Prześwietlamy Nest Bank

nest bank

Po prawie 2,5 roku znikają Bank Smart i BIZ Bank. W ich miejsce właściciel, tj. FM Bank PBP, wprowadza nową markę – Nest Bank. Sprawdzamy, co godnego uwagi ma ona do zaoferowania.

Formalnie dziś na rynku bankowym pojawiła się nowa marka handlowa – Nest Bank. Tak naprawdę to nowe wcielenie kontrolowanego przez fundusz AnaCap FM Banku PBP, który do tej pory kojarzony był z istniejącymi od czerwca 2014 r. Bankiem Smart i BIZ Bankiem.

Tak jak jego poprzednicy Nest Bank ma koncentrować się na potrzebach klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców. Ponadto kieruje on swoją ofertę do rodzin (ang. nest oznacza „gniazdo”).

Darmowe konto osobiste i firmowe w Nest Banku

Zgodnie z deklaracją szefów FM Banku PBP rebranding nie pociąga za sobą zmian w taryfie opłat i prowizji. Nie zmieniają się też numery rachunków już otwartych, a umowy zawarte wcześniej nadal obowiązują.

nest bank karta debetowa

W nowym podmiocie znajdziemy więc bezwarunkowo darmowy ROR [Nest Konto (chcę otworzyć)] oraz bezwarunkowo bezpłatne konto dla mikrofirm [BIZnest Konto (chcę otworzyć)]. Oba to niemal rodzynki, bo oprócz prowadzenia rachunku za 0 zł oferują bez opłat i żadnych gwiazdek:

  • kartę debetową,
  • wszystkie bankomaty w kraju,
  • zlecenia stałe,
  • polecenia zapłaty,
  • standardowe, krajowe przelewy internetowe w PLN,
  • przelewy europejskie SEPA,
  • wszystkie wpłatomaty sieci Euronet w kraju (od 19 grudnia 2016 r.).

Nest Bank systematycznie organizuje promocje dla nowych klientów, w których kusi gratisami typu bilety do kina, bony do Decathlonu.

Nest_Konto_Samodzielne dla nastolatków w Nest Banku

Utrzymano również darmowe konto walutowe (Nest Konto Waluta) w EUR, USD i GBP z bezpłatnymi bankomatami zagranicą i bezpłatną kartą (pod warunkiem, że nie wyrobimy plastiku do konta w złotówkach, w przeciwnym razie karta walutowa będzie kosztować 5 euro/6 dolarów/4 funty rocznie). Przelewy zagraniczne z rachunku walutowego kosztują: 3 euro, 4 dolary i 2,5 funta każdy.

  <<chcę otworzyć darmowe konto osobiste z darmową kartą w Nest Banku>>

<<chcę otworzyć darmowe konto firmowe w Nest Banku>> 

Nest Bank docenił starych klientów

Co z ofertą depozytową? Dla nowych klientów, którzy otworzą ROR, przygotowano kwartalną lokatę powitalną (Nest Lokata Witaj) ze stawką 4 proc. w skali roku i limitem 10 tys. zł.

karta_do_konta_firmowego_Nest_Banku

Nowi klienci mogą też otworzyć konto oszczędnościowe [Nest Oszczędności], którego oprocentowanie promocyjne wynosi 2,25 proc. do kwoty 50 tys. zł. Nadwyżka ma kupon 2 proc. Trzeba przyznać, że są to stawki przeciętne, choć przewyższają średnią rynkową (1,5 proc.). Jednak obowiązują tylko do 4 stycznia. Później będą wyliczane wg wzoru: WIBOR 3M – 0,5 pp. (co dziś dałoby 1,2 proc.).

aplikacja nest banku - wykonywanie przelewu

Nest Bankowi należy się za to plus za utrzymanie oprocentowania dla starych klientów, czyli osoby, które posiadały rachunki oszczędnościowe w Banku Smart i BIZ Banku przed 27 czerwca br. W ich przypadku utrzymano korzystną zasadę, wedle której odsetki ustalane są wedle wzoru: WIBOR 3M + 0,5 pp. dla kwot do 50 tys. zł (co dziś daje 2,2 proc.).

Względnie atrakcyjne są lokaty na nowe środki (nadwyżka względem 27 października br.). Dla posiadaczy ROR-u ta kwartalna ma kupon 2,5 proc., a półroczna – 2,6 proc. Dla tych bez konta stawki wynoszą odpowiednio: 2,3 i 2,4 proc.

[12/04/2017] Uwaga! Nest Bank ostatnio znów podwyższył oprocentowanie lokaty na nowe środki. Teraz dostępna jest ona w wariancie na: dwa, trzy, sześć, 12 i 24 miesiące. Najwyższe odsetki (2,6 proc.) można zgarnąć na lokacie z najkrótszym i najdłuższym terminem zapadalności.

Premia od Nest Banku za systematyczność i dzieci

Prawdziwym wyróżnikiem depozytowym Nest Banku jest rachunek Nest Rodzinne Oszczędności [chcę otworzyć]. To konto oszczędnościowe z premią za systematyczne i długoterminowe odkładanie pieniędzy, którego bonus zależy też od liczby posiadanych dzieci.

Minimalny okres oszczędzania z premią to pięć lat, maksymalny – 15 lat. Można też wybrać 10 lat. Konto z gratyfikacją mogą otworzyć również osoby bezdzietne, ale one otrzymają niższą nagrodę.

konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędności

W sumie klient może otworzyć pięć takich rachunków. Ich oprocentowanie bazowe wynosi WIBOR 3M minus 0,5 pp., czyli aktualnie 1,2 proc. w skali roku. By zgarnąć zwolnioną z podatku premię po każdym roku oszczędzania, trzeba:

  1. Co miesiąc wpłacać min. 50 zł (max to 600 zł przy pięciu latach oszczędzania, 300 zł – przy 10 i 200 zł – przy 15)
  2. Utrzymać saldo zadeklarowanych zasileń
  3. Wyrazić zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych i nie wycofać jej przez umówiony okres oszczędzania.

Bonus waha się od 2 do 6 proc. (w przypadku posiadania czterech i więcej dzieci) i rośnie z każdym rokiem. Po piątym roku przyznawana nagroda wynosi od 6 do 10 proc. zadeklarowanej (a nie rzeczywiście uzbieranej) sumy, po 10. – od 16 do 20 proc., po 15. – od 26 do 30 proc.

premia za odkładanie na koncie Nest_Rodzinne_Oszczędności

Ograniczenia w premii na dzieci

Nie można zmienić raz ustalonej wysokości składki. Co prawda można przelewać więcej, niż się zgłosiło na początku, ale nadwyżka nie będzie uwzględniana przy naliczaniu gratyfikacji. Maksymalne saldo objęte mechanizmem promocyjnym to 36 tys. zł, a skumulowany maksymalny bonus – 5760 zł (16 proc.). 

Wpłacając pieniądze na rachunek Nest Rodzinne Oszczędności, nie musimy ich zamrażać, a na pewno – nie wszystkie. Można realizować wypłaty, np. nadwyżkowych kwot. Za to bank nie odbierze nam nagrody. Trzeba jednak utrzymać saldo zadeklarowanych wpłat. Raz na rok, czyli w jednym miesiącu, można zrobić sobie wakacje i nie przelewać zadeklarowanej kwoty. Bank zobowiązuje się, że nie zmieni wysokości obiecanego bonusu przez cały wybrany przez klienta okres gromadzenia środków.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.