Konta oszczędnościowe, na których warto odkładać w styczniu 2017

oprocentowanie IKE oraz kont oszczędnościowych

Wybór dobrze i przyzwoicie oprocentowanych kont oszczędnościowych ogranicza się do pięciu propozycji. Najlepsza oferta opiewa na 4 proc. w skali roku, ale – podobnie jak pozostałe – obarczona jest pewnymi wymaganiami.

Ci, którzy z nowym rokiem chcieliby zacząć realizować postanowienie o oszczędzaniu, mają niewielki wybór. Plus jest taki, że w porównaniu z poprzednim miesiącem oferta najlepszych kont oszczędnościowych nie skurczyła się (a jednak: Eurobank z 3 do 2,5 proc. obniżył oprocentowanie dla nowych klientów; podobnie postąpił Bank Millennium). Sęk w tym, że część z tych propozycji obwarowana jest wymaganiami, które dla części klientów będą nie do przeskoczenia (np. wpływy z programu „Rodzina 500 plus”).

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe w styczniu 2017 r.

Na czele rankingu kont oszczędnościowych utrzymał się Bank Pocztowy, który za nowe środki płaci 4 proc. w skali roku (limit 5 tys. zł). Instytucja kontrolowanaRanking kont oszczędnościowych styczeń 2017 r. przez Pocztę Polską do 31 marca przedłużyła promocję skierowaną do beneficjentów nowego świadczenia wychowawczego. Ze słów Bartosza Trzcińskiego, głównego specjalisty ds. PR, wynika, że u progu wiosny można się spodziewać kolejnej prolongaty oferty specjalnej na Pocztowym Koncie 500+.

Drugie miejsce nadal zajmuje Orange Finanse ze stawką 3,5 proc. (limit 10 tys. zł), która obowiązuje przez pół roku od otwarcia rachunku. By tyle zarobić, trzeba być nowym klientem telebanku, posiadać usługę abonamentową (komórka lub internet) albo na kartę w Orange i wydawać co miesiąc kartą w sposób bezgotówkowy przynajmniej 300 zł.

Trzecia pozycja w rankingu najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych wciąż należy Banku Ochrony Środowiska. Klient, który otworzy ROR, aktywuje i nie zastrzeże karty, będzie przelewać świadczenie z 500+ albo 1 tys. zł, zarobi 2,75 proc. (limit 50 tys. zł). Dodatkowe odsetki w wysokości 0,25 pkt proc. (w sumie 3 proc.) otrzymają, z kwartalnym wyrównaniem, osoby korzystające z „Rodziny 500 plus”.

Spośród najlepszych rachunków oszczędnościowych najwyższą kwotę można zdeponować na koncie Deutsche Banku. Limit salda objętego wyższą stawką wynosi tam 100 tys. zł (dotyczy nowych środków albo nowych klientów).

Należy mieć na uwadze, że co prawda podmiot kierowany przez Krzysztofa Kalickiego nie wymaga otwarcia konta osobistego, ale w praktyce będzie ono potrzebne, by bez opłat wypłacać pieniądze z rachunku oszczędnościowego. Dlaczego? Z tego ostatniego przelewy realizowane są tylko na konta w Deutsche Banku (transfery wewnętrzne), natomiast każda wypłata gotówkowa w kasie obciążona jest prowizją w wysokości 12 zł.

Uwaga! Bank Millennium jednak obniżył oprocentowanie konta oszczędnościowego do 2,5 proc. dla nowych środków. Oferta obowiązuje od 8 do 28 stycznia.

 

Ranking kont oszczędnościowych –styczeń 2017 r.

lp.

bank (rachunek)

proc.

max saldo [zł]

bezpłatne przelewy w miesiącu

koszt następnego przelewu [zł]

wymagany ROR

gwarancja oproc.

1.

Bank Pocztowy

(Pocztowe Konto 500+) nowe środki, dla beneficjentów „Rodziny 500 plus”

4%

5.000

bez limitu

tak

do 31 III

2.

Orange Finanse*

(Konto Oszczędnościowe)

dla nowych klientów będących abonentami usługi mobilnej Orange lub klientami usług na kartę

3,5%

10.000

1

5

6 miesięcy

(można otwierać do 2 II)

3.

BOŚ**

(EKOprofit)

dla beneficjentów „Rodziny 500 plus”

3%

50.000

1

5

brak

4.

Idea Bank***

(Konto Zyskowne)

[chcę otworzyć]

2,8%

10.000

1

5

brak

5.

Deutsche Bank

(db Konto Oszczędnościowe Plus)

nowe środki lub nowi klienci

2,55%

100.000

1

10

4 miesiące

Źródło: blog Obiektywne Finanse. Stan na 9.01.2017 r.
1 – po spełnieniu warunku w postaci wydatków kartą na min. 300 zł miesięcznie
2 – dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, wymagania: ROR, aktywna karta debetowa, comiesięczne zlecenie stałe na rachunek oszczędnościowy na kwotę min. 500 zł, oprocentowanie nominalne wynosi 1,75 proc., a co kwartał – w razie niewypłacenia środków – dopisywana jest premia w wysokości 1,25 proc., pozostali – 2,75% (1,75+1)
3 – po spełnieniu warunków: wpływy 1 tys. zł/mc, wydatki kartą 100 zł/mc, w przeciwnym razie – 1,5%.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.