Na Poczcie już zapłacisz kartą

płatność kartą na poczcie

Po wielu latach narzekań i próśb stało się to, na co czekały miliony klientów: płatność kartą na Poczcie jest możliwa. Na razie tylko w placówkach własnych. Wkrótce operator wdroży też Blika.

Po sieci Biedronka kolejna duża firma funkcjonująca na polskim rynku wreszcie poszła z duchem czasu. We wszystkich punktach własnych narodowego operatora pocztowego zainstalowano już terminale do płatności kartą. Chodzi o 4600 placówek i 8000 maszyn obsługujących technologię zbliżeniową.

Gwoli ścisłości należy dodać, że przyjmują one karty opatrzone tylko logo Visa lub MasterCard. W praktyce nie ma to większego znaczenia, ponieważ w sumie stanowią one 99,1 proc. spośród prawie 36 mln kart płatniczych będących w obiegu w naszym kraju.

Płatność kartą na Poczcie – bez surcharge ani kwoty minimalnej

Do tej pory transakcja kartą w tych oddziałach Poczty Polskiej, w których znajdował się POS, była rozliczana jako wypłata z obcego bankomatu. Z tego powodu decydowali się na nią nieliczni klienci. W przeciwnym razie wystawca karty obciążał ich stosowną prowizją.

platnosci karta debetową

Teraz zapłata kartą za towary i usługi zakupione na Poczcie jest traktowana jak normalna operacja bezgotówkowa. Oznacza to, że nie zostanie obciążona prowizją przez operatora terminala (brak opłaty surcharge).

Plastiku będzie można użyć do opłacenia rachunku opiewającego na dowolną kwotę. Poczta Polska nie ustanowiła minimalnego progu umożliwiającego płatność kartą.

Udostępnienie płatności kartą na Poczcie cieszy. Jednak nie obeszło się bez opóźnień.

Pierwotnie kierownictwo narodowego operatora zapowiadało instalację infrastruktury do realizowania operacji bezgotówkowych we wszystkich oddziałach na przełom 2015 i 2016 r. Lecz dopiero wczesną wiosną br. rozstrzygnięto przetarg na dostawę urządzeń. W związku z tym moment uruchomienia POS-ów przesunięto na czerwiec. Później była mowa o sierpniu…

Na Pocztę zamiast do bankomatu

Prócz przyjmowania należności terminale w placówkach narodowego operatora oferują dostęp do innych usług: doładowanie telefonu, cash-back i cash-advance. Ta ostatnia polega na wypłacie gotówki jak z bankomatu, ale w przeciwieństwie do wypłaty kasowej nie wymaga dokonywania żadnych zakupów, choć zwykle jest obciążana przez banki prowizją jak za wypłatę z obcej maszyny.

terminal płatniczy w sklepie

Wydaje się, że z udostępnienia terminali na Poczcie do wypłat pieniędzy szczególnie ucieszą się mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Dlaczego? Nie będą już musieli jechać do centrum, by pobrać gotówkę z konta.

Płatność kartą u listonosza i kuriera

Państwowa instytucja zapowiedziała, że wkrótce umożliwi też dokonywanie transakcji w systemie płatności mobilnych Blik. Jego wdrażanie ma się zacząć w styczniu, a we wszystkich oddziałach opcja ta będzie dostępna w połowie lutego 2017 r.

płatność kartą u kuriera

Obecnie Blika używa ok. 2 mln osób będących klientami największych banków. Chodzi o: PKO BP, mBank wraz Orange Finanse, BZ WBK, ING, Bank Millennium, Getin Bank, Alior Bank wraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Kolejnym udogodnieniem ma być wyposażenie listonoszy w przenośne terminale. Podobną inwestycję planują niektóre firmy kurierskie, w tym Pocztex.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.