, w tym mBank, BZ WBK, Alior. Obecnie trwa zawieranie umów między stronami. Ponowne otwieranie kont przelewem weryfikacyjnym ma ruszyć w perspektywie kilku tygodni.

Czy rekomendacja ukróci tzw. pączkowanie rachunków? Część obserwatorów w to wątpi. Wskazuje m.in. na fakt, że niektórzy kurierzy nie przykładają się do swoich obowiązków, czyli nie sprawdzają danych osoby odbierającej umowę z danymi adresata.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.